רבע שעה אחרי שהחל: הדיון ב"עופרגייט" ננעל

רבע שעה לאחר תחילת הדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בפרשת "עופרגייט", הודיע היו"ר ח"כ שאמה הכהן כי "בעקבות תוצאות בדיקה שתוכנה אסור לפרסום" - הוא נאלץ להפסיק את הדיון. "אני לא יכול לפרט במה מדובר". צפו ברגעים הדרמטיים מהדיון בכנסת

דרמה בדיון ועדת הכלכלה של הכנסת בפרשת "עופרגייט": רבע שעה בלבד לאחר תחילת הדיון, הורה יו"ר הוועדה ח"כ כרמל שאמה הכהן על נעילתו. את פתיחת הדיון המיוחד העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

זמן קצר לאחר שסיים את דברי הפתיחה, קטע היו"ר שאמה-הכהן את דבריו של ח"כ נחמן שי. "אני חייב להודיע הודעה", אמר לפתע ח"כ שאמה הכהן. "בהתאם לידיעה שקיבלתי כרגע, אני מחליט על סגירת הישיבה. מועד נוסף לקיומה יימסר. אני לא יכול לפרט על תוכן הפתק שקיבלתי, אבל זה קשור למשהו שהיה במהלך היום".

החברים בדיון היו המומים. נחמן שי השיב מיד לח"כ שאמה הכהן: "אבל אמרת שנצביע...", וח"כ שאמה הכהן השיב לו: "רציתי, אבל בינתיים דיברת ואני קיבלתי את הפתק. הייתה בדיקה במהלך היום ועכשיו הגיעו תוצאותיה. אני רוצה להדגיש שמי שהעביר לי את הפתק אינו גורם פוליטי ולא גורם עסקי. מעבר לכך אני לא יכול לומר". לאחר מכן ננעל הדיון והנוכחים התבקשו לעזוב את חדר הישיבות.

עם נעילתה, מתח ח"כ נחמן שי ביקורת חריפה על ההחלטה לסגור אותה לפתע. "בוצע כאן מעשה אנטי דמוקרטי", אמר ח"כ שי בזעם. "אני ניגש עכשיו ליועץ המשפטי לממשה על מנת לקבל את הסבריו למעשה. אם זה לא תקין - נפתח ונקיים מחדש את הישיבה. לא יכול להיות שעניין כזה חשוב במישור הציבורי לא יידון בכנסת. אם הוחלט שצריך להצניע אותו - גם זה אפשרי. אבל כרגע יש יותר מדי שאלות. נעשו הליכים לקיום הדיון, אבל יו"ר הוועדה ביצע מעשה אנטי-דמוקרטי. צריך להסביר ציבורית למה בוצע המעשה הזה, שהוא חסר תקדים".

בדברי הפתיחה לדיון, מתח יו"ר הוועדה ביקורת חריפה על העובדה שמשפחת עופר החליטה שלא לשלוח נציגים מטעמה לדיון. "הוועדה נשטפת בימים האחרונים בפניות מטעם גורמים שונים, וגם מגורמים הקשורים למשפחת עופר, הטוענים כי אין להם שום קשר עם גורמים באירן", אמר ח"כ שאמה-הכהן. "ההכחשות הן גורפות, אך לוועדת הכלכלה אין שום סמכות לחייב אדם להגיע ולענות לשאלות של הח"כים. לטעמי מוטב היה אילו נציג מטעם משפחת עופר היה מופיע לדיון הזה, כי גם לציבור יש שאלות נוקבות בעניין".

סגורה-פתוחה-סגורה

בשעות הבוקר הוחלט כי הדיון ייערך בדלתיים סגורות בעקבות "רגישות ביטחונית", אך בצהריים הודיעו בכנסת כי בסופו של דבר ייפתח הדיון לתקשורת - ובכלל. משפחת עופר הודיעה מוקדם יותר כי נציג מטעמה לא ישתתף בדיון בוועדת הכלכלה.

