פוטין ומדבדב אישרו את מעצר וגירושו של הנספח הצבאי

אל"מ ואדים ליידרמן, נספח צה"ל ברוסיה, עלול היה לעמוד לדין ברוסיה בגין ריגול לטובת ישראל - אך רק בזכות מעמדו כנציג רשמי התאפשר לו לשוב ארצה. הדרגים הפוליטיים הבכירים ברוסיה, נשיא המדינה וראש הממשלה, אישרו את המעצר ואת הגירוש שהרקע לו טרם ברור. ליידרמן פעל לקדם הסכם סודיות ועסקאות נשק בין שתי המדינות

פחות מיממה אחרי התרתה לפרסום של התקרית הדיפלומטית בין ישראל לרוסיה, שבשיאה גורש ממוסקבה הנספח הצבאי של צה"ל שם, באשמה שריגל לטובת ישראל, הולכים ומתבררים פרטים נוספים על הפרשה החמורה. בעיתון מעריב פורסם הבוקר כי ראש הממשלה ולדימיר פוטין והנשיא דימיטרי מדבדב אישרו בעצמם את מעצרו וגירושו של אלוף משנה ואדים ליידרמן.

אל"מ ליידרמן נעצר בתחילת השבוע על ידי גורמי מודיעין רוסים במהלך ארוחה במסעדה במרכז מוסקבה בה נפגש עם איש קשר קבוע שלו, ככל הנראה ממשרד ההגנה הרוסי - בחשד שאסף מידע מסווג עבור ישראל. הוא נבדק כאחרון הפושעים, כשהפשיטו אותו לעיני כל יושבי המסעדה, והוא נלקח למעצר.

פרט חשוב נוסף נמסר אמש בדיווח רשת החדשות הבריטית BBC על הפרשה, שם נטען כי מה שהציל את ליידרמן מהסתבכות אישית קשה ברוסיה ואיפשר את חזרתו ארצה הוא החסינות הדיפלומטית, בה עשה שימוש כדי להימנע מפתיחת הליכים משפטיים נגדו וכדי שיאפשרו לו לשוב ארצה במהירות. ההוראה שקיבל הקצין הבכיר מהרוסים הייתה חד משמעית: תוך 48 שעות עליך לעזוב את רוסיה יחד עם משפחתך.

אלוף משנה ואדים ליידרמן עלה לטיסה ארצה במוצאי שבת ושב לפני שלושה ימים היישר לחקירת שב"כ. הוא הועבר לבדיקת פוליגרף, מחשש שבמהלך שהותו ברוסיה היה מעורב גם במגע עם סוכן זר - כלומר בריגול נגד ישראל.

ממצאי הבדיקה הזימו את החששות, אך במערכת הביטחון מוטרדים מהאפשרות שהתקרית תפגע ביחסים המתוחים שבין ירושלים לבין מוסקבה, ששרויים ממילא בתקופה רגישה.

הערכה - הרוסים רצו שיהפוך לסוכן כפול

יממה בלבד לפני חשיפת הפרשה ליווה לנדרמן את חברי ועדת חוץ וביטחון של הכנסת בראשות ח"כ שאול מופז, בביקור אצל ראש הרשות הפדרלית שנועד להגביר את שיתוף הפעולה הצבאי בין המדינות.

על פי אחת ההערכות, המודיעין הרוסי ביקש לגייס את אל"מ ליידרמן לשורותיו ולהפוך אותו לסוכן כפול. ככל הנראה ניסו הרוסים להפעיל מנוף לחץ כלשהו על ליידרמן בדמות הצגת ראיות לכך שאסף מידע מסווג או מודיעין מסוג אחר. בהתאם להערכה זו, סירב ליידרמן להצעה ולכן החליטו ברוסיה לגרשו. בחקירה בארץ טען ליידרמן שהרוסים פירשו לא נכון את התנהגותו ונמצא דובר אמת בשורה של היבטים הקשורים ליחסיו עם שירותי הביטחון המקומיים.

הרקע לגירוש עצמו איננו ברור, אך כן ידוע כי ליידרמן פעל לקדם עסקאות נשק בין ישראל לרוסיה וכי שתי המדינות צפויות לחתום בקרוב על הסכם סוגיות לשיתוף פעולה צבאי, כפלטפורמה לחתימה על העסקאות הנרקמות. מה שמעכב מעט את שיתוף הפעולה הרוסי ישראלי הם האמריקנים שמפעילה לחץ על ישראל לא למכור לרוסיה את הדגמים המתקדמים של מטוסים ללא טייס שפיתחה התעשייה האווירית - עובדה שמכעיסה את הרוסים.

בעבר התבטא אל"מ ואדים ליידרמן על התעניינותה של רוסיה בנשק מתוצרת ישראל: "יש להם עניין רב באמל"ח ולכן הם מחפשים דרך להתקרב אלינו. העניין הרב ביותר הוא במל"טים מסוגים שונים" והוסיף כי "יש לנו חששות מרוסיה שהייתה ספקית הנשק הגדולה ביותר של האויבים שלנו לאורך השנים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת