נתניהו על הקריאה לשחרור שליט: "לא אסכן את אזרחי ישראל"

ראש הממשלה משיב לקריאת הבכירים לשעבר במערכת הביטחון להיענות לדרישות חמאס כדי לשחרר את החייל החטוף. "ניסיון העבר מלמד שעשרות ישראלים נרצחו בפיגועי טרור שבוצעו על ידי מחבלים ששוחררו בעסקאות קודמות", נמסר בהודעה מטעם לשכת רה"מ. "לצד המחויבות להחזיר את גלעד הביתה, רה"מ אחראי גם לשלומם של יתר האזרחים"

שעות ספורות לאחר ששורה של בכירים לשעבר במערכת הביטחון כינסו מסיבת עיתונאים בה קראו לראש הממשלה להיענות לדרישות חמאס כדי לשחרר את גלעד שליט - מבהיר בנימין נתניהו את עמדתו הנחרצת נגד המהלך.

בהודעה שפרסמה הלילה לשכת ראש הממשלה נמסר: "הפעולות להשבת גלעד שליט הביתה בריא ושלם נמשכות כל העת. עברה יותר משנה מאז שישראל הציגה לפני חמאס את הצעתה האחרונה במשא ומתן, אך חמאס עדיין לא השיב להצעה זאת, מה שמעיד על כך שאין בכוונת הצד השני להגיע לסיום מוצלח של המשא ומתן. לצד המחויבות העצומה להחזיר את גלעד הביתה במהרה, ראש הממשלה אחראי גם לשלומם ולביטחונם של כלל אזרחי ישראל".

"ניסיון העבר מלמד שעשרות ישראלים נרצחו בפיגועי טרור שביצעו מחבלים ששוחררו בעסקאות קודמות, כמו עסקת ג'יבריל ועסקת טננבוים", כך בהודעה מטעם נתניהו. "ראש הממשלה עומד בתוקף על כך שכל עסקה שתושג לא תסכן את אזרחי ישראל".

"עלול לפגוע במורל המשרתים"

בקריאה למלא אחר דרישות חמאס כדי לשחרר את החייל החטוף השתתפו ראשי השב"כ לשעבר יעקב פרי וכרמי גילון, ראש המוסד לשעבר דני יתום, מפקדו לשעבר של המחוזי הצפוני במשטרה, ניצב (בדימוס) אליק רון, ותא"ל (במיל') אביגדור קהלני.

ראש המוסד לשעבר דני יתום טען כי להשבת גלעד ישנה משמעות ערכית חשובה ביותר: "מדינת ישראל היא מדינה מיוחדת. יש בה שירות חובה שהוא ברית בלתי כתובה בין המדינה לבין החייל. החייל חייב להתגייס לצבא ונשלח לבצע משימות, שחלקן מורכבות ומסוכנות. הוא גם נדרש לסכן את חייו. המדינה, מצדה, נדרשת לעשות את הכל כדי להחזיר אותו בריא ושלם הביתה. זה נכון לגבי כל חייל וחייל, ועל אחת כמה וכמה לגבי גלעד שליט - שנמצא כבר יותר מ-1,700 ימים בתוך המחילה הצרה האפילה בשבי חמאס".

ראש המוסד לשעבר גם הזהיר כי "אם גלעד לא יחזור הביתה, יישבר אתוס מרכזי בהוויה הביטחונית של מדינת ישראל. זה עלול לפגוע קשות במורל המשרתים בהווה ובעתיד. הניסיון שלי מלמד אותי שצריך לקחת סיכונים. אין ספק שמדובר כאן על סיכון, אבל זה סיכון מחושב ועל כף המאזניים – כשמדברים על שחרור מחבלים, גם אם יש להם דם על הידיים, הכף נוטה לטובת הצלת חייו של גלעד".

יתום העריך כי התנאים שדורש חמאס כדי להוציא לפועל את עסקת חילופי השבויים לא ישתנו לטובת ישראל. "הניסיון מלמד אותנו שחמאס לא יוריד כנראה את תביעותיו. אם הייתה אפשרות לפעולה צבאית היינו עושים זאת, אבל כל הניסיונות כשלו וחמאס לא הלך לקראתנו. הזמן פועל נגד גלעד ונגדנו. האיש שאחראי להחזיר את גלעד הביתה הוא בראש ובראשונה ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת עכשיו המשמרת שלו".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק