לראשונה: ישראל שוקלת לאפשר למשטים להגיע לעזה

בעוד חודש יפליגו שוב פעילים לעבר חופי הרצועה, ומעוררים חששות מפני סבב אלימות נוסף. לראשונה שוקלת הממשלה דווקא לאפשר להם להגיע ליעדם, אם ייבדקו על ידי גורם שלישי שיוודא שאינם נושאים נשק. במקביל פנה שגריר ישראל לממשלת טורקיה בבקשה לעצור את המשט המתוכנן

בישראל מעבירים לאחרונה מסר תקיף לעבר מארגני המשט המתוכנן לעזה ומזהירים כי ייעצרו אותו בכל מחיר, אבל בממשלה בוחנים גם אפשרות לאמץ מדיניות הפוכה לגמרי. בדרג המדיני שוקלים לאפשר לפעילים להגיע ליעדם ולעגון בחופי הרצועה, בתנאי שיעברו בידוק ביטחוני אפקטיבי על ידי מדינה אחרת - דוגמת יוון או טורקיה.

הגורם שיבצע את הבידוק יוודא כי הפעילים אינם נושאים עמם נשק או תחמושת עבור חמאס ויתר ארגוני הטרור הפועלים ברצועה.

התכנית עלתה בדיונים מקדימים במשרד החוץ, גם מול ראש הממשלה שלא הביע התנגדות עקרונית לה. כעת נבחן האם היא אכן בת יישום, ובמקביל נערכים מגעים מול טורקיה בניסיון לסכל מראש בדרכים דיפלומטיות את יציאת המשט.

בכל מקרה, ממשיך צה"ל להיערך כרגיל לבוא הספינות - למקרה שכלל המאמצים לא יועילו, ויהיה צורך לעצור אותן בלב ים תוך הפעלת כוח.

שגריר ישראל בטורקיה: תעצרו את המשט

במקביל מדווח העיתון הטורקי "הורייט" כי ישראל ביקשה ממשלת טורקיה שלא לאפשר לארגוני זכויות אדם במדינה להשתתף במשט נוסף לעזה. שגריר ישראל בטורקיה גבי לוי סיפר בריאיון לעיתון כי העביר לממשלה הטורקית את עמדת ישראל בנוגע למשט המתוכנן.

לוי הוסיף כי לישראל אין כל בעיה להעביר סיוע הומניטארי לרצועה בדרכים חוקיות אחרות. לדבריו, מעברי הגבול פתוחים וישנה גמישות רבה בצד הישראלי בנוגע להעברת ציוד לתושבים.

נתניהו: המשט מאיים להבעיר אש

רק אתמול אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו לשגרירי מדינות האיחוד האירופי בישראל כי "לאחרונה מתארגן משט שהוא לא משט של שלום, אלא כזה שמאיים להבעיר אש".

הוא קרא למדינות האיחוד לפעול לסכל את היוזמה, שבה אמורה לפי התכנית להפליג גם ה"מרמרה" שוב לעבר עזה - בניצוח ארגון ה-IHH הטורקי.

מי שהפעם לא תעשה את דרכה בים לכיוון עזה היא "כוכבת" המשט הקודם, ח"כ חנין זועבי מבל"ד - שלא הוזמנה להשתתף בהפלגה על ידי המארגנים.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט היא הבהירה בתקיפות שאינה מאוכזבת מכך ששמה נפקד מרשימת המוזמנים לאירוע ואמרה: "אני בוטחת במארגנים. מיליונים של אנשים רוצים להשתתף בזה ואני בטוחה שהם יארגנו את זה בצורה הכי טובה שניתן. התמיכה שלי במשט לא קשורה בכלל בהשתתפות שלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק