אזרח סורי הודה: ניסיתי לחטוף חייל

אחד האזרחים הסורים שחדר לישראל ביום ראשון ונפצע במהומות יום הנכבה אמר לעיתון "תשרין" היוצא לאור בסוריה, כי הוא נורה לאחר שניסה לחטוף חייל צה"ל. "זרקתי עליו אבנים", סיפר

מג'דל שמס ב"יום הנכבה" (רויטרס)

סברי יוסף אל-סוואלמה, אזרח סורי שנפצע מירי צה"ל שלשום ב"יום הנכבה" בעת חציית גדר הגבול עם ישראל ברמת הגולן, אומר כי הוא נורה בזמן שניסה לחטוף חייל ישראלי.

אל-סוואלמה אמר לעיתון הסורי "תשרין" כי הוא השליך אבנים על החייל במטרה לנטרלו. לדבריו, לא החייל הזה הוא שירה עליו אלא חייל אחר שראה את המתרחש.

אנשי אסד הנחו את המסתננים

אמש נחשפו במהדורה המרכזית תמונות חדשות מהתקרית החמורה סמוך למג'דל שמס, אשר מחזקות את ההערכה כי פריצת הגבול ביום ראשון התבצעה לא רק בידיעה ובתיאום עם משטרו של בשאר אסד - אלא אף בשליטת אנשיו בשטח.

בסרטון הווידאו, שצולם על ידי אחד המפגינים והועלה לאתר האופוזיציה הסורית, נראים אנשי צבא וחמושים, המזוהים כאנשי ביטחון של המשטר הסורי, מתלווים למסתננים שחצו את הגדר במסגרת אירועי יום הנכבה ואף נותנים להם הוראות. 

המחדל: פורצים - ללא הפרעה

במערכת הביטחון ממשיכים לבדוק את התקרית החמורה בגבול. מעיקרי התחקיר הראשוני עולה כי באמ"ן מאשימים שמידע על תכנית הפריצה הועבר, בפיקוד הצפון העריכו כי מוקד העיקרי יהיה מול קוניטרה ולשם הזרימו את הכוחות. למרות שהמידע היה גלוי בפייסבוק לא נערכו בהתאם ולא עקבו אחרי ההתארגנות.

עוד עולה, כי התכניות לא שונו למרות התצפיות על האלפים מול הגדר. כמו כן, הכוחות בשטח היו בנחיתות מבצעית וללא אמצעים מתאימים. גם המוקשים לאורך הגבול לא מנעו את התקדמות המפגינים.

בנוסף, מתברר שלפיקוד הבכיר לא הובהרה התמונה בשטח וההנחיות התקבלו באיחור. לגבי התנהלות הכוח, מבהיר התחקיר כי המפקדים והחיילים בשיקול דעת ובקור רוח ומנעו רבבות נפגעים.

במקביל יש כאשר יש כבר כאלה שמזהירים מפני התפתחויות שעלולות להשפיע על האזור. "ישראל תידרש לבדוק אם סוריה משנה מדיניות", מדגיש גורם ביטחוני בכיר. "צריך להיערך לכך שממחר אסד יפתח את הגולן, ולא מדובר באירוע חד-פעמי. נוכח הלחצים עליו יש לבחון האם ההנחות לגביו תקפות. האם אחרי ארבעה עשורים של שקט בגולן דמשק משנה את התנאים?"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת