דיסקין: "מודאג ממה שיקרה בספטמבר, זה עלול להידרדר"

יובל דיסקין, ראש השב"כ היוצא, נשא הערב דברים באוניברסיטת תל אביב. למחליפו בתפקיד יורם כהן אמר: "אין 100 ימי חסד, גם לא 100 דקות של חסד". לגבי ההכרזה הצפויה על מדינה פלסטינית בספטמבר הזהיר: "אני מאוד מודאג ממה שיקרה". צפו בדבריו

נפרד מהשירות: ראש השב"כ היוצא יובל דיסקין מופיע בשעה זו בפני חברי המועדון העסקי-אקדמי של אוניברסיטת תל אביב. את דבריו העברנו כאן באתר בשידור חי.

דיסקין הרצה בנושא "התמורות בשב"כ ב-20 שנה האחרונות, מאז רצח רבין והסכמי אוסלו". "למחליפי יורם כהן אני אומר - אין 100 ימים של חסד, אין אפילו 100 דקות של חסד", אמר דיסקין. "בחלק מרכזי מהזמן יש לנו יותר מודיעין ומידע מיכולת לסכל", הוסיף.

"אנו עוסקים כעת ב-15 במאי, בהתארגנויות של אנשים לצאת לתהלוכות שיבה או לקריאות לצאת לאינתיפאדה", אמר דיסקין. "אתה רואה מאות אלפי אנשים עושים לייקים לזה, אבל אין לנו אלגורתים שמראה כמה יצעדו בסוף, זה אתגר לא קטן".

"ישראל לא יכולה להרשות לעצמה מה שארה"ב עושה"

בנושא חיסול בן לאדן אמר: "מה שארה"ב יכולה להרשות לעצמה לעשות, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה. כמי שמצוי בתחום אני מציע לא לנוח על זרי הדפנה. בן לאדן זה אולי סימבול, אבל המורשת קיימת ארגוני הג'יהאד העולמי קיימים וסביר להניח שהפיגועים לא הסתיימו". בנוגע להסכם פת"ח-חמאס הוסיף: "אני אישית סבור שהיכולת לקיים פיוס אמיתי בין פת"ח לחמאס כמעט שואפת לאפס. אפשר לייצר טקסי חתימה אבל זו לא המציאות בשטח, דם לא הופך מים ויש הרבה דם בין הארגונים האלה. לכן את הפיוס נבחן על ציר הזמן".

ראש השב"כ התייחס גם למהפכות במזרח התיכון: "מוקדם להעריך לאן הדברים הולכים, יש כאן תהליכים דרמטיים אבל הם אפילו לא בסוף של ההתחלה. גם בתוניסיה אף אחד לא ידע איך זה ייגמר. גם במצרים קשה להאמין מה יקרה אחרי הבחירות בקיץ, בסוריה זה כנראה יהיה עקוב מדם בגלל שהמיעוט העלוואי השולט נלחם בחייו ויעשה הכל, יהיה קשה מאוד להחזיר את השד לבקבוק. גם על זה כדאי לא לנוח על זרי הדפנה. אין לי יכולת לנבא לאן זה יתפתח".

"אני מאוד מודאג ממה שקורה בספטמבר", הזהיר דיסקין בנוגע להכרזה המתוכננת על מדינה פלסטינית. "ספטמבר הוא תמיד חודש מחורבן במזרח התיכון. אני לא בטוח שדברים יקרו בראשון באוקטובר. אני מניח שזה יתחיל להניע תהליכים שיכולים גם להידרדר אם לא תהיה פה התפתחות". לגבי הקיפאון המדיני אמר, "כל עוד אני בתפקיד אין לי כוונה למתוח ביקורת על הדרג המדיני".

הוא המשיך, "טרור יהודי גרוע מטרור פלסטיני. זה אדם שיש לו ממשלה וצבא, והולך ורוצח או פוגע בערבים או פלסטינים. בעיני זה דבר מאוד חמור".

באירוע משתתפים נשיא אוניברסיטת תל אביב , פרופ' יוסי קלפטר ונשיא אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב, עמוס שפירא. במועדון העסקי-אקדמי של אוניברסיטת תל אביב חברים יו"רים ומנכ"לים של 160 החברות המובילות במשק, לצד בכירי אוניברסיטת תל אביב. בראש אגודת הידידים עומדת סיגל אדר.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק