הצצה למצלמת הקסדה של סיירת מטכ"ל

לא רק הנשיא אובמה יכול לשבת בבית הלבן ולראות ממרחק של אלפי קילומטרים איך מחסלים אנשיו את הטרוריסט מספר 1. גם בצה"ל ציידו את לוחמי היחידות המובחרות במצלמות קסדה מתוחכמות, שמעבירות תמונות בשידור חי מהשטח. הכירו את המערכת שהופכת את ההתרחשות בזירה לקרובה מתמיד

ההתפתחויות הטכנולוגיות ששוכללו שוב ושוב החל מהמאה ה-20 לא פסחו על צבאות העולם, וכמובן על צה"ל.

שדה הקרב היום שונה מבעבר, המפקדים הבכירים ששולחים לשטח את מיטב הלוחמים יכולים לחוש, לשמוע והכי חשוב - לראות את המתרחש בזירת הלחימה, גם אם הם נמצאים בחמ"ל במרחק אלפי קילומטרים.

התמונות מזירות הלחימה מועברות בין השאר מהאוויר דרך מזל"טים, מסוקים ומטוסי צילום, מהים באמצעות ספינות המצוידות במיטב אביזרי ההסרטה, ומהיבשה דרך מצלמות מיוחדות, כמו למשל כאלה המותקנות על הקסדות של הלוחמים.

מצלמת הקסדה הינה אמצעי טכנולוגי חשוב ביותר בכל צבא מודרני. הצילום דרכה מאפשר למפקדים הבכירים, שעוקבים אחר הפעילות מחדר המלחמה, לראות את המתרחש בשטח גם אם הם אינם עם הלוחמים בשדה הקרב.

בנוסף, בזכות ההסרטה של המבצע יש עתה למפקדים וללוחמים אפשרות לנתח את הפעילות המבצעית וכך להפיק לקחים ולהתכונן טוב יותר לקראת הפשיטות הבאות, דבר שמייעל את הפעילות ואף יכול להוביל בסופו של דבר למניעת אבידות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

חיסול בן לאדן - מבעד לעדשה

המקרה המפורסם ביותר שבו תועד מבצע צבאי דרך מצלמות הקסדה הוא חיסולו של הטרוריסט אוסאמה בן לאדן, כאשר אחרי מאמץ מודיעיני נרחב הורה הנשיא האמריקני ברק אובמה לשלוח את יחידת הקומנדו "אריות הים" לתפוס את ראשו.

בזכות יכולות טכנולוגיות מרשימות, ובמרחק של כ-12 אלף קילומטר, אובמה ראה היישר מהבית הלבן, דרך מצלמות הקסדה של הלוחמים, את הפשיטה על המתחם המבוצר של בן לאדן בפקיסטן, שלב אחר שלב.

צה"ל הצטייד בשנים האחרונות גם כן במצלמות קסדה מתוחכמות ומתקדמות שנמצאות ביחידות המובחרות ביותר, דוגמת סיירת מטכ"ל, ימ"מ, שלדג, 669 ועוד.

המערכת, Sting Xtreme שמיוצרת על ידי חברת ESP האמריקנית, כוללת מצלמה משוכללת ביותר שניתן להרכיב אותה על קסדות צבאיות, קסדות משטרתיות, קסדות של אופנועים ועוד.

היא ניתנת להרכבה ופירוק ומגיעה כתוסף לקסדה שמסופקת לחיילי צה"ל על ידי חברת רבינטקס, שזכתה במכרז לציוד לוחמי צה"ל בקסדות בשנת 2008 בעלות של כ-60 מיליון שקלים. הקסדה, שמגנה על הלוחמים, עשויה מפלדה או לחלופין מחומרים פלסטיים מתקדמים אחרים וכוללת בתוכה סופגי זיעה וריפוד.

הקסדות של לוחמי צה"ל מצוידות בעזרים טקטיים מגוונים כגון אמצעי לראיית לילה, מכשירי קשר וכמובן מצלמות. מפתחיה של מצלמת הקסדה לקחו בחשבון את אופי הפעילות המיוחד של יחידות העילית ותכננו את המצלמה כך שניתן יהיה לצלם איתה בלילה, ביום ובכל תנאי מזג האוויר.

חייל, שמור על ביטחון שדה

שאלת אבטחת המידע גם כן לא נשארה ללא מענה. החומרים שמתועדים במצלמה מוצפנים ואינם ניתנים לעריכה. בנוסף, אם מצלמת הקסדה נותרה בשטח מסיבה שאינה ברורה, אין לאויב אפשרות לצפות בתוכן שהוסרט אלא אם הוא יודע את הקוד הסודי - וזאת על מנת שלא לחשוף את זהות הלוחמים ואופי פעילותם.

באשר ליכולות הטכניות: ניתן להקליט במצלמת הקסדה עד 12 שעות, ובנוסף להעביר בשידור חי את הצילום לכל מקום בעולם, היישר מראשו של הלוחם.

המצלמה מצוידת בכרטיס זיכרון בנפח 12GB שנעול בתוך המערכת ואין אפשרות להוציא אותו משם. אם בכל זאת המצלמה נפלה לידיים הלא נכונות והוצא מתוכה כרטיס הזיכרון - אין חשש. הכרטיס נעול ואין אפשרות לצפות בתוכן שבו.

בנוסף, אין כל הפרעה לתנועת הלוחמים שנושאים אותה - כיוון שהיא קלה יחסית ומאפשרת לחיילים לזוז בחופשיות. על אף שמשקלה מופחת, עברה Sting Xtreme מבחנים רבים ואף צלחה "דריסה" על ידי מכונית כדי לבדוק את עמידותה. מיותר לציין שלא קרה לה כלום והיא נשארה שלמה לחלוטין.

"אין כמעט מבצע צבאי או חיסול של צה"ל שלא מתועד", מודה גורם צבאי בכיר, ומדגיש כי בצבא דואגים להעביר בעצמם את הצילומים למשרד ראש הממשלה על מנת שמי שצריך לצפות בזה - יתרשם וינתח את הפעילות בשטח למען הפקת לקחים לקראת המבצעים הבאים.