עמוס גלעד: מעבר רפיח לא ייפתח

בישראל עוקבים אחר ההודעה המצרית בסופ"ש כי מעבר רפיח ייפתח לצמיתות בימים הקרובים - אך מדגישים כי בשלב זה, למרות ההצהרות, המציאות לא צפויה להשתנות. "מכל הבדיקות בערוצים המוסמכים עולה כי המעבר לא ייפתח", אומר הבוקר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד. "לא ניתן לחיות עם חמסטאן בדו-קיום"

במערכת הביטחונית עוקבים בדריכות אחר הכרזתה של מצרים כי בימים הקרובים ייפתח לצמיתות מעבר רפיח - אך מדגישים כי בשלב זה, למרות ההצהרות במצרים, לא צפוי שינוי באופן הפעלת המעבר. "בכל הבדיקות בערוצים המוסמכים אנחנו מתרשמים כי אין בכוונת המצרים לשנות את המציאות במעבר רפיח", אומר הבוקר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון. בראיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" עם גולן יוכפז הדגיש גלעד: "ככל שאני מבין כרגע - המעבר לא ייפתח".

"בתקופה כזו של שינויים דרמטיים צריכים להיות מאוד זהירים בשיפוט המציאות", הדגיש גלעד. המציאות במעבר רפיח מבוססת על הסכם בינלאומי. זה לא רק עניין משפטי - זה עניין ביטחוני. פתיחת המעבר יכולה לשמש גם להעברת מחבלים מסוכנים ורוצחים לתוך עזה - אך היא יכולה גם להעברת גורמים מסוכנים לתוך מצרים. לכן, יש חשיבות לפיקוח על המעבר ברוח ההבנות וההסכמים".

"לא ניתן לחיות עם חמסטאן"

"מעבר לכך", המשיך גלעד, "קיימת גם חשיבות מדינית למציאות במעבר. מהלך כזה משמעותו הכרה ב'חמסטאן', ישות קיצונית לא רק כלפי ישראל, כי אם ישות שרוצה לסלק את כל המשטרים הקיימים בעולם הערבי. עם תנועות אידיאולוגיות מסוכנות שחורטות על דגלן את השמדת ישראל, ואשר צוברות יכולות לעשות זאת - לא ניתן לחיות לא בפשרה ולא בדו קיום".

גלעד הדגיש כי "ניתן להעריך שהמצרים יהיו זהירים. בכל הערוצים הרשמיים המשקפים את הגורמים האחראיים בעלי הסמכות וההשפעה במצרים לא מצאנו סימוכין להחלטה הזו שהמעבר ייפתח. אבל, מאחר ואנחנו חיים בתקופה לא יציבה, צריך לבדוק את ההנחות הללו יום-יום עם הגורמים המוסמכים ולגבש תמונה בהירה האם יש פה שינוי או לא". 

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק