יום הנכבה: כוחות הביטחון נערכים בכוננות שיא

במערכת הביטחון לא לוקחים סיכונים ופורסים עשרת אלפים חיילים ושוטרים בכל רחבי הארץ והשטחים, כדי להתמודד עם הפרות הסדר. החשש המרכזי הוא שהפרות הסדר יגלשו לעימותים ישירים עם כוחות הביטחון, כשמוקד החיכוך המרכזי הוא ירושלים. הנייה: "נשים סוף למפעל הציוני"

כוחות הביטחון נערכים בכוננות שיא לקראת אירועי "יום הנכבה", כשהחשש המרכזי: ההפגנות ההמוניות יגלשו לעימותים ישירים ואלימים עם כוחות הביטחון. כאן בחדשות 2 באינטרנט נעביר בשידור חי את כל אירועי יום הנכבה החל מהשעה 9:00.

צה"ל והמשטרה פורסים אלפי חיילים ושוטרים בכל רחבי הארץ כמו גם ביהודה ושומרון, ובמערכת הביטחון נערכים לשלושה מוקדי חיכוך מרכזיים – בשטחים, במגזר הערבי-ישראלי ובירושלים. ההערכה בשלב זה היא שבשטחים יהיו הפגנות המוניות ויהיו הפרות סדר, בעיקר ברמאללה ובקלנדיה, אבל הרשות הפלסטינית תדע להכיל את ההפגנות ולמנוע עימות ישיר בין הפלסטינים לבין חיילי צה"ל. במערכת הביטחון לא לוקחים סיכונים והורו על סגר כללי על יהודה ושומרון, שיימשך עד יום היום בחצות.

ובינתיים, ראש ממשלת החמאס בעזה, איסמעיל הנייה, אמר היום בנאום שנשא בפני מתפללים ברצועת עזה, כי יום הנכבה "מסמל את התקווה לסיומו של המפעל הציוני בפלסטין". הנייה קרא לאשר את זכות ההתנגדות לכיבוש הישראלי, ןהוסיף: "כדי להשיג את מטרותינו בשחרור אדמתנו הכבושה, צריכה להיות לנו הנהגה אחת".

התחדשו הפרות הסדר בירושלים, 5 שוטרי מג"ב נפצעו קל

באשר למגזר הערבי בתוך ישראל - בגליל, במשולש ואולי שוב ביפו - ההערכה היא שיהיו הפגנות ומחאות, אבל לא צפויות הפרות סדר משמעותיות. מוקד העימות המרכזי צפוי להיות במזרח ירושלים. במערכת הביטחון צופים עימותים והפרות סדר בכמה שכונות במזרח העיר, ולכן נערכים בכוחות גדולים – יותר מ-2,000 שוטרים יוצבו במזרח העיר. למרות הפרות הסדר אתמול בעקבות מותו של הנער בן ה-16 מסילוואן, במערכת הביטחון מעריכים בזהירות כי בעקבות הכוחות הגדולים שייפרסו באיזור, העימותים יהיו מוגבלים בהיקפם.

לאחר כמה שעות של שקט יחסי, התחדשו אמש בשעות הערב הפרות הסדר האלימות במזרח ירושלים. בצור באהר, עיסאוויה ושועפט נפצעו באורח קל 5 שוטרי מג"ב מידויי אבנים ובקבוקי תבערה, ו-19 מפגינים נעצרו. מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו קיים היערכות מצב מיוחדת על רקע האירועים במזרח ירושלים ולקראת האירועים הצפויים מחר ברחבי הארץ. רנ"צ דנינו הדגיש בתום הדיון כי "המשטרה תאפשר פעולות מחאה תוך איפוק וריסון, ומנגד לא תאפשר הפרות חוק והפרות סדר וכן תימשך מדיניות המעצרים כלפי מפירי הסדר". היערכות המשטרה במזרח ירושלים ובעוטף תימשך בכוחות מתוגברים, כך גם היערכות בשאר מחוזות המשטרה בימים הקרובים, על מנת לתת מענה לכל תרחיש אפשרי.

בלבנון, ירדן ומצרים מתכננים לצעוד אל הגבול

במקביל, גם במדינות ערב נערכים ליום הנכבה עם מחאות והפגנות לאורך הגבול. מול היישוב אביבים, בגבול לבנון, כבר ממתינים דגלי פלסטין למשתתפי "תהלוכת השיבה" בצהריים, ולצידם השלט בעברית: "15 במאי - העם רוצה לשוב אל פלסטין". באותו מתקן שהוקם לפני כשנה לרגל ביקורו של אחמדינג'אד בדרום לבנון, ממתינים כבר חיילי צבא לבנון, ליתר ביטחון.

במצרים, אלפי מפגינים שלשום בכיכר תחריר הפכו את אירועי הנכבה ל"יום זעם" נגד ישראל. מאות התקהלו גם מול השגרירות הישראלית, וקראו לגרש את השגריר ממצרים. כוחות הביטחון המצרים מנעו מהמפגינים את הגישה לבניין. אך מעבר ל"שחרור הקיטור" הזה, שלטונות מצרים דואגים שלא להסתכן בתקרית גבול כלשהי, ודרכי הגישה לסיני נחסמו כליל.

ובירדן התקיימה אמש עצרת ענק במרחק של קילומטר אחד בלבד מהגבול עם ישראל, גם שם בפיקוח הדוק של הצבא. מחר צפויה להגיע התהלוכה של המפגינים הירדנים ממש עד למעבר הגבול עם ישראל בגשר אלנבי.

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו משה נוסבאום, יוסי זילברמן, אוהד חמו וירון שניידר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט