הרמטכ"ל על אירועי מג'דל שמס: "לא טוב"

בצה"ל החלו כבר אתמול לתחקר את אירועי "יום הנכבה", בראשם החדירה המסוכנת של מפגינים סורים לשטח ישראל. הרמטכ"ל גנץ הורה להישאר בכוננות גבוהה בגבול הצפון גם היום. במקביל, ישראל תגיש תלונה רשמית למועצת הביטחון של האו"ם נגד סוריה ולבנון - וגם לבנון מגישה תלונה נגד ישראל

חוקרים את "יום הנכבה": הרמטכ"ל בני גנץ הנחה את אוגדת הגולן לחקור את האירוע במסגרתו חדרו כמאה מפגינים סורים לשטח ישראל ולהפיק את הלקחים. דובר צה"ל אמר בראיון ברשת ב' של קול ישראל כי הרמטכ"ל מגדיר את האירוע "לא טוב".

רב-אלוף גנץ ביצע אתמול תחקיר ראשוני לאירועים, במסגרתו אמר שיש להבחין בין שלב ההערכות ל"יום הנכבה", שאותו יש לבחון, לבין קבלת ההחלטות בשטח, שהיו נכונות. הרמטכ"ל הנחה את צה"ל להישאר גם היום בכוננות בגבול מחשש לניסיונות נוספים לפגיעה בגדר וחדירה לישראל.

חיילי צה"ל במארב, היום בגבול הסורי

במקביל, סגן הרמטכ"ל האלוף יאיר נווה ביקר היום במג'דל שמס, כדי לתחקר את האירועים שהובילו לחדירת המסתננים הסורים לשטח ישראל. האלוף נווה סייר באזור בליווי מפקד האוגדה וקציני החטיבה שהיו אמונים על בלימת המפגינים הסורים שחדרו לשטח ישראל, וערך שיחה עם החיילים בנקודה המדוייקת שבה קרסה הגדר.

דובר צה"ל, תא"ל יואב (פולי) מרדכי אמר היום בראיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" ברשת ב' כי שיקול הדעת של מפקד החטיבה היה מצוין, ושיבח את החלטתו לפגוע במסתננים נקודתית ולא לירות לעברם בכל מחיר. עוד הוסיף דובר צה"ל כי צה"ל נערך בעת האחרונה להתמודד עם המוני אזרחים בלי לגרום להרג של עשרות מהם, וכי הצבא נערך להתמודדות בתחום ההסברה והדה-לגיטימציה העלולה לנבוע מטיפולו בהמוני מפגינים.

מפקד פיקוד צפון: "קור הרוח ושיקול הדעת היו חשובים"

אלוף פיקוד הצפון גדי איזנקוט הגיע הבוקר למרכז הרפואי זיו בצפת, לבקר את פצועי התקרית. לאלוף התלווה מנהל בית החולים ד"ר אוסקר אמבון, שסיפר לאלוף איזנקוט כי החיילים החלו להגיע לחדר המיון החל משעה 15:00 ונקלטו עד שעות הלילה, כשאחרונים להגיע היו מח"ט הגזרה והמג"ד שסירבו להתפנות עד לסיום האירוע במג'דל שאמס, למרות פציעתם. 

בסך הכל טופלו 12 קצינים וחיילים במצב קל ובינוני, עם חבלות וחתכים בגפיים, פנים, ראש, גב, צוואר ועיניים וכי עדיין מאושפזים תשעה קצינים וחיילים מהתקרית. אלוף פיקוד צפון חיזק את ידי הפצועים ואמר כי קור הרוח ושיקול הדעת בפעולות שלהם היה גורם מרכזי וחשוב באירוע.

תלונה רשמית למועצת הביטחון

בתוך כך, משלחת ישראל באו"ם תגיש תלונה רשמית למועצת הביטחון נגד סוריה ולבנון בעקבות אירועי "יום הנכבה", לפי הנחיית משרד החוץ. בתלונה טוענת ישראל כי למרות שהתריעה על האירועים הצפויים בגבולות, המדינות עצמן לא עשו דבר למניעת האלימות והפגיעה בריבונות ישראל - והן האחראיות .

אמש קרא מזכ"ל האו"ם באן קי מון לכל הצדדים להפגין ריסון לאחר האירועים האלימים. לבנון, מצידה, הגישה גם היא תלונה נגד ישראל.

מלחמת גרסאות בצה"ל: מי אחראי למחדל?

לאחר האירועים אתמול בגבול הצפון, החלו באגף המודיעין של צה"ל ובפיקוד הצפון בחילופי האשמות. בעוד שבפיקוד הצפון טענו כי לא קיבלו כל התרעה לגבי האירוע, טוענים בכירים באגף המודיעין כי העבירו ידיעות בנושא לפיקוד הצפון ולאוגדה המרחבית של רמת הגולן, געש. "המידע על תנועת האוטובוסים לעבר גבעת הצעקות הועברה לפיקוד בזמן אמת, ואפשרה למפקדים בשטח לקבל החלטה כיצד לפעול", טענו קציני מודיעין בכירים.

אותם גורמים הוסיפו ותקפו באופן אישי את מפקד האוגדה, תא"ל אייל זמיר, ואת אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט, שהיה אחראי על הנעשה בגזרתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

סיקור מיוחד: הסלמה ביום הנכבה

עד ראייה לפיגוע: "הוא לקח רמזור ודפק לבחורה בראש"

לוכד הנהג משחזר: "הצמדנו אותו לרצפה בכוח"

דיווח: "45 פצועים ברצועת עזה מירי טנק"

עימותים בגדה: הרוג במחסום קלנדיה 

מפגינים סורים נהרגו מירי ברמת הגולן

משפחתו של הנהג הדורס בדרום תל אביב: "זה לא היה פיגוע"

ההרוג בדריסה: אביב מורג, בן 29 מגבעתיים

הרוג ו-15 פצועים בגבול ישראל-לבנון 

שר הביטחון ברק: "אנחנו רק בהתחלה"