תשובת המתנחלים ליום הנכבה: מניפים את הדגל

בזמן שהפלסטינים יתאבלו על תקומת המדינה, יצאו המתנחלים למפגן מחאה ויניפו על בתיהם וכלי הרכב שלהם את דגלי הלאום. חלקם מהם יגיעו לערים שונות ברחבי הארץ ויחלקו דגלים, כדי להרחיב את המהלך

מניפים את הדגל, כמענה ל"נכבה". ארכיון (חדשות 2)

במערכת הביטחון נערכים לאירועי "יום הנכבה" של הפלסטינים בגדה, אבל יש בשטחים גם מי שמכין "מענה אזרחי" למחאה הערבית לציון 63 שנים ל"אסון" תקומתה של מדינת ישראל. תושבי ההתנחלויות בשומרון הכריזו על "תשובה ציונית ליום הנכבה" - שבמסגרתה, הם יניפו את דגלי ישראל על בתיהם, כלי הרכב ובתמונותיהם האישיות בפייסבוק - בזמן שהפלסטינים יתאבלו על עצמאות המדינה. 

ראש המועצה האזורית שומרון אף פנה לתושבים באיגרת אישית וקרא להם להניף את הדגלים כדי לסייע להצלחת המהלך. נוסף על כך, מתכוונים בימין להרחיב את מפגן הנגד שלהם גם לתחומי הקו הירוק: פעילי ועד מתיישבי השומרון והמטות המקומיים יגיעו לערים במכרז הארץ ובצפונה ויבקשו מהעוברים והשבים לנהוג כמוהם - ולהניף את דגל בזמן אירועי הנכבה.

"כמענה לדה-לגיטמציה שמנסים לעשות להקמת המדינה היהודית, אני מאמין שפעולה פשוטה כמו הנפת דגל ישראל ביום זה תשדר ביטחון ואמונה בצדקת דרכנו", הסביר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט בני קצובר, יו"ר ועד מתיישבי השומרון, שהוא ופעיליו יחלקו ביום ראשון דגלים בכניסה לירושלים. "זו התשובה הפשוטה ביותר לניסיונות לעורר היסטריה ולחץ".

דריכות במערכת הביטחון, למרות התחזיות האופטימיות

במערכת הביטחון מעריכים כי אירועי יום הנכבה יסתיימו בשקט יחסי, אך למרות זאת - נערכו שם בכוחות מתוגברים בניסיון לסכל מראש כל תרחיש שיוכל להוביל להסלמה. החשש הוא כי ניסיון ממשי ראשון לגרום להפרת סדר יתרחש מחר.

תהלוכות מחאה אחדות כבר נערכו אתמול ברחבי הגדה. משעות הבוקר נערכו במשטרת ירושלים ובמג"ב בכוחות מתוגברים במזרח העיר בכלל ובעיר העתיקה בפרט, לקראת תפילות יום השישי. בין היתר, הוגבלה כניסת המתפללים למסגדי הר הבית לגברים מגיל 45 ומעלה בעלי תעודות זהות ישראלית ולנשים בנות כל הגילאים.
על פי הדיווחים, מתפללים שלא הורשו להיכנס למתחם הר הבית בשעות האחרונות, קיימו תפילת מחאה מחוץ למוזיאון רוקפלר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת