צפו: אנשי אסד מתערבים בהסתננות ומובילים את המתפרעים

סרטון חדש מחזק את ההערכה כי פריצת הגבול ופלישת המסתננים הסורים נעשתה לא רק בידיעה ובתיאום עם משטר אסד, אלא אף בשליטת אנשיו בשטח. בתמונות החדשות נראים אנשי צבא המזוהים כאנשי ביטחון של המשטר הסורי מתלווים למתפרעים ואף נותנים להם הוראות

תמונות חדשות מהתקרית החמורה סמוך למג'דל שמס מחזקות את ההערכה כי פריצת הגבול אתמול התבצעה לא רק בידיעה ובתיאום עם משטרו של בשאר אסד - אלא אף בשליטת אנשיו בשטח.

בסרטון הווידאו, שצולם על ידי אחד המפגינים והועלה לאתר האופוזיציה הסורית, נראים אנשי צבא וחמושים, המזוהים כאנשי ביטחון של המשטר הסורי, מתלווים למסתננים שחצו את הגדר במסגרת אירועי יום הנכבה ואף נותנים להם הוראות. 

המחדל: פורצים - ללא הפרעה

במערכת הביטחון ממשיכים לבדוק את התקרית החמורה בגבול. מעיקרי התחקיר הראשוני עולה כי באמ"ן מאשימים שמידע על תכנית הפריצה הועבר, בפיקוד הצפון העריכו כי מוקד העיקרי יהיה מול קוניטרה ולשם הזרימו את הכוחות. למרות שהמידע היה גלוי בפייסבוק לא נערכו בהתאם ולא עקבו אחרי ההתארגנות.

עוד עולה, כי התכניות לא שונו למרות התצפיות על האלפים מול הגדר. כמו כן, הכוחות בשטח היו בנחיתות מבצעית וללא אמצעים מתאימים. גם המוקשים לאורך הגבול לא מנעו את התקדמות המפגינים.

בנוסף, מתברר שלפיקוד הבכיר לא הובהרה התמונה בשטח וההנחיות התקבלו באיחור. לגבי התנהלות הכוח, מבהיר התחקיר כי המפקדים והחיילים בשיקול דעת ובקור רוח ומנעו רבבות נפגעים.

במקביל יש כאשר יש כבר כאלה שמזהירים מפני התפתחויות שעלולות להשפיע על האזור. "ישראל תידרש לבדוק אם סוריה משנה מדיניות", מדגיש גורם ביטחוני בכיר. "צריך להיערך לכך שממחר אסד יפתח את הגולן, ולא מדובר באירוע חד-פעמי. נוכח הלחצים עליו יש לבחון האם ההנחות לגביו תקפות. האם אחרי ארבעה עשורים של שקט בגולן דמשק משנה את התנאים?"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת