הנער שנפצע מטיל קורנט עדיין במצב אנוש

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמר פרופ' שאול סופר מבית החולים "סורוקה": "כולנו מלאי תקווה, אבל צריך להיות ריאליים - הפגיעה קשה מאוד"

שלושה ימים אחרי פגיעת טיל הנ"ט באוטובוס התלמידים במערב הנגב, ממשיכים רופאיו של הנער דניאל וילפיך להיאבק על חייו בבית החולים "סורוקה" שבבאר שבע. מנהל היחידה לטיפול נמרץ שם, הפרופ' שאול סופר, עדכן בריאיון לחדשות 2 באינטרנט על מצבו של הנער בן ה-16.

"לצערי, אינני איש בשורות. המצב לא טוב ואין שיפור", אמר פרופ' סופר בפתח דבריו. "הפגיעה קשה ביותר. אנחנו לא נוהגים להשתמש הרבה פעמים במונח הזה, אבל המצב הוא אנוש והפגיעה שהוא סובל ממנה אנושה. כולנו עדיין מלאי תקווה, אבל מאוד מאוד ריאליים ויודעים שהפגיעה קשה מאוד".

מנהל היחידה לטיפול נמרץ הביע פסימיות באשר לאפשרות שדניאל יוכל בבוא היום לשוב לחיים רגילים כפי שהיו לו טרם פגיעת הטיל, בשל הנזק שנגרם למוחו. "הוא סובל בעיקר מפגיעת ראש וכולנו מבינים מה נמצא שם. האיבר הזה רגיש מאוד ובעל התפקיד החשוב ביותר, שכן הוא אחראי לתפקוד של יתר הגוף שלנו. כשהמוח כושל, הסכנה לחיים ריאלית ואפילו מיידית".

על היום שאחרי השחרור מבית החולים, אמר פרופ' סופר כי "אנחנו יודעים שגם אם הוא יצא מזה הוא יישאר פגוע. ישנן אפשרויות רבות, אבל צריך לזכור שהמוח אחראי גם על הקוגניציה וגם על התפעול המוטורי של הגוף. כשעוברים פגיעה כזאת, יוצאים במצב לא טוב".

פרופ' סופר הסביר כי רק במזל רב הצליח דניאל לשרוד את הפגיעה הקשה בגופו. "מלכתחילה הוא הגיע אלינו במצב אנוש. למעשה, הרופאים בשטח הצילו את חייו וביצעו בו החייאה ממושכת מאוד. אנחנו משתמשים בכל מה שהרפואה המודרנית יודעת לעשות כדי לנסות ולהיטיב את מצב המוח, אבל לא הכל בידינו. אין אף תרופה או מהלך שאפשר היה לעשות טוב יותר".

הרופא הביע הערכה רבה כלפי קרוביו של הנער, ששוהים לצד מיטתו. "זו משפחה אצילה. ההורים בלתי רגילים, מאוד קרי מזג ומבינים את המצב. בחלק גדול מהזמן הם מתפללים ומקבלים מאיתנו את מלוא האינפורמציה. אנחנו נותנים להם את חוות הדעת שלנו, אבל מקבלים גם את זה שלהם מותר לחשוב אחרת".

עדכונים נוספים על ההסלמה בדרום בחדשות 2 בפייסבוק