סיכום סוף שבוע של אש בדרום

90 שיגורי רקטות לישראל, מתוכם 50 רק ביממה האחרונה, 9 יירוטים מוצלחים של גראדים ע"י מערכת "כיפת ברזל", 9 נפגעי חרדה בישראל ו-17 הרוגים בעזה - כך נראית ההסלמה בדרום מאז ירי טיל הנ"ט על אוטובוס התלמידים ביום ה'. בדרג המדיני של חמאס כבר נשמעים קולות להרגיע את ההידרדרות, אבל בינתיים בשטח - ממשיכים לירות

סוף שבוע של קרב בדרום: ביממה האחרונה נורו לעבר יישובי הדרום 50 רקטות וטילים, כשמיום חמישי מדובר בלא פחות מ-90 שיגורים. 9 בני אדם לקו בחרדה ואושפזו במצב קל בבית החולים ברזילי באשקלון. בעזה מדווחים הפלסטינים על 17 הרוגים ועשרות פצועים כתוצאה מפעילות צה"ל.

מצבו של דניאל ויפליך בן ה-16, שנפצע אנוש בירי טיל הנ"ט על אוטובוס התלמידים בצומת סעד, מוסיף להיות קשה. אין שיפור במצבו והוא עדיין לא התעורר מהתרדמת.

כל העדכונים על ההסלמה בדרום - בחדשות 2 בפייסבוק

מערכת "כיפת ברזל" יירטה הערב רקטת גראד שנורתה לעבר העיר אשקלון. מדובר ביירוט ה-9 המוצלח מאז הופעלה המערכת לראשונה ביום חמישי האחרון, ובמערכת הביטחון אומרים שמדובר בהצלחה גדולה. במקביל פגעה רקטת גראד אחת בשטח פתוח בפאתי אשקלון, ללא נפגעים או נזק. שתי פצצות מרגמות נחתו בתוך יישוב במועצה האזורית אשכול, אחת מהן סמוך לבית. גם מירי זה לא היו נפגעים או נזק. שעה קלה לפני כן נורו 4 רקטות לעבר יישובים בשער הנגב ואשקלון, כולן נחתו בשטחים פתוחים ללא נפגעים או נזק.

מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, ביקר היום בסוללת "כיפת ברזל" בבאר שבע, ואמר כי "התחלנו ברגל ימין, אבל אנחנו בתחילת הדרך. יש לנו הרבה מה ללמוד ונעסוק בזה מן הסתם בעתיד". גם ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, אמר בראיון בתכניתנו "פגוש את העיתונות" כי "התוצאות מרשימות מאד. אני משוכנע שיש לפרוס מערכות נוספות של כיפת ברזל במקומות נוספים".

במקביל נמשכת פעולת צה"ל ברצועת עזה, בה נהרגו מאז יום חמישי 17 פלסטינים - אחד מהם היה אחראי לשיגור טילי גראד מסיני לישראל לפני כחצי שנה. בסך הכל פגע צה"ל ב-6 חוליות של שיגור רקטות מאז החלה ההסלמה. ביממה האחרונה קיבלה ישראל פניות מגורמים מדיניים באירופה ובאו"ם, שלפיהן חמאס מבקש להגיע להפסקת אש. כתבנו לענייני צבא רוני דניאל מוסר כי מקורה של הפניה בדרגים המדיניים של חמאס ולא ברור כיצד תנהג הזרוע הצבאית של הארגון.

הבוקר: גראדים באופקים, הלילה: מטח לבאר שבע ואשדוד

הבוקר התפוצצו שני טילי גראד שנורו מהרצועה באזור אופקים - האחד בחצר בית. לא היו נפגעים מהירי. מוקדם יותר הבוקר התפוצצו יותר מ-25 פצצות מרגמה ביישובי עוטף עזה.

במהלך הלילה נורה מטח רקטות של טילי גראד לעבר באר שבע ואשדוד. מספר פיצוצים נשמעו בשני האזורים, חלקם מיירוט הרקטות שנורו על ידי מערכת "כיפת ברזל". חמישה בני אדם נפצעו קל, שעה שרצו לחדרים הממוגנים. ואולם אחת הרקטות שנורתה התפוצצה מצפון לאשדוד. לא היו נפגעים ולא דווח על נזק.

אתמול בשעות הערב נפצע חייל צה"ל קל מפגיעת פצצת מרגמה בתחומי המועצה האזורית אשכול. חיל האוויר פגע בחוליית המחבלים שהייתה אחראית לירי רקטות גראד לעבר ישראל והרג בכיר בחמאס בעיירה בית להיה שבצפון הרצועה.

לפני מטח הגראדים נורו כמה פצצות מרגמה לעבר מערב הנגב. הפלסטינים מדווחים גם כי צה"ל תקף מחרטה לייצור רקטות בשכונת זיתון בעזה, מבלי לגרום לנפגעים. נוסף על כך, הם טענו גם כי מטוסי קרב הפציצו מנהרה באזור רפיח, שחיברה בין הרצועה לבין סיני.

נתניהו: מי שרוצח ילדים – דמו בראשו

ראש הממשלה נתניהו אמר אתמול בפראג, טרם המראתו לארץ, כי ישראל תמשיך לפעול בעוצמה. "צה"ל פעל הלילה והבוקר", אמר נתניהו. "ירי לעבר אוטובוס ילדים הוא חציית קו. מי שמנסה לפגוע ולרצוח ילדים - דמו בראשו".

גם יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שהשתתפה אמש באירוע שירה בציבור של "פרלמנט העמק" שנערך בקיבוץ בארי שבעוטף עזה, הביעה תמיכה בהמשך הפעילות ההתקפית של צה"ל בעזה. "החמאס צריך לדעת שלא ישבור את הרוח של עם ישראל", אמרה לבני במהלך האירוע. "מי שמכוון לאוטובוס ילדים צריך לדעת שישראל תגן על אזרחיה. צריך להשיב את ההרתעה שהושגה בעופרת יצוקה כיוון שמכרסמים בה, וצריך להשיבה בכוח".

גם סגן שר החוץ דני איילון התייחס הבוקר לאירועים האחרונים בדרום. "הטרור לעולם לא יכריע אותנו. עם ישראל תמיד ידע להתלכד אל מול איומים, וכולנו עם תושבי הדרום", אמר סגן השר באירוע שבת תרבות בבאר שבע. "לצערנו, חמאס מבין רק כוח, וישראל יודעת לגרום לחמאס להבין שלטרור יהיה מחיר כבד".

חמאס: "לא ידענו שיש תלמידים באוטובוס"

ובעזה, לפחות 17 פלסטינים נהרגו ביומיים האחרונים בשורה של תקיפות חיל האוויר. היום אמר דובר חמאס כי הארגון לא התכוון לפגוע באוטובוס של ילדים ביום חמישי האחרון, והסביר כי הדרך שבה נסע האוטובוס משמשת את הצבא הישראלי. "לא ידענו שבאוטובוס היו תלמידי בית ספר", אמר דובר הארגון סאמי אבו זהרי. "הדרך בה נסע האוטובוס משמשת בדרך כלל את הצבא הישראלי וכלי רכב צבאיים". אותו אבו זוהרי איים קודם לכן להחריף את ירי הרקטות לעבר ישראל - לטווחים ארוכים יותר מאלו שירה עד היום הארגון. "הירי יימשך אם ישראל לא תפסיק את התקיפות על עזה", אמר דובר הארגון לסוכנות הידיעות "רויטרס".

אבו זהרי ודובר נוסף של הארגון, פאווזי ברהום, כינסו בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים קצרה ובה התייחסו לאירועים האחרונים. "עד כה נהרגו 17 בני אדם ועשרות נפצעו", נאמר בהודעה שהוקראה במסיבת העיתונאים. "האויב הבין בצורה שגויה את המסר שהעברנו בעניין הפסקת האש. הוא חשב שהוא יוכל להמשיך ולתקוף - ואנחנו נשב בחיבוק ידיים".

"האויב פוגע באזרחים חפים מפשע", המשיכו דוברי החמאס. "בין השאר תקף האויב צוותי רפואה ואמבולנסים. הוא משתמש בפצצות מצרר. אלו הם פשעי מלחמה". לאחר מכן המשיך דובר החמאס: "האויב לא יכפה את רצונו על רצונו של העם הפלסטיני, העומד איתן. ישראל היא האחראית למצב הזה, משום שאינה נוקטת באיפוק".

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, תמיר סטיינמן, אוהד חמו, רוני דניאל, יוסי זילברמן ותום שרון

הסלמה בדרום - סיקור מיוחד:

שוב: "כיפת ברזל" יירטה גראד לעבר אשקלון

עמוס גלעד: "ההתנצלות של החמאס על ירי הנ"ט - מגוחכת"

צפו: מחבלים משגרים רקטות מתוך בית קברות

חמאס: סליחה על ירי הנ"ט על אוטובוס התלמידים

הלילה: גראד מצפון לאשדוד, צה"ל תקף ברצועה

כיפת ברזל: המרגיעה הלאומית החדשה של הדרום