צפו: צה"ל מתרגל השתלטות על המשט לעזה עם מינימום נפגעים

בצבא זוכרים היטב את האירועים האלימים על סיפון המרמרה. השבוע התלווה כתבנו לאימון שבו תורגל חילוץ פצועים מלב ים, כשהדגש הושם על הימנעות מאירועי דמים נוספים. האמצעים: נשק אל-הרג, כלבים ושילוב כוחות וגורמים שונים

הפעילות המדינית נגד המשט המתקרב לעזה בחודש הבא בעיצומה, אבל בצה"ל כבר מנסים להפיק את הלקחים הנדרשים מהמשט הקודם ועורכים אימונים מיוחדים שמתרגלים תרחיש של הפעלת כוח כדי למנוע מהספינות להגיע ליעדן. השבוע הצטרפנו לאימון מהסוג הזה לקראת מבצע שכבר קיבל את השם "נאות דשא".

לקחי ההשתלטות הקודמת על ה"מרמרה" מצריכים הערכות של יחידות ושיתוף פעולה בין חיל האוויר לקומנדו הימי, בעיקר כדי לצמצם את סיכויי הפגיעה באזרחים. "זה מצב מאוד מורכב", הסביר לנו סגן ר', טייס מסוק בטייסת "החרב המתהפכת". "התרגיל הזה דורש תשומת לב של הצוות והגורמים השונים כדי לתת התראות שונות בזמן אמת", הוא הוסיף.

במשט צפויים להשתתף מאות פעילים בארגון הטורקי IHH ובהם גם אנשי שמאל רבים מכל רחבי העולם. בישראל כבר עוקבים בדריכות אחר הפעילות, בניסיון לשכנע את קפריסין, טורקיה ויוון שלא לאפשר להפלגה לצאת לדרך מחופיהן.

בארגון IHH מנסים גם כן להיערך להיתקלות מול כוחות צה"ל בלב ים, והצהירו כי ינסו להגיע לעזה בכל דרך אפשרית. "ישראל מנסה להרוג אותנו, אבל אנחנו לא פוחדים ליפול שהידים", אמר השבוע אחד מדוברי הארגון.

בצבא מאזינים היטב להתבטאויות הללו וממשיכים במרץ להתכונן להשתלטות. בין היתר, מתרגלים שם שיטות חדשות של נשק שלא הורג וכן שמוש בכלבים. בהכנות למבצע לוקחים חלק גם המשטרה ושב"ס, שמשלבים ידיים עם גופי המודיעין השונים - בתקווה שהפעם זה יסתיים אחרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק