מהיום: מעבר רפיח נפתח בקביעות לתנועת פלסטינים ומעבר סחורות

השלטונות במצרים פותחים היום בקביעות את מעבר רפיח למעבר פלסטינים בתום 4 שנות מצור. בכך מפרים המצרים הסכם בינלאומי עליו חתמו בשנת 2005 וכעת חוששים בישראל מכניסת כמויות גדולות של נשק ומומחי טרור לתוך שטח רצועת עזה

השלטונות במצרים פותחים היום את מעבר רפיח לתנועת פלסטינים באופן קבוע. השבוע חתמו המצרים על הסכם עם חמאס בו הסכימו על התנאים למעבר של אנשים וסחורות ברפיח. ההסכם החדש מהווה הפרה של "הסכם רפיח" הבינלאומי משנת 2005 עליו חתמה מצרים בראשות הנשיא המודח חוסני מובארק. בישראל חוששים ממעבר לא מפוקח של סחורות ומכניסת מומחי טרור לתוך רצועת עזה.

השלטונות במצרים יסירו היום את המגבלות על מעבר פלסטינים ויפתחו את שערי מסוף רפיח באופן יומיומי מהשעה 9:00 ועד לשעה 17:00, מלבד ימי שישי וחגים. פתיחת המעבר תאפשר לפלסטינים להיכנס ולצאת מעזה באופן חופשי בפעם הראשונה מאז שנת 2007, כאשר ישראל ומצרים סגרו את המעברים בעקבות ניצחונו של ארגון חמאס בבחירות ועלייתו לשלטון בעזה.

בהסכם שנחתם מול החמאס, המצרים הגדירו כי כל גבר בין הגילאים 40-18 יצטרך להגיש בקשה לאשרת כניסה בטרם יגיע למעבר. בשנת 2010 עברו ברפיח כ-150 אלף פלסטינים ובארבעת החודשים האחרונים מאז החלו המהומות במצרים עברו בו כ-30 אלף איש. בישראל עולה החשש מכניסת נשק ומומחי טרור לרצועת עזה וכן ממעבר של הנהגת חמאס ממקום מושבה בדמשק אל תוך שטח הרצועה.

ההסכם החדש מהווה תקדים מסוכן של הפרת הסכם בינלאומי עליו חתמה מצרים מול ישראל בשנת 2005, אשר הסדיר את התנועה במעבר רפיח עם נוכחות של משקיפים מהאיחוד האירופי. בדיווח של סוכנות הידיעות המצרית "מנה" נכתב כי ההחלטה לפתוח את מעבר רפיח היא חלק מהמאמצים "לסיים את ההפרדה בין הפלסטינים ולהשגת פיוס לאומי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק