היסטוריה בצה"ל: אישה תמונה לדרגת אלוף

תא"ל אורנה ברביבאי תקבל דרגת אלוף ותקודם לתפקיד ראש אגף כוח האדם, כך הודיע היום הרמטכ"ל בני גנץ במסגרת סבב מינויים במטכ"ל. מדובר במינוי הראשון של אישה לתפקיד אלוף בצה"ל. עוד במסגרת סבב המינויים צפוי האלוף יאיר גולן להתמנות למפקד פיקוד הצפון, כשמחליפו בפיקוד העורף יהיה תא"ל אייל אייזנברג

היסטוריה בצה"ל: הרמטכ"ל בני גנץ החליט במסגרת סבב מינויים במטה הכללי למנות לראשונה אישה לתפקיד אלוף - תא"ל אורנה ברביבאי, כיום ראש מטה אגף כוח האדם בצה"ל. ברביבאי תועלה לדרגת אלוף ותמונה לראש אגף כוח האדם בצה"ל.

ברביבאי צפויה להחליף בתפקידה את האלוף אבי זמיר, שמסיים את שירותו בצה"ל לאחר 35 שנים. בשנים האחרונות עלה שמה של ברביבאי מספר פעמים כמועמדת פוטנציאלית להיות האלופה הראשונה בצה"ל, אך עד היום המינוי טרם יצא לפועל.

סבב המינויים: אייזנקוט ללימודים, גולן לצפון

במסגרת סבב המינויים צפויים שינויים גם בפיקוד הצפון, כשאלוף גבי אייזנקוט יסיים את תפקידו לאחר ארבע שנים וחצי וייצא ללימודים. מחליפו בתפקיד יהיה מפקד פיקוד העורף, האלוף יאיר גולן, לשעבר מפקד פיקוד המרכז ומפקד אוגדת איו"ש.

אייזנקוט יחזור לתפקיד סגן הרמטכ"ל בעוד כשנה, ויחליף בתפקידו את סגן הרמטכ"ל הנוכחי, האלוף יאיר נווה, שייצא גם כן ללימודים. שני הקצינים הבכירים יתמודדו על תפקיד הרמטכ"ל הבא בתום הקדנציה של רא"ל בני גנץ בעוד כשלוש שנים.

מי שיחליף את גולן בפיקוד העורף יהיה תא"ל אייל אייזנברג, מפקד אוגדת עזה כיום, שיועלה אף הוא לדרגת אלוף. תא"ל אייזנברג פיקד על אוגדת עזה במהלך מבצע "עופרת יצוקה" ביחד עם האלוף (במיל') יואב גלנט, וזכה לשבחים רבים על תפקודו. 

רה"מ על המינוי: "צעד גדול לחברה הישראלית"

מי שהיה בין הראשונים לברך על מינויה של ברביבאי לדרגת אלוף הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהתקשר באופן אישי לברך את האלופה החדשה. "יש חשיבות עליונה לשילובן של נשים בעמדות בכירות בפורום המטה הכללי, בצה"ל ובמשק הישראלי", אמר נתניהו לברביבאי.

"המינוי שלך הוא מסר גדול לחברה הישראלית ומעביר גם מסר למדינות רבות בעולם", הוסיף ראש הממשלה בשיחתו עם ברביבאי ואמר: "המינוי מתקשר לנאומי בקונגרס על הייחודיות של החברה הישראלית באזור שבו אנו נמצאים".

גם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני מיהרה לברך על מינויה לתפקיד של ברביבאי. "אין דרגה שכבדה מדי על כתפי אישה", אמרה לבני והוסיפה: "אין ספק שהאלופה ברביבאי מונתה בגין כישוריה, אך בהחלט מינויה מעביר מסר ברור ונכון לחברה בישראל, גברים ונשים כאחד".

בין המברכים היו גם ח"כ נחמן שי (קדימה) וח"כ עינת וילף (העצמאות). "המינוי שובר סוף כל סוף את תקרית הזכוכית בצה"ל", אמר ח"כ שי. "מדובר בתקדים היסטורי, אך רצוי, בצה"ל", אמרה וילף. "יש חשיבות מיוחדת לכך שהחלטות בתחום הביטחון יתקבלו על ידי גברים ונשים מרקעים שונים", הוסיפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת