מיגון התנחלויות במיליארד שקלים

הפיגוע המזעזע שבו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל באיתמר לפני כחודשיים, הותיר חשש כבד בקרב תושבי המאחזים וההתנחלויות ביהודה ושומרון. לאחרונה, גובשה בצה"ל תכנית ביטחונית כוללת למיגון ההתנחלויות והמאחזים הבלתי חוקיים באמצעות אמצעי הגנה מתקדמים. העלות למשלם המיסים: כמיליארד דולרים

איתמר. ארכיון (חדשות 2)

בעקבות רצח משפחת פוגל באיתמר לפני כחודשיים, גיבש צה"ל לראשונה מענה הגנתי מוסדר שמטרתו למנוע חדירת מחבלים ליישובי המאחזים וההתנחלויות, כולל המאחזים הבלתי חוקיים. התקציב: מיליארד דולר שיוקצו מתקציב הביטחון ועל חשבון משלם המיסים. כך חשף עמיחי אתאלי ב"מעריב".

כאמור, היוזמה למגן את ההתנחלויות והמאחזים באמצעי אבטחה מתקדמים התגבשה בעקבות הפיגוע הקשה באיתמר, שבו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל. לאחר הפיגוע חששו תושבי היישובים ביהודה ושומרון מפני חדירת מחבלים ומפני גל חדש של פיגועים באזור מגוריהם.

כעת, לראשונה בתולדות מפעל ההתיישבות באזור יהודה ושומרון, יוצאת לפועל תכנית שתספק מענה הגנתי המיועד לספק ביטחון לתושבים. על פי התכנית, תינתן "חליפת מיגון" לכל יישוב או מאחז וליצור אחידות בין אמצעי ההגנה המותקנים בישובים השונים, בכדי למנוע חדירת מחבלים מבלי שיתגלו. כיום בחלק מהישובים מוצבת גדר המתריעה על כל מגע בה ובחלק אחר מהישובים כלל אין גדר.

עם זאת, במקרים רבים מערכת ההתרעה של הגדר פועלת גם במגע עם בעלי חיים, דבר שגורם להתרעות שווא רבות. בליל הפיגוע באיתמר, סייר הביטחון לא הזעיק את צה"ל כשפעלה מערכת ההתרעה, כיוון שחשב שמדובר באזעקת שווא. מערכת המיגון החדשה תכלול אמצעים שמטרתם למנוע מצבים כאלו.

עלות תכנית המיגון - מיליארד שקלים

התכנית תכלול חבילות מיגון מתקדמות למאחזים ולאלו מביניהם שמוגדרים "לא חוקיים". גורם צבאי אמר ל"מעריב" כי "חשוב לתת הגנה לכל האזרחים, ללא כל חשיבות במקום שבו הם מתגוררים".

עלות התכנית עומדת על כמיליארד שקלים, ולאחרונה היא הוגשה למשרד הביטחון לקבלת תקציב. ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי " הוכנה תכנית לחיזוק מרכיבי הביטחון ביישובי יהודה ושומרון במסגרת העבודה השוטפת של צה"ל ומשרד הביטחון, וכעת אנו ממתינים שיוקצה התקציב המתאים ממשרד האוצר שיאפשר הוצאת התכנית לפועל בהקדם".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק