משבר הנספח מעמיק: שר רוסי בכיר ביטל ביקור בישראל

בערוץ 1 דווח כי במוסקווה החליטו לבטל את ביקורו המתוכנן של שר ההגנה האזרחית, שבמהלכו אמור היה לחתום בשם ארצו על הרחבת שיתוף הפעולה הצבאי בין שתי המדינות

המתיחות בין ישראל לבין רוסיה על רקע פרשת גירוש הנספח הצבאי של צה"ל ממוסקבה הופכת לכדי משבר דיפלומטי של ממש. הערב נחשף במהדורת "מבט" של הערוץ הראשון כי בצל האירועים, הוחלט בקרמלין לבטל את ביקורו של שר ההגנה האזרחי הרוסי בישראל – שתוכנן לשבוע הבא.

במהלך הביקור אמור היה השר, סרגיי שויגו, לחתום על הסכם שיתוף פעולה עם השר להגנת העורף, מתן וילנאי. במסגרת המהלך, אמורות היו ישראל ורוסיה לפתוח בשיתוף פעולה הדדי בתחום ההגנה האזרחית ואספקת השירותים הלוגיסטיים הנדרשים לה.

שויגו אמר היה לבקר הן בבסיסי צה"ל והן במטה חברות ישראליות שונות העוסקות בייצור כלים ואמצעים להגנה על העורף.

"ישראל הוזהרה שלוש פעמים"

העיתון הרוסי "קומסומולסקייה פראבד" דיווח היום כי עוד בחודש נובמבר 2009, שלח משרד החוץ הרוסי מסמך רשמי לשגרירות ישראל ברוסיה, לפיו הנספח הצבאי ואדים ליידרמן הפר את אמנת וינה המתייחסת ליחסים דיפלומטיים בין מדינות.

על פי הדיווח, רוסיה הזהירה כי ליידרמן קשר קשר בניגוד לכללים, "כדי לעקוף את משרד החוץ ואת משרד לקשרי חוץ של משרד הביטחון". בדיווח אין התייחסות ישירה לחשדות נגדו, לפיהם אסף מידע מסווג עבור ישראל.

הערה נוספת, כך דווח, נשלחה לשגרירות ישראל בחודש אפריל 2010. אזהרה שלישית באותו נושא שוגרה ב-29 בדצמבר 2010, אז הובטח בשגרירות כי "כל הפעולות על ידי הנספח הצבאי יבוצעו בהקפדה על הוראות אמנת וינה".

העיתון דיווח כי ליידרמן נתפס "על חם" על ידי הרשויות הרוסיות במסעדה במוסקבה ב-12 במאי. הוא ניסה לסגור את המחשב הנייד, אך על המסך שנפתח נראה מסמך עם חותמת "סודי ביותר". האירוע התרחש במהלך ארוחת צהריים עם אזרח רוסי, אשר נמצא כעת בכלא. לפי הדיווח, עם גירושו מרוסיה אמר ליידרמן: "הייתה אי הבנה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת