ביקורת על מצרים בעקבות פתיחת מעבר רפיח: "ההחלטה מוכיחה את כשלון ההתנתקות"

בעזה חוגגים - ובישראל זועמים על ההחלטה לפתוח הבוקר את מעבר רפיח לצמיתות. ח"כ דני דנון (הליכוד) ביקר את ההחלטה, וכינה אותה "הוכחה כי ההתנתקות כשלה". קדימה: נתניהו וממשלתו אשמים בפתיחת המעבר

ביקורת חריפה בישראל על החלטתה של מצרים לפתוח הבוקר לצמיתות את מעבר רפיח, על גבול רצועת עזה. עד הרגע האחרון העריכו גורמים בישראל כי מצרים בסופו של דבר לא תפתח את המעבר, למרות ההבטחות לפני כשבועיים. זאת, על בסיס מידע שהגיע לגורמים ישראליים לפיו הדבר לא ייצא אל הפועל, אך הבוקר, כאמור, נפתח המעבר בפניהם של מאות פלסטינים שכבר עברו לצד המצרי.

ח"כ דני דנון (הליכוד) מתח היום ביקורת על ההחלטה המצרית. "פתיחת המעבר מוכיחה את כשלון ההתנתקות", אמר. "אם תוקם מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון, לא יירחק היום ותמונות דומות ייראו גם במעברי בקעת הירדן".

מוקדם יותר היום פרסמה מפלגת "קדימה" הודעה, בה האשימה את ראש הממשלה בנימין נתניהו בניהול מדיניות שגויה שהובילה לפתיחת המעברים. "לראשונה ובניגוד חמור לעמדתה של מדינת ישראל מזה שנים, נפתח מעבר רפיח ובכך נפרץ לחלוטין המצור", נמסר בהודעת קדימה.

"פריצת המצור שלא בתיאום עם ישראל ובניגוד לרצונה, הוא כשלון מדיני של ממשלת נתניהו - שבשל חולשתה המדינית וחוסר יכולתה לייצר תיאום ושיתוף פעולה עם גורמים בינ"ל הפכו את ישראל למבודדת, עמדותיה הביטחוניות נחלשות והחמאס מתחזק", נכתב עוד בהודעה.

"לא תהיה הגבלה יומית על מספר העוברים"

הבוקר נפתח המעבר לתנועה מתמדת של פלסטינים מרפיח למצרים. בשלב זה לא מאפשרים השלטונות במצרים להעביר סחורות במעבר, אך ככל הנראה הדבר יתאפשר בתקופה הקרובה. "אני מקווה שלא תהיה הגבלה של מספר העוברים והשבים במעבר מדי יום", אמר היום גורם מצרי במעבר רפיח. "איננו רוצים להוות כל מכשול בפני אדם שרוצה לצאת מהרצועה".

עם פתיחת המעבר, הכריזו השלטונות במצרים על מצב כוננות במקום, ונימקו זאת כי מדובר במהלך שתוכנן מראש על מנת להיערך להגעתם של חולים עזתיים לשטחי מצרים, שעוברים במעבר על מנת לקבל טיפול רפואי. בחמאס בירכו על פתיחת המעבר, ומתכוונים לקיים בהמשך היום עצרות תמיכה במצרים, כאות הערכה ותודה. בכיר הארגון בעזה ראזי חאמד, הצהיר כי לאחר פתיחת המעבר - אין צורך בהצבתם של משקיפים זרים בו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק