מקור פלסטיני רשמי: סיכמנו עם ישראל על הפסקת אש

ברצועת עזה טוענים כי סוכם עם ישראל על הפסקת אש. "נפסיק את הירי למען האינטרסים של עמנו", מסר דובר הג'יהאד האיסלאמי. בישראל לא מאשרים רשמית את הדיווח, ואומרים: "נשפוט את הצד השני בימים הקרובים". בינתיים, פיקוד העורף ריענן את ההנחיות לתושבי הדרום והורה לשמור על "שגרה דרוכה"

נוצרים את האש? אחרי האיתות של חמאס כי הוא אינו מעוניין בהסלמה והמסר של ראש הממשלה נתניהו לפיו "שקט ייענה בשקט", גוברים הסימנים לרגיעה בדרום. גורם פלסטיני רשמי המקורב לאו"ם מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי ישראל והפלגים הפלסטינים הסכימו על הפסקת אש, לאחר ההסלמה בימים האחרונים.

"הפלגים הפלסטינים הסכימו לחדול מירי הרקטות וישראל הסכימה להפסיק את התקיפות על רצועת עזה", ציין הגורם הפלסטיני. דובר מטעם הג'יהאד האיסלאמי, אבו אחמד, מסר כי הפסקת האש תתבצע למען שמירה על האינטרסים של הפלסטינים. "אם הם יפסיקו לירות עלינו, גם אנחנו נפסיק לירות - ויהיה שקט", הבהיר.

בתגובה אמר גורם רשמי ישראלי בכיר לסוכנות הידיעות: "נשפוט את הצד השני במהלך הימים הקרובים. האופן שבו חמאס ישלוט על יתר הפלגים החמושים ישפיע על הדרך בה נבחר להגיב. מה שיקרה מעכשיו והלאה תלוי בצד השני". עוד הוסיף הגורם כי "המצב נראה רגוע יותר כעת, אבל עדיין לא ברור לאן אנחנו הולכים".

ובינתיים: הירי לדרום נמשך

לצד הניסיונות להביא לרגיעה, נמשכת המתיחות בדרום. שתי רקטות קסאם התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית חוף אשקלון, אין נפגעים ולא נגרם נזק. במקביל הנחה פיקוד העורף את ראשי הרשויות לחזור לשגרה בכל תחומי החיים.

בתום התייעצויות שנערכו ברשויות השונות בדרום, הוחלט לחדש הבוקר את הלימודים במוסדות החינוך המיוחד, במעונות היום ובמועדוניות בערים באר שבע, אשקלון ואשדוד, זאת לאחר שלא פעלו היום בשל המצב הביטחוני. יתר מוסדות הלימוד יצאו כבר לחופשת הפסח.

"פיקוד העורף הנחה לחזור לחיים תקינים וסדירים", אמר אמש ראש עיריית אשקלון בני וקנין. "כל המועדוניות, המעונות והקייטנות יפעלו כרגיל, וכך גם הצגות בהיכל התרבות ואירועים אחרים. בבוקר נקיים שוב הערכת מצב מחודשת".

גם באשדוד ובבאר שבע, בהן לא למדו היום במוסדות החינוך שלא יצאו לחופשת הפסח, הוחלט בתום התייעצויות לשוב לשיגרה. מעונות היום, הקייטנות, המועדוניות ובתי הספר של המגזר החרדי יפעלו מחר כרגיל.

נתניהו: הנחתנו מכה קשה על חמאס

אתמול סייר ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוללת "כיפת ברזל" באשקלון ושיבח את המערכת שהצליחה ליירט מספר רקטות שנורו לעבר ישראל. למרות ההצלחה המבצעית, הבהיר נתניהו כי המערכת לא יכולה למנוע כל ירי.

"לא נוכל להגן על כל בית וכל מתקן אחר בישראל", אמר ראש הממשלה, "נוסיף ונעשה הרבה יותר- אבל יהיה צורך בשילוב של יכולת הגנתית עם יכולת התקפית" נתניהו חזר והדגיש פעם נוספת כי "אין מדינה שתסכים לקבל ירי מכוון של טילי נ"ט על אוטובוס ילדים".

במהלך הסיור התייחס ראש הממשלה לתקיפות ברצועה. "צה"ל פעל בעזה והנחית מכה קשה על החמאס", אמר נתניהו וסיפר כי הקבינט הנחה את צה"ל לעשות כל שנדרש להפסקת הירי ולהחזרת השקט לדרום הארץ. "אם הירי יימשך התגובה - תהיה קשה הרבה יותר", סיכם. 

עדכונים נוספים על ההסלמה בדרום בחדשות 2 בפייסבוק  

הסלמה בדרום - כל העדכונים:

הווידאופדיה - כיפת ברזל

כל הפרטים על ההסלמה בדרום

כך נראה יירוט של טיל מבפנים

רה"מ: לא נוכל להגן על כל בית

טורקיה נגד ישראל: "תגובה מוגזמת"

הבכיר שחוסל: מעורב בחטיפת שליט

צפו: כיפת ברזל משמידה טיל גראד בשמי אשקלון

סיכום סוף שבוע של אש בדרום