חמאס מברך על פתיחת מעבר רפיח: "זו מצרים החדשה, לא צריך פקחים"

חגיגות ברצועת עזה בעקבות פתיחתו הבוקר של מעבר רפיח לתנועה חופשית של פלסטינים. בחמאס מתכננים עצרת המונים "לאות תודה למשטר המצרי" וכבר מכריזים: "זו מצרים החדשה". בכיר בארגון: לא צריך משקיפים בינ"ל במעבר רפיח

אווירת חג ברצועת עזה, בעקבות פתיחת מעבר רפיח הבוקר: ממשלת החמאס בעזה מתכננת בהמשך היום תהלוכת ענק "לשם הבעת הוקרה והערכה למצרים", ובמהלך היום צפויים לעזוב את עזה כ-500 פלסטינים דרך מעבר רפיח.

בכלי התקשורת של החמאס כונתה פתיחת המעבר כמהלך שבוצע על ידי "מצרים החדשה", כחלק מהמחאה גם על היחס שקיבלו אנשי הארגון מהמשטר המצרי הקודם בראשותו של הנשיא המודח חוסני מובארק.

על רקע הלחץ הישראלי והדרישה לשמור על הפיקוח במעבר רפיח, קראו היום בחמאס שלא להציב משקיפים בינלאומיים בצד הפלסטיני שלו. "לא עודכנו על כך על ידי הגורמים המצריים", אמר הבוקר אחד מבכירי החמאס בעזה ראזי חאמד. "אנחנו מעדיפים שמעבר רפיח יישאר עניין פלסטיני-מצרי בלבד. הממשלה הפלסטינית פיקחה בהצלחה על תפקוד המעבר קודם לכן, ועל כן אין שום צורך אמיתי במשקיפים אירופים".

"לא תהיה הגבלה יומית על מספר העוברים"

הבוקר נפתח המעבר לתנועה מתמדת של פלסטינים מרפיח למצרים. בשלב זה לא מאפשרים השלטונות במצרים להעביר סחורות במעבר, אך ככל הנראה הדבר יתאפשר בתקופה הקרובה. "אני מקווה שלא תהיה הגבלה של מספר העוברים והשבים במעבר מדי יום", אמר היום גורם מצרי במעבר רפיח. "איננו רוצים להוות כל מכשול בפני אדם שרוצה לצאת מהרצועה".

עם פתיחת המעבר, הכריזו השלטונות במצרים על מצב כוננות במקום, ונימקו זאת כי מדובר במהלך שתוכנן מראש על מנת להיערך להגעתם של חולים עזתיים לשטחי מצרים, שעוברים במעבר על מנת לקבל טיפול רפואי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק