מאות ישראלים הסתננו לקבר יוסף

חודש לאחר אירוע הירי בקבר יוסף שבו נהרג בן יוסף לבנת, אורגנה תפילה המונית במתחם. האירוע תואם עם צה"ל, אולם כ-200 אזרחים ישראלים הסתננו באופן לא חוקי, התעמתו עם כוחות הביטחון ואף התקבל דיווח על פגיעה ברכוש פלסטינים. צה"ל: "זו התנהגות לא אחראית"

במהלך שעות הלילה נערכה כניסה מתואמת ומאושרת על ידי צה"ל למתחם קבר יוסף בשכם. לאור הביקוש הרב, הוכפלה כמות האוטובוסים שנכנסה לקבר והגיעו אליו הלילה למעלה מ-1,600 מתפללים. ואולם, על אף התיאום המקדים, הסתננו באופן לא חוקי כ- 200 אזרחים ישראלים לשטח העיר שכם. כ-50 מסתננים התבצרו במתחם הקבר והתעמתו עם כוחות הביטחון.

"התנהגות זו מובילה לסיכון עצמי וסיכון מיותר של חיילי צה"ל אשר בעקבות כך נאלצו לפעול גם באור יום, בעומקה של העיר שכם", נמסר מדובר צה"ל.  במהלך הלילה התקבלו תלונות של פלסטינים על פגיעה ברכוש.

בנוסף, מצה"ל נמסר כי "הצבא רואה בחומרה את ההתנהלות וההתנהגות הבלתי אחראית של המסתננים וייבחנו בשיתוף גורמי הביטחון השונים את אופי אבטחתן והסדר הציבורי של הכניסות הבאות".

"מקווה שזה עוד שלב בהחזרת הריבונות המלאה במתחם"

לאורך כל הלילה זרמו אתמול האלפים לקבר, ביניהם תושבי חו"ל, שהגיעו במיוחד לארץ לרגל הכניסה לקבר יוסף. בין המתפללים נמנו משה פיגליין, ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה ואישי ציבור ורבנים רבים נוספים.

התפילה ההמונית המיוחדת אורגנה לרגל ספירת "היסוד שביסוד" בספירת העומר - המיוחסת ליוסף הצדיק, וביוזמת המועצה האזורית שומרון ואגודת "שכם אחד". אחד מהמתפללים הבולטים שהגיע למתחם הוא הרב ברלנד, רבו של בן יוסף לבנת שנהרג לפני כחודש באותו המקום.

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה אמר: "אני מקווה שכניסת האלפים תהיה עוד שלב בהחזרת הריבונות המלאה בפועל על קבר יוסף, דבר שמעוגן אפילו בהסכמי אוסלו הארורים".

"אני קורא לכל שרי הממשלה להצטרף ולבוא לשכם וקבר יוסף, לפעול לחזרה המלאה למקום הקדוש הזה", אמר מסיקה והוסיף: "אין אומה בעולם שהייתה מאפשרת למקום קדוש, סמלי ושורשי כל כך לעמה להיות מבוזה כמו קבר יוסף. אני קורא לממשלת ישראל לתקן את המעוות, לקבל החלטה רשמית ולחזור ולחדש את ההתיישבות והשהייה היהודית בקבר יוסף, דבר שעוגן אפילו בהסכמי אוסלו, שם נקבע שקבר יוסף יישאר בשליטה מלאה של מדינת ישראל".

תזכורת: לפני כחודש הרוג ופצועים בתקרית ירי בקבר יוסף

בן יוסף לבנת. נורה למוות בקבר יוסף (חדשות 2)
בן יוסף לבנת, בן 25 מירושלים ואב לארבעה נהרג, וארבעה נוספים נפצעו מאש שנפתחה לעבר מתפללים סמוך לקבר יוסף לפני כחודש. ההרוג הוא אחיינה של שרת התרבות והספורט לימור לבנת.

מחקירת האירוע עלה כי קבוצה של 15 צעירים יהודים הגיעו למתחם קבר יוסף ללא תיאום עם הצבא. חלק מהם נשארו במכוניותיהם וחלק נכנסו לתפילה. הצעירים, חסידי ברסלב, נתקלו במספר שוטרים פלסטינים שניסו להרחיק אותם מהמקום ואף ירו לעברם יריות אזהרה אך כשהצעירים לא שעו לקריאותיהם, פתח אחד השוטרים הפלסטינים באש חיה.

אתמול הגיעו לידי הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, פרטי התחקיר בנוגע לאירוע הירי בקבר יוסף ב-24 באפריל. הרמטכ"ל אמר בנוגע לאירוע כי ירי השוטרים הפלסטינים היה "ללא הצדקה וכשלא נשקפה סכנה לחייהם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת