שוב: הופסקה אספקת הגז ממצרים

חודשיים וחצי לאחר שחודשה אספקת הגז ממצרים, פוצצו חמושים בסיני את הצינור שמוביל גז לישראל. גורמי ביטחון בקהיר הודיעו שאספקת הגז תופסק שוב. הנהלת חברת החשמל התכנסה לדיון חירום

חודשיים וחצי אחרי שלהבות ענק היתמרו בסיני מעל תוואי הצינור המוליך גז ממצרים לישראל, הופסקה שוב האספקה לארץ ולירדן - אחרי שהותקף פעם נוספת על ידי חמושים שפוצצו אותו. גורמי ביטחון בקהיר מסרו כי בעקבות הנזק שנגרם לצינור, פרצה שוב אש בקטע שנפגע.

אספקת הגז המצרי לישראל חודשה רק לאחרונה, בתום כמה שבועות שבהם היה הצינור מושבת מפעילות בשל חומרת הנזק שגרם לו הפיצוץ הקודם. האירוע הסב נזק קשה למשק האנרגיה הישראלי, שכן הגז ממצרים מספק 45% מתצרוכת החשמל בארץ.

בעקבות הפיצוץ, כונסו הבוקר בכירי חברת החשמל לדיון חירום במצב. בהודעה מטעמם נמסר כי "במסגרת הדיון יועלו פרטי המקרה ויידונו פעולותיה הנדרשות של החברה, בעקבות המצב החדש. כמו כן, יידונו החלופות האפשריות להפעלת תחנות הכוח על מנת לספק את מלוא תצרוכת החשמל".

בחברה ביקשו גם להדגיש כי "ההנהלה תשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי להבטיח אספקה סדירה של חשמל, לרבות באמצעות שימוש בדלקים חלופיים - זאת, בהתאם להוראות ובשיתוף משרדי התשתיות הלאומיות והגנת הסביבה".

גם שר התשתיות, עוזי לנדאו, ביקש להרגיע והבהיר כי לא צפויים שיבושים באספקת החשמל לישראל: "המערכת שלנו מאורגנת לטפל ולתת מענה גם לאירועים כאלה", הוא אמר בריאיון בתכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי בלי צה"ל. לנדאו אף ציין כי באופן חריג, התירה ישראל למצרים להכניס לסיני כוחות צבא בכמות החורגת מזו שנקבעה בהסכם השלום, לצורך תיקון צינור הגז.

גם סגן שר החוץ, דני אילון, התייחס הבוקר למצב ואמר כי "בעקבות חוסר היציבות האזורית, יש להאיץ את הפקת הגז הטבעי בישראל לצורך השגת עצמאות אנרגטית".

במקביל, ממשיכים במצרים לחקור בכירים לשעבר בשלטונו של מובארק באשמה שסיפקו לישראל גז "במחירי הפסד", כלשונם, על חשבון משלם המסים המצרי.

הניסיון הקודם לפגוע בצינור נכשל

רק לפני כחודש ניצב שוב צינור הגז ממצרים לישראל על כוונתם של גורמי טרור, כשכמה חמושים ניסו לפוצץ מבנה תפעולי שלו ממערב לאל-עריש שבצפון סיני.

אחרי חידוש הזרמת הגז, הודיעו גורמים במצרים על כוונתם להכפיל את מחיר הגז שמוזרם לירדן משלושה דולרים כיום למיליון יחידות חום לסכום שבין 6-7 דולרים, מחיר שלטענתם משקף באופן ריאלי את הנוהג  בשוק.

צרכני הגז הישראלים התחייבו לשלם עבור הגז המצרי מחיר הנע לפי ההערכות בין 4.5 ל-5 דולרים. דרישה זו צפויה להשפיע במידה רבה גם על האפשרות שהמצרים ידרשו לייקר בשיעור דומה את מחיר הגז שהתחייבו להזרים לארץ.

בהכנת הידיעה השתתף ירון שניידר

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת