אשכנזי: "נכשלתי, אנו לא יודעים איפה שליט"

הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי פוסל היום פעולה צבאית לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. "לא הייתה לי פנטזיה יותר גדולה מאשר לראות מסוק נוחת במחסום ארז ובו גלעד שליט ואני מטלפן להוריו להודיע ששחררנו אותו. חמאס מסתיר אותו באופן כזה שאיננו יכולים לאתר אותו", אמר באוניברסיטת בר אילן

"נכשלתי. צריך להודות שאין לנו יכולת לקחת כוח צבאי כדי לשחרר את שליט". כך אומר היום הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, שנאם בפני פורום העסקים של אוניברסיטת בר אילן, בעקבות קבלת תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה.

אשכנזי הוסיף: "לא הייתה לי פנטזיה יותר גדולה מאשר לראות מסוק נוחת במחסום ארז ובו גלעד שליט ואני מטלפן להוריו להודיע ששחררנו אותו. חמאס מסתיר אותו באופן כזה שאיננו יכולים לאתר אותו. איננו יודעים איפה הוא".

אשכנזי הוסיף כי להערכתו, גם אם צה"ל יפגע בראשי החמאס, הדבר לא יביא לשחרורו של שליט. "אם לא נצליח לייצר אופציה צבאית לשחרורו, יש להודות בכך ביושר ולשלם מחיר סביר תמורת שחרורו", אמר.

האתגר הגדול ביותר: חיזבאללה

הרמטכ"ל היוצא הכריז כי החיזבאללה הוא האתגר הגדול ביותר שאיתו מתמודד צה"ל. "חרף הביקורת על מלחמת לבנון השנייה, ההרתעה גברה בעקבותיה", אמר אשכנזי. "אינני זוכר תקופה כל כך ארוכה של שקט מול חיזבאללה. יש לנו דור חדש של ילדים שעומדים לעלות לכיתה א' בקריית שמונה והם מעולם לא שמעו את צופרי האזעקה".

"אם חיזבאללה ירצה, הוא יכול לירות כמות מסיבית של טילים כמעט לכל נקודה במדינת ישראל", הזהיר. "אבל חיזבאללה לא יוכל לכבוש את הגליל והחמאס לא יוכל לכבוש את הנגב. לכן עלינו לגבש טקטיקה שלא תאפשר להם לירות את הטילים ושתקצר את המלחמה ככל שאפשר. המודל שראינו במבצע עופרת יצוקה הוא מה שנראה בהמשך. יהיו דוחות (כדוגמת גולדסטון) אך נצטרך לחיות עם זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת