ההרוג בתקרית הירי: אחיינה של השרה לבנת

הותר לפרסום שמו של ההרוג בתקרית הירי בשכם – בן יוסף לבנת, בן 25 אב לארבעה מירושלים. 4 נפצעו מירי שוטרים פלסטיניים לעבר מתפללים בקבר יוסף בשכם שהגיעו למקום ללא תיאום עם כוחות הביטחון. השוטר היורה נחקר

תקרית ירי בשכם: בן יוסף לבנת, בן 25 מירושלים ואב לארבעה נהרג, וארבעה נוספים נפצעו מאש שנפתחה לעבר מתפללים סמוך לקבר יוסף. ההרוג הוא אחיינה של שרת התרבות והספורט לימור לבנת. השרה הביעה זעזוע מהתקרית, ובני המשפחה בדרכם לאלון מורה, ביתו של אביו של ההרוג. ההלוויה יצאה הבוקר בשעה 11:00 מאלון מורה להר הזיתים, שם ייטמן.

מחקירת האירוע עולה כי החמישה שנורו הגיעו למקום ללא אישור הצבא ובדרכם לקבר, נפתחה לעברם אש על ידי שוטרים פלסטינים. כל החמישה נפצעו מהירי, אך הצליחו לחלץ עצמם מהמקום. החמישה נסעו ברכביהם הפרטיים.

על פי הגרסה הישראלית, מדובר בקבוצת מתפללים תושבי השומרון ואחרים שלפנות בוקר נכנסו לשכם במטרה לערוך תפילה בקבר יוסף. הם הגיעו בשלוש מכוניות לעבר הקבר, וכשנכנסו למתחם פגשו בשוטרים פלסטינים שככל הנראה פתחו בירי באוויר בכדי להזהיר אותם מהסכנה במקום ואולי אף להניס אותם.

למרות זאת, חלק מהמתפללים נכנסו למתחם הקבר בכדי להתפלל וכמה נשארו במכוניות והצטרפו לאחר זמן קצר. על פי עדויות המתפללים, נפתחה אש ישירה לעבר המכונית ונפגעו חמישה מהם. לאחר הירי, הם המשיכו בנסיעה אל מחוץ לעיר ושם הגיעו לבסיס צבאי סמוך. אמבולנסים של מד"א העניקו להם טיפול רפואי, רופא קבע את מותו של אחד מהם והשאר פונו לבית החולים.

כעס גדול על האירוע בצה"ל

החמישה משתייכים ככל הנראה לזרם של חסידי ברסלב, שמנסים תדיר להיכנס להתפלל בקבר, גם ללא אישור הצבא. על בסיס כמעט שבועי מגיעות קבוצות של מתפללים, רובן ללא אישור, ונכנסות לעיר. על מנת להגיע לקבר יוסף יש צורך בכניסה לעיר עצמה ואין אפשרות להגיע אליו מבלי שתושבי המקום יבחינו בכך.

מבחינת הצבא האירוע הסתיים, אך נפתחה חקירה גם מול המשטרה הפלסטינית לגבי השאלה האם באמת השוטרים פתחו באש והאם יש נפגעים נוספים באירוע. בצה"ל יש כעס גדול על האירוע. למרות שהצבא מאפשר למתפללים להגיע לקבר יוסף בתיאום מראש, אחת לכמה זמן מצליחים מתפללים יהודים להגיע ללא תיאום עם הצבא וכך היה גם באירוע הקשה הזה.

לעומת גרסת המתפללים היהודים, קיימת הגרסה הפלסטינית שמספרת על עימות מילולי שהתפתח בין השוטרים הפלסטינים וקבוצת היהודים שנכנסה למתחם קבר יוסף. העימות פרץ על רקע הבקשה שלהם לעזוב את המקום בשל העובדה שנכנסו ללא תיאום. בעקבות סירוב היהודים לעזוב את המקום, נפתחת אש באוויר בכדי להרתיע ולהבריח אותם.

עד כה, לא ידוע איך הפכה התקרית להיות כה חמורה ולהוביל למותו של אדם ולפציעה של ארבעה נוספים. מנגנוני הביטחון הפלסטינים עזבו את מתחם הקבר וכוחות צה"ל נכנסו לבדיקת זירת האירוע.

ארבעת הפצועים בפיגוע הגיעו למרכז הרפואי "בלינסון" בפתח תקווה. ד"ר בועז תדמור שקיבל אותם במרכז הרפואי מספר לחדשות 2: "הגיעו נפגעים, פצוע אחד קשה שנפגע מירי בבטן הגיע במסוק, פצוע שני שנפגע באורח בינוני מירי בכתף הגיע באמבולנס ופצוע שלישי הגיע עם פציעות קלות". שניים מהפצועים עוברים ניתוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק