כך כמעט נמכרו מסוקי חיל האוויר לאירן

משטרת ספרד סיכלה היום הברחה יוצאת דופן של 9 מסוקי בל 212 שמקורם בחיל האוויר הישראלי. בעקבות מידע מודיעיני נעצרו שמונה בני אדם, חמישה ספרדים ושלושה אירנים, שהגיעו במיוחד לספרד על מנת להוציא לפועל את הייצוא הבלתי חוקי. המסוקים נמצאו במחסנים בברצלונה ובמדריד, ועלותם הכוללת נאמדת ב-140 מיליון דולר

מסוקים צבאיים. כמעט והגיעו לאירן (חדשות 2)

תשעה מסוקי תובלה צבאיים מדגם בל 212, שמקורם בישראל, כמעט נמכרו מספרד לאירן - כך מדווחות סוכנויות הידיעות. 

משטרת ספרד עצרה בעקבות מידע מודיעיני שמונה בני אדם, חמישה ספרדים ושלושה אירנים, שהגיעו במיוחד לספרד על מנת להוציא לפועל את הייצוא הבלתי חוקי. המסוקים נמצאו במחסנים בברצלונה ובמדריד, ועלותם הכוללת נאמדת ב-140 מיליון דולר.

שר הפנים של ספרד, אלפרדו רובלקאבה, סיפר שהחשודים בייצוא הבלתי חוקי רכשו את המסוקים בישראל. "הייתה קבוצה של אזרחים ספרדים שקנו את המסוקים בישראל ואז ניסו למכור אותם למדינות שנאסר לייצא אליהן נשק, דוגמת אירן", אמר השר.

משטרת ספרד מסרה בהודעה מיוחדת כי החברות הספרדיות שעסקו בייצוא המסוקים זלזלו בתקנות הייצוא ובסנקציות המופעלות נגד אירן, כתוצאה מהחתירה שלה להשגת נשק גרעיני. החברות הספרדיות, כך נכתב, ידעו כי המסוקים עתידים להגיע לאירן ועשו הכל על מנת להסתירם, בין היתר על ידי פירוק והרכבה מחדש כדי להקשות על הגילוי, ללא הצלחה. 

מסוקים ששירתו בעבר בחיל האוויר הישראלי

כתב "הארץ" יוסי מלמן חשף כי מדובר במסוקים מדגם בל 212 מתוצרת ארה"ב, ששירתו בחיל האוויר הישראלי ולפני שנים הוצאו משירות והועברו לאחסון של משרד הביטחון.

משרד הביטחון, באמצעות האגף לסיוע ביטחוני (סיב"ט), פעל כדי למכור אותם ובסופו של דבר נמצא איש עסקים ספרדי בשם פדרו מטורנה שביקש לרכוש את המסוקים. העסקה, בשווי של כ-20 מיליון דולר, נעשתה רק לאחר שממשלת ארה"ב אישרה את המכירה, משום שמדובר במטוסים מתוצרת אמריקאית.

אישור העסקה נעשה רק לאחר שהתקבלה הבטחה מצד הספרדים ולאחר שהם הציגו מסמכים המאשרים תעודת משתמש סופי, לפיהם המסוקים מיועדים לשימוש אזרחי. ככל הנראה יועדו המסוקים לכיבוי אש בספרד, ובשלב מסוים התברר כי המסוקים אינם מתאימים לכיבוי והחברה נותרה עם הסחורה. ככל הנראה איש העסקים ניסה להיפטר ממנה בכל מחיר, על ידי מכירתה לאירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת