שוב: "כיפת ברזל" יירטה גראד לעבר אשקלון

מערכת "כיפת ברזל" פעלה שוב הערב ויירטה רקטת גראד נוספת לעבר אשקלון. מדובר ביירוט ה-9 המוצלח מאז הופעלה המערכת לראשונה ביום חמישי, ובמערכת הביטחון מרוצים מאד מהיעילות המבצעית שלה. רקטה נוספת פגעה בפאתי אשקלון, ו-4 פצמ"רים פגעו ביישוב במועצה האזורית אשכול, נזק כבד נגרם למבנים ביישוב

הצלחה מבצעית - שוב: מערכת "כיפת ברזל" יירטה הערב רקטת גראד שנורתה לעבר העיר אשקלון. מדובר ביירוט ה-9 המוצלח מאז הופעלה המערכת לראשונה ביום חמישי האחרון, ובמערכת הביטחון אומרים שמדובר בהצלחה גדולה.

במקביל פגעה רקטת גראד אחת בשטח פתוח בפאתי אשקלון, ללא נפגעים או נזק. ארבע פצצות מרגמות נחתו בתוך יישוב במועצה האזורית אשכול, אחת מהן סמוך לבית. נזק כבד נגרם למספר מבנים ביישוב. אחר הצהריים כן נורו 4 רקטות לעבר יישובים בשער הנגב ואשקלון, כולן נחתו בשטחים פתוחים ללא נפגעים או נזק. רקטת גראד נוספת יורטה אחר הצהריים על ידי מערכת "כיפת ברזל".

כל העדכונים על ההסלמה בדרום - בחדשות 2 בפייסבוק

מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, ביקר היום בסוללת "כיפת ברזל" בבאר שבע, ואמר כי "התחלנו ברגל ימין, אבל אנחנו בתחילת הדרך. יש לנו הרבה מה ללמוד ונעסוק בזה מן הסתם בעתיד". גם ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, אמר בראיון בתכניתנו "פגוש את העיתונות" כי "התוצאות מרשימות מאד. אני משוכנע שיש לפרוס מערכות נוספות של כיפת ברזל במקומות נוספים".

שעה קלה לפני כן נורו 4 רקטות לעבר יישובים בשער הנגב ואשקלון, כולן נחתו בשטחים פתוחים ללא נפגעים או נזק. ביממה האחרונה נורו לעבר יישובי הדרום 40 רקטות וטילים, כשמיום חמישי מדובר בלא פחות מ-90 שיגורים. 9 בני אדם לקו בחרדה ואושפזו במצב קל בבית החולים ברזילי.

במקביל נמשכת פעולת צה"ל ברצועת עזה, בה נהרגו מאז יום חמישי 17 פלסטינים - אחד מהם היה אחראי לשיגור טילי גראד מסיני לישראל לפני כחצי שנה. בסך הכל פגע צה"ל ב6 חוליות של שיגור רקטות מאז החלה ההסלמה. ביממה האחרונה קיבלה ישראל פניות מגורמים מדיניים באירופה ובאו"ם, שלפיהן חמאס מבקש להגיע להפסקת אש. כתבנו לענייני צבא רוני דניאל מוסר כי מקורה של הפניה בדרגים המדיניים של חמאס ולא ברור כיצד תנהג הזרוע הצבאית של הארגון.

חמאס: "לא ידענו שיש תלמידים באוטובוס"

היום אמר דובר חמאס כי הארגון לא התכוון לפגוע באוטובוס של ילדים ביום חמישי האחרון, והסביר כי הדרך שבה נסע האוטובוס משמשת את הצבא הישראלי. "לא ידענו שבאוטובוס היו תלמידי בית ספר", אמר דובר הארגון סאמי אבו זהרי. "הדרך בה נסע האוטובוס משמשת בדרך כלל את הצבא הישראלי וכלי רכב צבאיים". אותו אבו זוהרי איים קודם לכן להחריף את ירי הרקטות לעבר ישראל - לטווחים ארוכים יותר מאלו שירה עד היום הארגון. "הירי יימשך אם ישראל לא תפסיק את התקיפות על עזה", אמר דובר הארגון לסוכנות הידיעות "רויטרס".

אבו זהרי ודובר נוסף של הארגון, פאווזי ברהום, כינסו בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים קצרה ובה התייחסו לאירועים האחרונים. "עד כה נהרגו 17 בני אדם ועשרות נפצעו", נאמר בהודעה שהוקראה במסיבת העיתונאים. "האויב הבין בצורה שגויה את המסר שהעברנו בעניין הפסקת האש. הוא חשב שהוא יוכל להמשיך ולתקוף - ואנחנו נשב בחיבוק ידיים".

"האויב פוגע באזרחים חפים מפשע", המשיכו דוברי החמאס. "בין השאר תקף האויב צוותי רפואה ואמבולנסים. הוא משתמש בפצצות מצרר. אלו הם פשעי מלחמה". לאחר מכן המשיך דובר החמאס: "האויב לא יכפה את רצונו על רצונו של העם הפלסטיני, העומד איתן. ישראל היא האחראית למצב הזה, משום שאינה נוקטת באיפוק".

הסלמה בדרום - סיקור מיוחד:

עמוס גלעד: "ההתנצלות של החמאס על ירי הנ"ט - מגוחכת"

צפו: מחבלים משגרים רקטות מתוך בית קברות

חמאס: סליחה על ירי הנ"ט על אוטובוס התלמידים

הלילה: גראד מצפון לאשדוד, צה"ל תקף ברצועה

כיפת ברזל: המרגיעה הלאומית החדשה של הדרום