מוקדם יותר היום התייחס לפרשה ח"כ שאמה הכהן. "הסיפור הזה הופך להיות משהו מורכב, מסובך ורגיש יותר ממה שחשבנו, וממה שנחשף עד הרגע לציבור", אמר ח"כ שאמה הכהן בשיחה עם חדשות 2. "ועדת הכלכלה אחראית אמנם על נושאי סחר, אך נושאים ביטחוניים זה לא בדיוק המגרש שלה. כדי לקיים דיון אמיתי לפי הנתונים שאספתי, נצטרך לשאול שאלות קשות מבחינת הרגישות הביטחונית שלהן".

"יש החלטות קשות בועדת הכלכלה, אבל הן החלטות כלכליות ואתה מקבל אותן בסבירות", הוסיף ח"כ שאמה הכהן. "בהחלטות של ביטחון זה משחק של אפס טעויות – אני לא מוכן לטעות בביטחון המדינה. אני רוצה לציין שאף אחד, שום גורם לא מממשלת ישראל ולא מכיוון האחים עופר, לא מעורב בהחלטה או בלחץ אם לקיים את הדיון או לא".

משפחת עופר: "מכבדים את הודעת רה"מ"

בינתיים משגרת משפחת עופר הבהרה לדברים שמסרו מקורביה לכאורה בימים האחרונים, לפיהם הפעילות באירן אושרה ע"י גורמים בכירים בישראל. "אנו מבקשים להדגיש כי אנו מכבדים את הודעות משרד ראש הממשלה ומשרד הבטחון מאתמול", נמסר ממשפחת עופר. "אמירות של מקורבים לכאורה למשפחה בפרשה זו, אינן על דעת המשפחה ובוודאי שאינן מקובלות עלינו, וצר לנו שהובאו כך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אהוד ברק התנערו אמש לחלוטין מאחריות לנושא. "לא אישרנו לאף אוניה לעגון באירן", אמר נתניהו. ברק הוסיף כי ראוי שמדינת ישראל תאכוף על עצמה את ההגבלות שהיא מנסה לשכנע בהן את העולם כולו. תמיכה לא צפויה ואולי רמז למהות הפעילות, קיבלה משפחת עופר דווקא מראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, שאמר אתמול: "נראה לי שמוציאים את הדברים מפרופורציות; זהו, לא אומר יותר. נראה שיש כאן הגזמה בכל התיק הזה".

"חברה נוספת של קבוצת עופר עגנה באירן"

הבוקר דווח כי לא רק מכליות של חברת "טנקר פסיפיק" עגנו בנמלי אירן, כי אם גם ספינה של חברת "זודיאק" הנמצאת גם היא בבעלות קבוצת עופר, מעסיקה אלפי עובדים וספינותיה שטות בין היתר עם דגלי בריטניה וליבריה, שהתה באירן.

העיתון "כלכליסט" מדווח כי הספינה YM Kaohsiung עגנה בנמל "בנדר עבאס" באירן ב-7 בפברואר השנה; גם הספינות "Stanley Park" ו-"Springwood" עגנו באירן בשנים האחרונות.

זודיאק, חברה פרטית בשליטת משפחת עופר, מנוהלת מלונדון ושולטת בצי אניות ומכליות המשמש למגוון עבודות הובלה. בין היתר מחזיקה החברה במיכליות כימיקלים, אניות להעברת רכבים ואניות להעברת מכולות.

במקביל, המפקח על הבנקים בבנק ישראל החליט לבדוק את פרשת הסחר של משפחת עופר עם אירן, בשל ההחזקה הקיימת של משפחת עופר בבנק מזרחי טפחות - כך דווח הבוקר בגלי צה"ל. על פי הדיווח, החל הבנק בבדיקה בשל התפוצצות פרשת הסחר של משפחת עופר עם אירן, שכן חברת "עופר נכסים" מחזיקה ב-19.75% ממניות בנק מזרחי טפחות בשווי של 1.6 מיליארד שקלים.

בתרחיש הקיצוני ביותר, אם אכן יתברר בסופו של דבר שמשפחת עופר פעלה בניגוד לחוק הישראלי כשסחרה עם אירן, תחויב משפחת עופר למכור את מניותיה בבנק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת