החשש התאמת: מסתנן סורי נעצר ברמת הגולן

כוחות המשטרה וצה"ל ממשיכים הבוקר בחיפושים אחר אזרחים סורים שפרצו אתמול את גדר הגבול לרמת הגולן - ונותרו בתחומי ישראל. במהלך הלילה אותר סורי בשנות ה-30 לחייו במונית בכפר, בדרכו למרכז הארץ. הוא והנהג, תושב מזרח י-ם, נעצרו. ובינתיים: קרב גירסאות בצה"ל - מי אחראי למחדל המודיעיני?

כמה שעות לאחר שנרגעו מעט הרוחות בגבול הצפון, אתמול אחר הצהריים, הודיעו בצה"ל כי מאה המפגינים שחצו את גדר הגבול לתחומי מג'דל שמס הושבו לארצם בתיאום עם כוחות הביטחון הסורים.

רק כמה מפגינים נעצרו בישראל לצורך חקירת האירוע, כך נמסר. אלא שהבוקר מתברר שהמרדף העיקש בתחומי הכפר אחר הסורים שקראו "כבשנו חזרה את הגולן" - לא הצליח לחלוטין.

מחסום במג'דל שמס, הבוקר (חדשות 2)

במהלך פעילות בפאתי הכפר, עצרו הלילה כוחות המשטרה מונית באחד המחסומים שהוקמו. במהלך הבדיקה התברר כי נהג המונית, ערבי ישראלי ממזרח ירושלים, הסיע צעיר בשנות ה-30 לחייו, ללא מסמכים מזהים. החקירה העלתה כי מדובר באזרח סורי שהשתתף בפריצה של גדר הגבול, והצליח להתחמק עד כה מכוחות הביטחון הישראלים, וכי הוא התכוון להגיע למרכז הארץ.

מהמשטרה נמסר כי השניים הועברו להמשך החקירה. "פעילות המשטרה במתכונת הנוכחית תימשך, תוך דגש על מניעת אפשרות של אזרחים סוריים נוספים שיתכן ונמצאים בכפר לעבור את מחסומי המשטרה", אמרו במשטרה.

מלחמת גרסאות בצה"ל על התקרית הסורית

לאחר האירועים אתמול בגבול הצפון, החלו באגף המודיעין של צה"ל ובפיקוד הצפון בחילופי האשמות - כך מדווח העיתון "ידיעות אחרונות". בעוד שבפיקוד הצפון טענו כי לא קיבלו כל התרעה לגבי האירוע, טוענים בכירים באגף המודיעין כי העבירו ידיעות בנושא לפיקוד הצפון ולאוגדה המרחבית של רמת הגולן, געש.

"המידע על תנועת האוטובוסים לעבר גבעת הצעקות הועברה לפיקוד בזמן אמת, ואפשרה למפקדים בשטח לקבל החלטה כיצד לפעול", טענו קציני מודיעין בכירים, שהוסיפו ותקפו באופן אישי את מפקד האוגדה, תא"ל אייל זמיר, ואת אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט, שהיה אחראי על הנעשה בגזרתו.

ברק: "מה שקרה במג'דל שמס לא היה טוב"

"צה"ל צריך להגן על הריבונות של המדינה, ובסך הכול הצליח היום לעשות את זה", כך אמר אמש שר הביטחון אהוד ברק בריאיון במהדורה המרכזית בחדשות 2.

עם זאת הוסיף ברק, "באמת במג'דל שמס קרה דבר פחות טוב. אני מניח שיעשו תחקירים ויפיקו את הלקחים. היו הרוגים בכמה מקומות, ואנחנו מצרים על הרוגים, מי שאחראי זה אלה שניסו להפר את הריבונות של ישראל ואלה ששלחו אותם או עודדו אותם".

"אנחנו רק בתחילת העניין ויכול להיות שנראה אתגרים הרבה יותר מורכבים גם בתחום הזה", הזהיר שר הביטחון. "בסך הכול, המפקדים טיפלו בזה בצורה נכונה. חבל שהגיעו לתוך מג'דל שמס, אבל אני בסך הכול מסרב להתרגש מכל האירוע".

על ההרוגים מירי צה"ל בעזה ובסוריה אמר ברק: "השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, אך זה מצב מסוים ביחסי המספרים, שאין דרך לתת להם תשובה, יש רגע שבו אין ברירה אלא לירות לרגליים של אנשים וטוב מאוד שהכוחות פעלו באיפוק ובשיקול דעת, ולא היה פה מרחץ דמים מזיק".

סיקור מיוחד - הסלמה ביום הנכבה:

מפגינים סורים נהרגו מירי ברמת הגולן

חשד לפיגוע דריסה בדרום ת"א: הרוג ו-18 פצועים

עד ראייה לפיגוע: "הוא לקח רמזור ודפק לבחורה בראש"

עימותים בגדה: הרוג במחסום קלנדיה 

משפחתו של הנהג הדורס בדרום תל אביב: "זה לא היה פיגוע"

10 הרוגים ועשרות פצועים בגבול ישראל-לבנון

לאחר פריצת הגבול הסורי: מלחמת גרסאות בצה"ל

שחזור: כך התבצע פיגוע הדריסה בתל אביב

ברק: "זוהי רק ההתחלה"

כך תוכננה החדירה הסורית לישראל

אביב נהרג בפיגוע דריסה - לפני החתונה