עמוס גלעד: "ההתנצלות של החמאס על ירי הנ"ט - מגוחכת"

בעקבות ההסלמה בדרום, הגיע ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון לתכניתנו "פגוש את העיתונות", ותקף את טענת החמאס לפיה לא ידע כי היו תלמידים באוטובוס שהותקף. "הייתה פה כוונה לרצוח כמה שיותר ילדים וזה בלתי נסבל לחלוטין", אמר גלעד והוסיף: "כל האופציות על השולחן, אפשר להגיע גם רחוק יותר מעופרת יצוקה"

"היתה פה התקפה רצחנית על אוטובוס תלמידים וזו חציית קו אדום, לא משנה אם החמאס יתנצל, וההתנצלות שלהם מגוחכת" – כך מגיב היום ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף (במיל) עמוס גלעד, על הודעת החמאס מוקדם יותר היום לפיה "לא היתה כוונה לפגוע באוטובוס תלמידים".

כל העדכונים על ההסלמה בדרום - בחדשות 2 בפייסבוק

גלעד אמר בראיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות" עם דנה ויס כי אסור שיהיו התקפות על אזרחים, ובוודאי לא לרצוח ילדים. "הם ראו היטב שמדובר באוטובוס תלמידים, ההתנצלות שלהם מגוחכת", לדברי גלעד. "הייתה פה כוונה לרצוח כמה שיותר ילדים וזה בלתי נסבל לחלוטין. כל ההתקפות שלהם מכוונות רק נגד אזרחים".

"מגוון הפעולות שאנחנו נוקטים יגרמו בסופו של דבר ל"קליטת המסר" בצד השני, שהם יבינו שאסור להם לרצוח אזרחים והפעולות האלה לא משתלמות להם", הוסיף ראש המטה המדיני-ביטחוני. "אני חושב שהם יירגעו, אם כי צריך להיות מוכנים לכל תרחיש. כל האופציות על השולחן, אפשר להגיע גם רחוק יותר מ"עופרת יצוקה".

גלעד התייחס ליירוט הגראדים בימים האחרונים על ידי מערכת כיפת ברזל, ואמר כי "התוצאות מרשימות מאד. אני משוכנע שיש לפרוס מערכות נוספות של כיפת ברזל במקומות נוספים. צריך לקחת בחשבון שהידרדרות מאד לא נוחה לחמאס ואני מעריך שלא תהיה הידרדרות. הם מבינים את המסר, אבל לא תמיד מצליחים לתרגם אותו להנחיות מבצעיות".
 
"דווקא עכשיו, אחרי המאמר של גולדסטון, ברור מי יורה ורוצח אזרחים", לדברי גלעד. "כל דבר – רקטה, נ"ט, פיגוע – הכל נגד אזרחים, וזה מגוחך להאשים אותנו שאנחנו הורגים אזרחים.  ברגע שרוצחים אזרחים, כל העולם מבין את הסיבה לתגובה שלנו. אסור להפריד בין תל אביב לבאר שבע לשדרות. מטרת הירי שלהם היא ליצור אימה. האירנים דוחפים להם רקטות שמגיעות גם למרכז הארץ, אבל צריך למנוע התקפות ירי בלי שום קשר ליעד שאליו הרקטות מכוונות".

חמאס: "לא ידענו שבאוטובוס היו תלמידים"

מוקדם יותר היום טען החמאס רשמית כי לא התכוון לפגוע באוטובוס הילדים באמצעות טיל הנ"ט שנורה ביום חמישי ולגרום לפציעתו הקשה של נער בן 13. "לא ידענו שבאוטובוס היו תלמידי בית ספר", אמר דובר הארגון סאמי אבו זהרי. "הדרך בה נסע האוטובוס משמשת בדרך כלל את הצבא הישראלי וכלי רכב צבאיים". אותו אבו זוהרי איים קודם לכן להחריף את ירי הרקטות לעבר ישראל - לטווחים ארוכים יותר מאלו שירה עד היום הארגון. "הירי יימשך אם ישראל לא תפסיק את התקיפות על עזה", אמר דובר הארגון לסוכנות הידיעות "רויטרס".

