אורח הכבוד בטקס יום השנה ל"מרמרה": בנו של ארדואן

בטורקיה מציינים השבוע את יום השנה לאירועי המשט לעזה בסדרת אירועים, בהם גם אירוע הפרחת עפיפונים לזכרם של תשעת הרוגי ה"מרמרה", בו השתתף בנו של ראש ממשלת טורקיה. היום הטקס המרכזי באיסטנבול, ומחר יתקיימו אזכרות להרוגים

ארגון ה-IHH ממשיך בפעילויותיו לציון יום השנה לאירועי ה"מרמרה". הערב צפוי להיערך האירוע המרכזי של הארגון בכיכר "תקסים" שבאיסטנבול - אירוע המצטרף לשורת אירועים המתקיימים בטורקיה מאז סוף השבוע האחרון לציון ה"מתקפה הישראלית על משט החופש לעזה".

בסוף השבוע קיים ה-IHH אירוע הפרחת עפיפונים לזכרם של תשעת הרוגי ה"מרמרה" באיסטנבול, תחת הכותרת "לשחרר את פלסטין". באירוע עצמו הוצגו לא פחות מ-1,500 עפיפונים, מעוטרים בתמונותיהם ושמותיהם של תשעת הרוגי המשט, לצד סיסמאות לקריאת הסרת המצור הישראלי מעל רצועת עזה וכרזות "המאווי מרמרה ממשיכה את המסע שלה". גם דגלי פלסטין עיטרו את העפיפונים.

ואולם, בין מאות הנוכחים באירוע, היו גם נקמטין בילאל ארדואן, בנו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, ומספר בני משפחתו. מאז אירועי ה"מרמרה" דחו בטורקיה בתוקף את טענות ישראל כי לארגון ה-IHH היה קשר ישיר עם הממשלה וכי הוא קיבל סיוע כספי והנחיות מן הממשלה לפני צאתו למשט, אך בחלק מהמסמכים שנמצאו על סיפון ה"מרמרה" לאחר השתלטות לוחמי השייטת דווקא נמצא הקשר בין ממשלת טורקיה לארגון.

מחר: אזכרה להרוגי המרמרה ומסיבת עיתונאים

מחר, יום השנה לאירועי המשט, צפוי הארגון לקיים אזכרות לתשעת הרוגי התקרית - בבתי הקברות ברחבי טורקיה. בנוסף, צפוי הארגון לקיים מסיבת עיתונאים לרגל האירוע.

בשבוע שעבר איים בולנט ילדרים, ראש ארגון ה-IHH, במסיבת עיתונאים שכינס, כי "אל לה לישראל לעצור את המשט הבא לעזה, שצפוי לצאת אחרי הבחירות בטורקיה בעוד כשבועיים. "אם ישראל קצת יותר חכמה, עליה שלא לתקוף את המשט", אמר ילדרים. דבריו מתווספים לאיומיו של שר החוץ הטורקי בשבועות האחרונים, בהם קרא לישראל "ללמוד את הלקח מאירועי ה'מרמרה'".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת