נועם שליט: יואל ילד גדול, התייחסו אליו כמו אל עבריין

אביו של החייל החטוף מודה כי ידע על התפרצות בנו יואל לטקס הדלקת המשואות וממש לא מתנצל. "יואל וחברתו ילדים גדולים, אנחנו לא אומרים להם מה לעשות", הדגיש בריאיון לגל"צ ומחה על היחס כלפיהם: "האלימות לא הייתה במקום. אפשר היה ללוותם החוצה ללא נקיטת אלימות". על המשך המאבק של המשפחה אמר האב: "נחליף דיסקט"

גם את יום העצמאות ה-63 של מדינת ישראל משפחתו של החייל החטוף גלעד שליט לא ציינה. אך בשונה מימי העצמאות הקודמים שחגגה המדינה בזמן שגלעד בשבי, החליטה הפעם המשפחה להביע את מחאתה על הקיפאון במגעים לשחרורו - בטקס הממלכתי של חגיגות העצמאות.

"קשה לנו לחגוג כשאין אופטימיות, ושום דבר לא נראה באופק", סיפר הבוקר נועם שליט, אביו של החייל החטוף בראיון למיכה פרידמן בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. "אנחנו עדיין מחכים לגלעד כדי לחגוג את החגים האלה יחד איתו".

בהתייחסו להתפרצות בנו יואל לטקס יום העצמאות שנערך בהר הרצל, אמר שליט האב: "יואל ובת זוגו הם ילדים גדולים. אנחנו לא אומרים להם מה לעשות, אבל כן ידענו על ההתארגנות". התנהלותם של המאבטחים במקום, שפינו את יואל ועמיתיו בכוח, אכזבה את שליט קשות. "זה לא היה במקום", אמר נועם שליט. "אפשר היה ללוות אותם החוצה לא בנקיטת אלימות, שנוקטים בדרך כלל כנגד עבריינים. כל הנאומים באירוע דיברו בשבח הערבות ההדדית, ואני חושב שהמחאה העמידה את הקלישאה הזאת במערומיה".

בנוסף, הסביר שליט על שינוי אסטרטגיית האיפוק של המשפחה, שאפיינה אותה בחמש השנים שחלפו מאז החטיפה. "אמרנו לגורמים הרשמיים שלא נוכל להמשיך את המאבק באותו אופן, אלא נחריף ונשנה את צורתו", אמר. "אני לא אוהב לאיים, אבל כנראה שלא תהיה ברירה. נשקול את הצעדים לפי ההתפתחויות. נחליף דיסקט".

על נאום נתניהו: "קלישאה שכולנו שומעים 5 שנים"

תחת האסטרטגיה החדשה של מטה המאבק יוחרף הלחץ על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועל נוספים ממקבלי ההחלטות בישראל. "הדבר היחיד שיודעים לעשות בממשלה זה לחזור ולהפחיד את הציבור מפני פיגועים ומעשי רצח שיקרו אם וכאשר תתבצע אותה עסקת חילופים", תקף שליט. "כנראה שזה נועד לחפות על חוסר ההצלחה וחוסר היכולת שלהם".

לדברי שליט, גם על הדיווחים המצריים, לפיהם בחמאס קיבלו את מתווה חדש לעסקה, קשה להסתמך. "המצרים היוו במשך כמה שנים מתווך בין ישראל וחמאס, ולצערי הזמן הזה ירד לטמיון ובוזבז לריק", אמר בצער. "הם כשלו בעצמם במשימה הזאת. גם מדינת ישראל בעצם טעתה כאשר לא הבינה שהמצרים לא יכולים להיות אלה שיכולים להביא תוצאות".

שליט התייחס לנאומו של נתניהו בבוקר יום הזיכרון בטקס בגבעת התחמושת, אז אמר כי אין יום שבו הממשלה לא פועלת לשלום אסיריה, חטופיה ושבוייה. "זאת קלישאה שכולנו שומעים כבר חמש שנים. נתניהו ממחזר את דברי קודמו אולמרט שבעצם לא הביא שום תוצאות", הזכיר.

כניסתו של דוד מידן, המתאם החדש בעסקה, לתפקיד טרם מלאה את המשפחה באופטימיות מחודשת. "אנחנו יכולים לבחון את הדברים רק במבחן התוצאה, ולא לפי הערכות. מוקדם מדי לשאול אם מידן יכול להביא תוצאות או לא", הסביר. "בסופו של דבר הוא רק שליח. בואו נזכור שמי שמקבל את ההחלטות יושב בשלטון", סיכם.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק