צפו: רה"מ חשף את "מערך הסייבר"

ראש הממשלה כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הכריז על הקמתו של מערך בתחום לוחמת-מחשבים, "סייבר". המטרה: היערכות של ישראל להתגונן מפני מתקפות על רשתות המחשבים במדינה. רה"מ: "השקענו בפרוייקט מאות מליוני שקלים, נתמודד עם האיום של התקפות סייבר עתידיות"

היערכות לאומית למתקפת טרור ברשת: ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנס הבוקר מסיבת עיתונאים מיוחד בה הוא מכריז על הקמתו של מערך מיוחד בתחום לוחמת-מחשבים ("סייבר"), במסגרת היערכותה של ישראל להתגוננות מפני מתקפות על רשתות המחשבים במדינה. את מסיבת העיתונאים אנו מעבירים בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

"היום החלטתי על הקמתו של מטה סייבר לאומי. מדובר בתחום ההגנה בכל מה שקשור בסייבר, פיתוח תעשייתי ופיתוח אקדמי", פתח נתניהו את מסיבת העיתונאים.

"בתחום ההגנתי, מדינת ישראל כמו כל המדינות המפותחות בעולם חשופה להתקפות סייבר, שיכולות לשבש מערכות חשמל, מים, תחבורה, קשר, כרטיסי אשראי וכל תחום ממוחשב פגיע להתקפות כאלה. על כן, יש צורך לגבש מענה הגנתי לאיום הזה".

"כיוון שהצורך הזה אינו חדש, התפתחו חברות תעשייתיות מסחריות שמתמקצעות בהגנה הזאת. חלק רב מהחברות הללו נמצאות בישראל ואפשר לפתח מכאן כיוון כלכלי".

"אנחנו נעמוד בפני האיום של התקפות סייבר עתידיות, אין ספק", הדגיש ראש הממשלה. "אנחנו נערכים, ואנחנו לא היחידים - גם בבריטניה סיפרו לי כי משקיעים הרבה מאוד כסף וזה תחום הסייבר. גם אנחנו החלטנו על השקעה של מאות מיליוני שקלים".

מתקפות סייבר אחרי "עופרת יצוקה" והמשט הטורקי

כתב עיתון "הארץ" ברק רביד פרסם בחודש שעבר כי צוות המומחים לגיבוש אסטרטגיית המערך הוקם כבר בחודש נובמבר 2010, בראשותו של האלוף (במיל') פרופסור יצחק בן ישראל. זאת, בעקבות חשיפת וירוס ה"סטוקסנט", תולעת המחשבים שפגעה במתקני הגרעין באירן וברשתות מחשבים רבות ברחבי העולם.

בן-ישראל, ששימש בעבר ראש המינהל לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות במשרד הביטחון, נחשב לאחד המומחים בתחום ה"סייבר". כיום משמש בן-ישראל ראש סוכנות החלל הישראלית וראש המועצה הלאומית למחקר ופיתוח, שמייעצת לממשלה בנושאים מדעיים.

בשיחה עם "הארץ" סיפר הפרופ' בן-ישראל כי בצוות שבראשו הוא עומד חברים כל גופי הממשלה שעוסקים בתחום המחקר והפיתוח ולוחמת מחשבים. לצד המדענים הראשיים של משרד המדע ומשרד התמ"ת, נציגי משרד האוצר והמטה ללוחמה בטרור במשרד ראש הממשלה, חברים בצוות גם נציגי אגף המודיעין בצה"ל, השב"כ והמוסד.

נתניהו עצמו רמז על קיומו של הצוות בראיון שהעניק לדנה ויס במשדר ה"יוטיוב" המיוחד של חדשות 2, בו כאשר סיפר שהוא קורא ספר של איש מודיעין בריטי שעוסק באיומים על רשתות מחשבים. "אני מקים מענה לאומי לבעיית הסייבר", אמר נתניהו.

בהכנת הידיעה השתתף כתבנו עמית ולדמן

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת