צה"ל ירה לעבר ספינת סיוע שהייתה בדרכה לעזה

"הם פותחים לעברנו באש! אנחנו לא עוצרים!" - כך אמר בשעת בוקר מוקדמת אחד הפעילים על סיפונה של "רוחה של רייצ'ל קורי", ספינת משא שהתכוונה להגיע לרצועת עזה, ברשת הקשר. ספינה של חיל הים קראה לספינה לעצור אך הצוות לא שעה לקריאות. כשהם חצו את המים הטריטוריאליים - נורתה אש

"פעילי השלום" על "רוחה של רייצ'ל קורי" (חדשות 2)

חיל הים ירה הבוקר יריות אזהרה לעבר ספינה מלזית שעשתה דרכה לעבר רצועת עזה. ספינת המשא יצאה בשבוע שעבר מנמל פיראוס, יוון, לעבר הרצועה. היא נבלמה הבוקר כאמור על ידי ספינות חיל הים וברגעים אלה עושה דרכה לעבר נמל אל-עריש במצרים.

על הסיפון של "רוחה של רייצ'ל קורי", על שם פעילת זכויות האדם שנהרגה ב-2003 בעזה מדחפור צה"לי, נמצאים עיתונאים ופעילים למען זכויות אדם שהתכוונו לדבריהם לספק צינורות ועזרים לשיקום תשתית הביוב ברצועה.

המשט שהגיע יום אחרי אירועי הנכבה, אורגן על ידי עמותת ''פרדנה למען השלום העולמי''. דוברת הארגון, שסירבה להזדהות בשמה, סיפרה הבוקר בשיחה עם חדשות 2 כי בסביבות השעה שבע בבוקר, עוד לפני שהגיעה לשטח המים הטריטוריאליים של עזה, יצר חיל הים הישראלי קשר עם הספינה ומשזו לא נעצרה - נורו לעברה מספר יריות אזהרה.

''הם פותחים לעברנו באש! אנחנו לא עוצרים!"

מתיאס צ'אנג, פעיל שנמצא על גבי הספינה, העביר לעמותה הודעות מרגעי ההתקפה על הספינה. ''יירטנו על ידי חיל הים הישראלי ועל ידי ספינות מצריות, אנחנו לא מתכוונים לציית ואנחנו ממשיכים לעזה'', דיווח בזמן הירי.

"'ספינת קרב ישראלית עושה את דרכה במהירות לעברנו, אין להם זכות לפגוע בנו, אנחנו בשטח מים בינלאומי. אנחנו ממשיכים'', המשיך הפעיל לדווח ברשת הקשר. ''הם פותחים לעברנו באש! אנחנו לא עוצרים! הם מקיפים אותנו ויורים עלינו, אף אחד לא נפגע, רשת דיג נתפסה באחד המדחפים שלנו, אנחנו לא יכולים לזוז מפה".

כרגע, למארגנים אין כל קשר עם הספינה והיא עושה דרכה לנמל אל עריש שם היא תורשה לפרוק את מטענה. דוברת הארגון מסרה, כי חלק מחברי הספינה השתתפו במשטים קודמים לעזה והם נחושים לסייע לתושבי הרצועה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הספינה נשאה דגל של מולדובה. היא יורטה בזמן שהפליגה מאל עריש, שם עגנה בימים האחרונים. ספינת חיל הים יצרה קשר עם הספינה, שטענה כי היא נחושה להגיע לעזה. כשהצוות חצה את המים הטריטוריאליים ולא שעה לקריאות, נורו מספר יריות אזהרה באוויר והפעילים נקראו לשוב לאל עריש".  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק