החיזבאללה מעביר כלי נשק מהמחסנים בסוריה - אל אנשי הארגון בלבנון

האם אנו לקראת התחממות בגבול הצפון? על פי הערכה של גורמי מודיעין - בהחלט כן. "גזרת הצפון צפויה להיות מתוחה יותר ויותר, זאת מכיוון שהחיזבאללה מעביר את כלי הנשק מהמחסנים בסוריה לאנשי הארגון בלבנון", כך אמרו גורמים ביטחוניים, והסבירו את הפעולה הזו בכך שבחיזבאללה חוששים מהפיכה בסוריה

סבב המינויים האחרון שקיים הרמטכ"ל גנץ, כלל בתוכו גם מינוי של מפקד חדש לפיקוד הצפון - יאיר גולן. גולן, שיעזוב בקרוב את פיקוד העורף עליו פיקד בשנים האחרונות, יצטרך להיכנס לנעליו הגדולות של אייזנקוט, שהתמודד בהצלחה עם האיומים והאתגרים של גבול הצפון.

אל לנו לטעות ולהיכנס לשאננות מהשקט היחסי בגבול הצפון מאז תום מלחמת לבנון השנייה. מהצד השני, חיזבאללה לא מפסיק בתהליך ההתחמשות שלו, וממשיך להצטייד בכלי נשק ובתשתיות. על פי הערכות של גורמי מודיעין, גזרת הצפון רק תהיה מתוחה יותר ויותר בתקופה הקרובה.

עובדה זו נובעת בעיקר בשל הצטיידות חיזבאללה בכלי נשק שעד כה היו מאופסנים בסוריה. בשל המהומות שפרצו בשבועות האחרונים במדינה, חוששים בארגון הטרור השיעי שלא יוכלו להעביר את כלי הנשק בעת הצורך ללבנון, ולכן החלו בפירוק מחסני הארגון בסוריה, וחלוקת כלי הנשק לכוחות הארגון בלבנון.

גם החמאס חושש ממהפיכה בסוריה

אירועי הדמים בסוריה והטלת הסנקציות האישיות מצד האמריקנים על בשאר אסד וראשי ממשלו לא מדאיגים רק את ארמון הנשיאות בדמשק, אלא גם את שלטונות חמאס בעזה ובבירה הסורית - שם פועלת הלשכה המדינית של הארגון, בראשות חאלד משעל.

חוסר היציבות בסוריה מעורר אי ודאות בקרב ראשי הארגון על עתיד פעילותם שם. בין היתר, פרסם חמאס "אזהרת מסע" לפעיליו שבה אסר עליהם לנסוע לסוריה, אלא למטרות שהוגדרו "הכרחיות" ובכפוף לקבלת אישור מהלשכה המדינית של הארגון.

באזהרת חמאס נכתב לפעילים כי האזהרה מביקורים בסוריה נובעת מ"תקריות ביטחוניות בזירה הסורית ובשל התסיסה העממית שם בערים הגדולות ובכפרים במחוזות רבים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק