מצרים: נפתח באופן קבוע את מעבר רפיח

תורמת את חלקה במאמצי הפיוס: שר החוץ המצרי הודיע כי בתוך 10 ימים ייפתח מעבר רפיח, בין רצועת עזה למצרים, באופן קבוע. המשמעות: הפרה של הסכם המעברים עם ישראל. "נשים סוף לסבלו של העם הפלסטיני", אומרים במצרים ומדגישים: "סגירת המעבר הייתה בלתי מוסרית והומניטרית". חמאס: מברכים על ההחלטה

אנשי הביטחון של החמאס במעבר רפיח, ארכיון (חדשות 2)

מהלך ראשון של המשטר המצרי בעידן שאחרי מובארק: שר החוץ המצרי החדש נביל אל-ערבי אומר הערב כי מעבר רפיח צפוי להיפתח באופן מוחלט, בהחלטה שצפויה לדברו "לשים סוף לסבלו של העם הפלסטיני". בראיון לרשת "אל-ג'זירה", אמר אל-ערבי: "במהלך השבוע או עשרת הימים הקרובים תקבל מצרים החלטה שתסיים את סבלו של העם הפלסטיני ותסיר את המצור".

"המצב הנוכחי בעזה אינו הומניטרי", אמר אל-ערבי. "ההחלה לסגור את המעבר הייתה בלתי מוסרית ולא הומניטארית. במהלך עשרת הימים הקרובים נקבל החלטה חשובה ואסטרטגית, הקשורה בעזה ובפתיחת המעבר בצורה מוחלטת ותמידית". לאחר מכן הבטיח שר החוץ המצרי: "המצב ברצועת עזה ישתנה בצורה מהותית".

הפרה של הסכם המעברים

בחמאס בירכו הערב על ההודעה מקהיר. "אנו מודים למצרים ומעריכים את עמדתם החיובית", אמר הערב טאהר א-נונו, דובר ממשלת החמאס בעזה. "אנו מצפים ליישום ההחלטה המצרית במהירות, על מנת לשים סוף לסבלו של העם הפלסטיני, הנובע מן המצור".

ההערכה היא כי ההחלטה שהתקבלה בקהיר נובעת מהסכם הפיוס הראשוני עליו חתמו חמאס ופת"ח אתמול. עם זאת, החלטה זו מהווה הפרה של הסכם המעברים שנחתם בין ישראל, הרשות הפלסטינית ומצרים ב-2005, לפיו מעבר רפיח צריך להיות תחת השגחה אירופית ופלסטינית ואינו יכול להיפתח לתקופות זמן ממושכות וללא פיקוח.

במקביל הודיע הערב בכיר חמאס מחמוד א-זהאר כי בעקבות החתימה על הסכם הפיוס, יגיעו נציגי הפלגים הפלסטיניים השונים לקהיר כבר ביום שני על מנת להתחיל ולדון בשורת הנושאים הנידונים בפרוייקט. פרשננו אהוד יערי העריך הערב במהדורה המרכזית כי למרות החתימה על ההסכם, עדיין קשה להעריך כיצד יטפלו נציגי הפלגים בסוגיות מהותיות - כמו פתיחת מעברי רפיח והשליטה על רצועת עזה, במסגרת הדיונים.