אבו זהרי ודובר נוסף של הארגון, פאווזי ברהום, כינסו בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים קצרה ובה התייחסו לאירועים האחרונים. "עד כה נהרגו 17 בני אדם ועשרות נפצעו", נאמר בהודעה שהוקראה במסיבת העיתונאים. "האויב הבין בצורה שגויה את המסר שהעברנו בעניין הפסקת האש. הוא חשב שהוא יוכל להמשיך ולתקוף - ואנחנו נשב בחיבוק ידיים".

"האויב פוגע באזרחים חפים מפשע", המשיכו דוברי החמאס. "בין השאר תקף האויב צוותי רפואה ואמבולנסים. הוא משתמש בפצצות מצרר. אלו הם פשעי מלחמה". לאחר מכן המשיך דובר החמאס: "האויב לא יכפה את רצונו על רצונו של העם הפלסטיני, העומד איתן. ישראל היא האחראית למצב הזה, משום שאינה נוקטת באיפוק".

השניים מתחו גם ביקורת על "השתיקה הבינלאומית", כפי שהגדירו אותה,"נוכח מעשי ישראל ברצועת עזה". חמאס קראה בהודעה המיוחדת לקהילה הבינלאומית ולליגה הערבית לפעול מיידית להפסקת "התוקפנות על רצועת עזה". הארגון תקף גם את המימון האמריקני לישראל, וטען כי באמצעות הכספים האמריקניים נפגעים אזרחים פלסטיניים חפים מפשע.

"אל-ג'עברי סובל משגעון גדלות"

הבוקר פרסם העיתון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי", כי ההחלטה להסלים את המצב בדרום התקבלה בצמרת הזרוע הצבאית של החמאס - וזאת בניגוד לעמדת הזרוע המדינית של הארגון. על פי הדיווח, המתבסס על דבריו של בכיר בזרוע הצבאית, ההחלטה התקבלה למרות הדרישה של הנהגת החמאס בעזה ובדמשק.

"ההחלטה התקבלה על ידי ראש הזרוע הצבאית בעזה, אחמד אל-ג'עברי", אמר הגורם בחמאס. "זאת, בעקבות חיסולו של חברו הטוב איסמאעיל אל-לובד בסוף השבוע שעבר על ידי ישראל. אל-לובד נחשב לפעיל משמעותי במערך הברחות הנשק מסיני לעזה".

זאת ועוד, הוסיף הפעיל כי אל-ג'עברי קיבל בצורה קשה את הידיעה על מות חברו הטוב אך עם זאת מעריך כי ישראל לא תצא לפעולה נרחבת ברצועת עזה בעקבות גל ההסלמה האחרון. אל-ג'עברי עצמו נחשב לאחת הדמויות החזקות ברצועת עזה ונחשב לאחראי הישיר למצבו של החייל החטוף גלעד שליט.

על פי דיווחים ערביים וזרים, סוכלה העסקה לשחרורו של החייל החטוף מספר פעמים בעבר, בגלל עקשנותו של אל-ג'עברי על תנאי העסקה. בעיתון הבוקר אמר הגורם בזרוע הצבאית כי ראש ממשלת החמאס אסמאעיל הנייה כינה את אל-ג'עברי כמי שסובל מ"שיגעון גדלות".

הסלמה בדרום - סיקור מיוחד:

שוב: "כיפת ברזל" יירטה גראד לעבר אשקלון

צפו: מחבלים משגרים רקטות מתוך בית קברות

חמאס: סליחה על ירי הנ"ט על אוטובוס התלמידים

הלילה: גראד מצפון לאשדוד, צה"ל תקף ברצועה

כיפת ברזל: המרגיעה הלאומית החדשה של הדרום