צפו: מערכת "כיפת ברזל" משמידה טיל גראד - מבפנים

מערכת הביטחון מפרסמת הערב לראשונה תמונות שצילמה מערכת "כיפת ברזל" עצמה: זיהוי טיל הגראד, שיגור המיירט - והשמדת המטרה. מניתוח ראשוני של הפעילות בשתי הסוללות עד כה, עולה כי אחוז היירוטים גבוה במיוחד, גם בחמאס "בוחנים" את פעילות המערכת. ובינתיים: שתי נפילות אותרו בשטחים פתוחים מדרום לאשקלון, אין נפגעים

כך נראה היירוט המבצעי הראשון של "כיפת ברזל", ביום חמישי אחר הצהריים. אלו תמונות שצילמה המערכת עצמה, ומשרד הביטחון מפרסם הערב לראשונה.

בתיעוד ניתן לראות כיצד המערכת עוקבת אחר הרקטה משגרת את המיירט שננעל על המטרה, פוגע בה, מתפוצץ - ומשמיד את הטיל. מערכת הביטחון, רפא"ל וחיל האוויר כבר החלו לנתח את תחילת פעילות המערכת. עד כה, מדובר בתוצאות מרשימות עם אחוזי יירוט גבוהים במיוחד. המספר המדויק נותר חסוי, מחשש שפרסום הנתונים יסייע לארגוני הטרור להתמודד עם המערכת החדשה.

להצלחת המערכת השפעה מיידית על הלחימה, תחושת העורף וגם על חופש הפעולה של הדרג המדיני. גם בחמאס בוחנים בעזרת שיגורים שונים את יכולות המערכת, שהרי מדובר - גם מבחינתם - בשינוי כללי המשחק.

שתי הסוללות מוצבות בינתיים בבאר שבע ובאשקלון. אם המצב ישתנה, הן יעברו למיקום אחר. מערכת אחת של "כיפת ברזל" עולה 50 מיליון דולרים ועלותו של כל יירוט - 40 אלף דולרים. בינתיים, הפכו אתרי הסוללות לאטרקציה תיירותית. התושבים מביאים ממתקים לחיילים ומצלמים את "כיפת ברזל" בפעולה.

במערכת הביטחון ממשיכים בד בבד לפתח את המערכת המקבילה "שרביט קסמים", שאמורה לתת מענה נגד הרקטות ה"כבדות" יותר וארוכות הטווח, זאת בנוסף למערכת ה"חץ", המיועדת להתמודדות עם טילים בליסטיים ארוכי טווח.

"האווירה אצלנו נהדרת", אמר בכיר ברפא"ל לאתר "גלובס". "בינתיים הצלחת המערכת בשטח מוחלטת והיא מוכיחה את עצמה מעל ומעבר. היה לא מעט רעל באמירות האלה, חטפנו מהרבה כיוונים, אך תמיד האנשים שלנו המשיכו בעשייה, עם הרבה אמונה והמון עבודה קשה".

"עכשיו זה עובד בשטח, מול המתאר האמיתי וכולם רואים את זה, כולם חוגגים ומרוצים", הוסיפו ברפא"ל. "אחרי שהספקנות התחילה להתפוגג, הגיע הזמן שמישהו יתחיל להבין שהגענו אל המאני טיים".

נתניהו: לא נוכל להגן על כל בית 

על רקע ההסלמה הנמשכת בדרום, סייר אחר הצהריים ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר הביטחון ברק ומפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן בסוללת "כיפת ברזל" שנפרסה לאחרונה באשקלון, והתייחס למתיחות המחריפה באזור והירי המתגבר מצד הפלסטינים לעבר יישובי עוטף עזה.

נתניהו הדגיש כי ההישג הטכנולוגי של "כיפת ברזל" והעובדה שהמערכת הצליחה ליירט רקטות שאיימו על תושבי הדרום מרשימים ביותר. "ישראל פרצה דרך", ציין ראש הממשלה וסיפר כיצד במהלך פגישתו עם ראש ממשלת צ'כיה בשבוע שעבר נכנס המזכיר הצבאי ודיווח בהתרגשות על היירוט הראשון.

למרות ההצלחה המבצעית, הבהיר נתניהו כי המערכת לא יכולה למנוע כל ירי. "לא נוכל להגן על כל בית וכל מתקן אחר בישראל", אמר ראש הממשלה, "נוסיף ונעשה הרבה יותר- אבל יהיה צורך בשילוב של יכולת הגנתית עם יכולת התקפית" נתניהו חזר והדגיש פעם נוספת כי "אין מדינה שתסכים לקבל ירי מכוון של טילי נ"ט על אוטובוס ילדים".

עדכונים נוספים על ההסלמה בדרום בחדשות 2 בפייסבוק 

הסלמה בדרום - כל העדכונים:

רה"מ ב'כיפת ברזל': "לא נוכל להגן על כל בית"

טורקיה נגד ישראל: "תגובה מוגזמת"

הבכיר שחוסל: מעורב בחטיפת שליט

צפו: כיפת ברזל משמידה טיל גראד בשמי אשקלון

עמוס גלעד: "ההתנצלות של החמאס על ירי הנ"ט - מגוחכת"

צפו: מחבלים משגרים רקטות מתוך בית קברות

חמאס: סליחה על ירי הנ"ט על אוטובוס התלמידים

המרגיעה הלאומית החדשה של הדרום

נתניהו: מי שמנסה לרצוח ילדים - דמו בראשו

צפו: כיפת ברזל מיירטת את הרקטה

כך פגע טיל הקורנט באוטובוס בדרום

הבן ירד מהאוטובוס דקות לפני הטיל: "מאוד מלחיץ"