ראשי המוסד לשעבר מגינים על מאיר דגן

דני יתום ואפרים הלוי התארחו הבוקר בתכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל ברשת ב'. השניים חיוו דעתם כראשי מוסד לשעבר על ההתבטאויות החריפות של מאיר דגן בנושאים של התקיפה באירן, החזרת גלעד שליט וקבלת ההחלטות בדרג הביטחוני. שניהם יצאו להגנת דגן וטענו כי זכותו לומר את הדברים, אך "אולי התבטא סמוך מדי לפרישתו"

שני ראשי מוסד לשעבר התארחו הבוקר בתכנית "הכל דיבורים" עם ירון דקל ברשת ב', והתייחסו לדבריו של מאיר דגן אתמול לפיהם "תקיפה באירן היא רעיון טיפשי", "המחיר לשחרורו של גלעד שליט כבד מדי" ו"יש לי ספק באשר לאופן שבו מתקבלות החלטות בממשלה".

ראשון עלה לשידור אפרים הלוי, שאמר כי לדעתו לא נכון שעובד מדינה יתבטא על הממונים עליו כשהוא בתפקיד. אולם, הלוי ציין כי אם על סמך הניסיון שלו, דגן חושב שיש דברים שהם מאוד משמעותיים, ושיש להם השלכה על העניין הציבורי בכללו, באותם מקרים יוצאי הדופן - נכון שיאמר את דברו.

הלוי התייחס גם למקומו בתודעה הציבורית של ראש המוסד בימינו לעומת ראשי מוסד בעבר ואמר: "חלו שינויים בשנים האחרונות באופי של הופעות הציבור של ראש המוסד", לדבריו, "בזמני ראש המוסד לא היה מופיע בפומבי, היום הנושאים הופכים יותר לנחלת הכלל".

כשנשאל אם לדעתו ראש מוסד צריך לעזוב את התפקיד כשהוא מרגיש שההחלטות לא מתקבלות כראות עיניו על ידי הדרג המדיני, ענה הלוי כי "ראש מוסד נשאר בתפקידו גם אם הוא לא מסכים עם דרך הפעולה של הממונים עליו", והוסיף: "הוא צריך להתפטר רק אם יש מצב שהחלטה שמתקבלת על ידי הממונים עליו מסכנת לדעתו את המדינה".

הלוי דיבר על נושא העמימות ונשאל אם לדעתו האמירות של דגן פוגעות בערפל שניסתה הממשלה להציג בקהילייה הבינלאומית בנושא התקיפה באירן. הלוי אמר: "אני לא בטוח שהניסוחים של דגן מסנדלים את הממשלה, אבל אני חושב שלדעתי אם יגיע המצב לזה שישראל תתקוף את אירן, ההשפעה של האירוע הזה תתפרס על מאה שנה", לדבריו.

יתום: הוא לא רק צריך - אלא חייב לומר את דעתו

לאחר מכן התראיין ראש המוסד לשעבר דני יתום, ואמר שלדעתו חשוב שכל מי שמכהן בתפקידי מפתח בביטחון יאמר את דעתו. "בנושאים שהם גורליים למדינת ישראל, ראש מוסד, ראש השב"כ או רמטכ"ל, צריכים לומר את דעתם, וזו הייתה דעתו של דגן".

עם זאת, יתום הוסיף כי כשהיה בתפקיד, לא היה זה מן הראוי אם היה מתבטא כפי שהתבטא לאחרונה. "כשהוא מכהן, הוא לא צריך לצאת עם זה לציבור", לדברי יתום, "אלא לומר את זה בחדרים הסגורים". יתום הוסיף ואמר: "אך כאשר הוא מסיים את תפקידו, בנושאים קריטיים למדינת ישראל, הוא לא רק צריך, אלא חייב לומר את דעתו".

יתום ראה לנכון לציין כי הוא אינו מסכים עם דעתו של דגן בנושא התקיפה באירן: "מדינת ישראל וכל העולם החופשי יהיו חייבים להתערב צבאית בנעשה באירן, אם הסנקציות לא יועילו". כשנשאל על נושא העמימות, אמר יתום כי לדעתו האמירה של דגן מחלישה במעט את האסטרטגיה של הממשלה, אך מדובר בהחלשה קצרת מועד. להגנת דגן אמר יתום כי "דגן אמר את האמירות האלה בעבר בשיחות סגורות, וזה דלף לציבור, אז למעשה הוא רק חזר על דעתו, שכבר הייתה ידועה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק