לאחר פריצת הגבול הסורי: מלחמת גרסאות בצה"ל

מאות סורים הגיעו אתמול אל גדר הגבול באזור רמת הגולן, חתכו את הגדר ופרצו לשטח ישראל. האם ניתן היה למנוע את האירוע? תלוי את מי שואלים. בפיקוד הצפון טוענים כי קציני אגף המודיעין לא העבירו להם מידע מספק על התכניות של המפגינים הסורים, בעוד שאנשי המודיעין טוענים: "הם ידעו על הכל, גם מראש וגם בזמן אמת"

לאחר האירועים אתמול בגבול הצפון, בהם פרצו עשרות סורים את גדר הגבול באזור מג'דל שמס וחדרו לשטח ישראל, החלו באגף המודיעין של צה"ל ובפיקוד הצפון בחילופי האשמות - כך מדווח העיתון "ידיעות אחרונות".

בעוד שבפיקוד הצפון טענו כי לא קיבלו כל התרעה לגבי האירוע, טוענים בכירים באגף המודיעין כי העבירו ידיעות בנושא לפיקוד הצפון ולאוגדה המרחבית של רמת הגולן, געש. "המידע על תנועת האוטובוסים לעבר גבעת הצעקות הועברה לפיקוד בזמן אמת, ואפשרה למפקדים בשטח לקבל החלטה כיצד לפעול", טענו קציני מודיעין בכירים.

אותם גורמים הוסיפו ותקפו באופן אישי את מפקד האוגדה, תא"ל אייל זמיר, ואת אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט, שהיה אחראי על הנעשה בגזרתו.

ברק: "מה שקרה במג'דל שמס לא היה טוב"

"צה"ל צריך להגן על הריבונות של המדינה, ובסך הכול הצליח היום לעשות את זה", כך אמר אמש שר הביטחון אהוד ברק בריאיון במהדורה המרכזית בחדשות 2.

עם זאת הוסיף ברק, "באמת במג'דל שמס קרה דבר פחות טוב. אני מניח שיעשו תחקירים ויפיקו את הלקחים. היו הרוגים בכמה מקומות, ואנחנו מצרים על הרוגים, מי שאחראי זה אלה שניסו להפר את הריבונות של ישראל ואלה ששלחו אותם או עודדו אותם".

"אנחנו רק בתחילת העניין ויכול להיות שנראה אתגרים הרבה יותר מורכבים גם בתחום הזה", הזהיר שר הביטחון. "בסך הכול, המפקדים טיפלו בזה בצורה נכונה. חבל שהגיעו לתוך מג'דל שמס, אבל אני בסך הכול מסרב להתרגש מכל האירוע".

על ההרוגים מירי צה"ל בעזה ובסוריה אמר ברק: "השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, אך זה מצב מסוים ביחסי המספרים, שאין דרך לתת להם תשובה, יש רגע שבו אין ברירה אלא לירות לרגליים של אנשים וטוב מאוד שהכוחות פעלו באיפוק ובשיקול דעת, ולא היה פה מרחץ דמים מזיק".

כך נראה רגע הפריצה

רשת הטלוויזיה "אל-ג'זירה" שידרה אתמול תמונות המתעדות את הרגע בו הצליחו מאות מפגינים סורים שהתקרבו לגדר הגבול באזור עין א-תינה - לחצות אותה ולהתעמת עם כוחות צה"ל.

בקטע נראים המפגינים, נושאים דגלים סוריים ופלסטיניים, מתקרבים לכיוון הגדר ולאחר מכן חוצים אותה ומתנפלים על כוחות צה"ל שמנסים לבלום אותם. על פי הדיווחים, לפחות ארבעה מפגינים סורים נהרגו בתקרית - בה הצליחו רבים מהמפגינים להגיע בסופו של דבר למג'דל שמס עצמה ולהפגין בה.

זמן קצר מאוחר יותר שודרו לראשונה תמונות של עשרות מהמפגינים הסורים שחצו את הגדר - צועדים ברחבי הכפר ומפגינים בו כאות ניצחון. כתב רשת הטלוויזיה של חיזבאללה "אל-מנאר", שהיה בין המסתננים לתוך שטחי ישראל, הבטיח כי בשעות הערב תשדר התחנה תמונות ראשונות מהצד הישראלי של הגולן הכבוש.

סיקור מיוחד: הסלמה ביום הנכבה

הנער הפלסטיני שנהרג "מככב" בכרזת האינתיפאדה

חשד לפיגוע דריסה בדרום ת"א: הרוג ו-18 פצועים

עד ראייה לפיגוע: "הוא לקח רמזור ודפק לבחורה בראש"

לוכד הנהג משחזר: "הצמדנו אותו לרצפה בכוח"

דיווח: "45 פצועים ברצועת עזה מירי טנק"

עימותים בגדה: הרוג במחסום קלנדיה 

מפגינים סורים נהרגו מירי ברמת הגולן

משפחתו של הנהג הדורס בדרום תל אביב: "זה לא היה פיגוע"

ההרוג בדריסה: אביב מורג, בן 29 מגבעתיים

הרוג ו-15 פצועים בגבול ישראל-לבנון