המחדל: הסורים פורצים – בלי הפרעה

תמונות חדשות מפריצת הגבול חושפות איך במשך חצי שעה הצליחו הסורים לרמוס את הגדר ולפלוש לשטח ישראל בלי שגורמי צבא או ביטחון ינסו למנוע מהם את הפרת הריבונות החמורה. מהתחקיר הראשוני של צה"ל עולה: ההיערכות לא הייתה בהתאם

התמונות שאנו מפרסמים הערב חושפות את גודל המחדל אתמול בצפון הארץ. סמוך לשעה 12:00 יורדים מאות מפגינים סורים מ"גבעת הצעקות" שבצד הסורי לעבר הגבול סמוך למגד'ל שמס. הם מגיעים לאט, צועדים בשדה המוקשים - נחשול ארוך של צעירים, נשים וילדים.

בתמונות הללו, שמצלם פלסטיני מהצד הישראלי של הגדר, רואים את המסתננים במהלך הפריצה, שלב אחר שלב - אבל לא רואים נוכחות של צבא זמן רב מאוד חולף, כ-150 מפגינים מטפסים, רומסים את הגדר וחוצים ללא שום הפרעה לצד הישראלי. יותר מחצי שעה חולפת ואין זכר לסיור של צה"ל.

בצד הישראלי ממתינים להם עשרות של פלסטינים ותושבי מג'דל שמס - לא צבא לא משטרה. אף אחד לא מונע את הפרת הריבונות החמורה הזו שרקחו הפלסטינים והפיק בשאר אסד.

התחקיר הראשוני: לא נערכו בהתאם

רק אחר כך הגיע כוח מילואים ראשון ובעקבותיו גדודי צנחנים ושריון. הרמטכ"ל בני גנץ, שכבר אמש היה במקום, קבע שמדובר באירוע "לא טוב" שהיה אמור להתנהל אחרת.

מעיקרי התחקיר הראשוני עולה כי באמ"ן מאשימים שמידע על תכנית הפריצה הועבר, בפיקוד הצפון העריכו כי מוקד העיקרי יהיה מול קוניטרה ולשם הזרימו את הכוחות. למרות שהמידע היה גלוי בפייסבוק לא נערכו בהתאם ולא עקבו אחרי ההתארגנות.

עוד עולה, כי התכניות לא שונו למרות התצפיות על האלפים מול הגדר. כמו כן, הכוחות בשטח היו בנחיתות מבצעית וללא אמצעים מתאימים. גם המוקשים לאורך הגבול לא מנעו את התקדמות המפגינים.

בנוסף, מתברר שלפיקוד הבכיר לא הובהרה התמונה בשטח וההנחיות התקבלו באיחור. לגבי התנהלות הכוח, מבהיר התחקיר כי המפקדים והחיילים בשיקול דעת ובקור רוח ומנעו רבבות נפגעים.

במערכת הביטחון ממשיכים לבדוק את התקרית החמורה כאשר יש כבר כאלה שמזהירים מפני התפתחויות שעלולות להשפיע על האזור. "ישראל תידרש לבדוק אם סוריה משנה מדיניות", מדגיש גורם ביטחוני בכיר. "צריך להיערך לכך שממחר אסד יפתח את הגולן, ולא מדובר באירוע חד-פעמי. נוכח הלחצים עליו יש לבחון האם ההנחות לגביו תקפות. האם אחרי ארבעה עשורים של שקט בגולן דמשק משנה את התנאים?"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת