צפו: מחבלים משגרים רקטות מתוך בית קברות

לא פחות מ-80 רקטות וטילים שוגרו לעבר שטח ישראל מאז ההסלמה בדרום ביום חמישי האחרון. המחבלים עושים כל מאמץ להימלט מכלי הטיס של חיל האוויר, שמפטרלים כל הזמן בשמי הרצועה, ובין היתר מנסים לשגר רקטות ממקומות לא צפויים - כמו מתוך בית קברות. גם החוליה הזו הותקפה מהאוויר, כמו עוד 6 חוליות בימים האחרונים

בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי לא בוחלים באמצעים וממשיכים את הירי לעבר שטח ישראל, למרות הנוכחות המאסיבית של חיל האוויר בשמי הרצועה ושורת התקיפות בעזה בימים האחרונים. כדי למנוע מצה"ל לפגוע בהם, מבצעים המחבלים שיגורי רקטות ופצמ"רים מאזורים לא שגרתיים - כמו למשל בית קברות.

בתיעוד שלפניכם, שבוצע באמצעות מזל"ט של חיל האוויר, נראית חוליית שיגור של הג'יהאד האיסלאמי בתוך בית קברות בשכונת סג'עיה במזרח עזה, שניות לאחר שיגור רקטות לעבר אזור נחל עוז. בצילום ניתן לראות כיצד המחבלים מסווים את המשגר, ממש בין המצבות, כדי שיוכלו לשוב ולירות גם בהמשך, ואז נמלטים בריצה מהירה - מחשש שכלי הטיס של חיל האוויר יפגעו בהם.

בצה"ל אומרים כי לאחר הזיהוי של חוליית השיגור, היא הותקפה מהאוויר, וכי זוהתה פגיעה במטרה. בסך הכל פגע צה"ל בימים האחרונים בשש חוליות שביצעו שיגורים. 17 פלסטינים נהרגו מאז יום חמישי בתקיפות צה"ל, אחד מהם היה אחראי לירי טילי גראד מסיני לישראל לפני חצי שנה.

לא פחות מ-80 רקטות וטילים נורו לעבר יישובי הדרום החל מיום חמישי, 30 מהם שוגרו רק היום. 9 בני אדם לקו בחרדה ואושפזו במצב קל בבית החולים ברזילי באשקלון. מערכת "כיפת ברזל" הצליחה ליירט שבעה טילים, ובמערכת הבטחון אומרים שמדובר בהצלחה גדולה מן המצופה.
עדכונים נוספים על ההסלמה בדרום בחדשות 2 בפייסבוק

חמאס: מתנצלים על הירי על אוטובוס התלמידים

ביממה האחרונה קיבלה ישראל פניות מגורמים מדיניים באירופה ובאו"ם שלפיהן חמאס מבקש להגיע להפסקת אש. כתבנו לענייני צבא רוני דניאל מוסר כי מקורה של הפניה בדרגים המדיניים של חמאס, אך לא ברור כיצד תנהג הזרוע הצבאית של הארגון.

בינתיים ולפחות כלפי חוץ, בחמאס מתנצלים על הירי על אוטובוס התלמידים וטוענים כי לא התכוונו לפגוע בו באמצעות טיל נ"ט. "לא ידענו שבאוטובוס היו תלמידי בית ספר", אמר דובר הארגון סאמי אבו זהרי. "הדרך בה נסע האוטובוס משמשת בדרך כלל את הצבא הישראלי וכלי רכב צבאיים".

מוקדם יותר איים אותו אבו זוהרי להחריף את ירי הרקטות לעבר ישראל - לטווחים ארוכים יותר מאלו שירה עד היום הארגון. "הירי יימשך אם ישראל לא תפסיק את התקיפות על עזה", אמר דובר הארגון לסוכנות הידיעות "רויטרס".

אבו זהרי ודובר נוסף של הארגון, פאווזי ברהום, כינסו בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים קצרה ובה התייחסו לאירועים האחרונים. "עד כה נהרגו 17 בני אדם ועשרות נפצעו", נאמר בהודעה שהוקראה במסיבת העיתונאים. "האויב הבין בצורה שגויה את המסר שהעברנו בעניין הפסקת האש. הוא חשב שהוא יוכל להמשיך ולתקוף - ואנחנו נשב בחיבוק ידיים".

"האויב פוגע באזרחים חפים מפשע", המשיכו דוברי החמאס. "בין השאר תקף האויב צוותי רפואה ואמבולנסים. הוא משתמש בפצצות מצרר. אלו הם פשעי מלחמה". לאחר מכן המשיך דובר החמאס: "האויב לא יכפה את רצונו על רצונו של העם הפלסטיני, העומד איתן. ישראל היא האחראית למצב הזה, משום שאינה נוקטת באיפוק".

השניים מתחו גם ביקורת על "השתיקה הבינלאומית", כפי שהגדירו אותה,"נוכח מעשי ישראל ברצועת עזה". חמאס קראה בהודעה המיוחדת לקהילה הבינלאומית ולליגה הערבית לפעול מיידית להפסקת "התוקפנות על רצועת עזה". הארגון תקף גם את המימון האמריקני לישראל, וטען כי באמצעות הכספים האמריקניים נפגעים אזרחים פלסטיניים חפים מפשע.

"אל-ג'עברי סובל משגעון גדלות"

הבוקר פרסם העיתון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי", כי ההחלטה להסלים את המצב בדרום התקבלה בצמרת הזרוע הצבאית של החמאס - וזאת בניגוד לעמדת הזרוע המדינית של הארגון. על פי הדיווח, המתבסס על דבריו של בכיר בזרוע הצבאית, ההחלטה התקבלה למרות הדרישה של הנהגת החמאס בעזה ובדמשק.

"ההחלטה התקבלה על ידי ראש הזרוע הצבאית בעזה, אחמד אל-ג'עברי", אמר הגורם בחמאס. "זאת, בעקבות חיסולו של חברו הטוב איסמאעיל אל-לובד בסוף השבוע שעבר על ידי ישראל. אל-לובד נחשב לפעיל משמעותי במערך הברחות הנשק מסיני לעזה".

זאת ועוד, הוסיף הפעיל כי אל-ג'עברי קיבל בצורה קשה את הידיעה על מות חברו הטוב אך עם זאת מעריך כי ישראל לא תצא לפעולה נרחבת ברצועת עזה בעקבות גל ההסלמה האחרון. אל-ג'עברי עצמו נחשב לאחת הדמויות החזקות ברצועת עזה ונחשב לאחראי הישיר למצבו של החייל החטוף גלעד שליט.

על פי דיווחים ערביים וזרים, סוכלה העסקה לשחרורו של החייל החטוף מספר פעמים בעבר, בגלל עקשנותו של אל-ג'עברי על תנאי העסקה. בעיתון הבוקר אמר הגורם בזרוע הצבאית כי ראש ממשלת החמאס אסמאעיל הנייה כינה את אל-ג'עברי כמי שסובל מ"שיגעון גדלות".

הסלמה בדרום - סיקור מיוחד:

שוב: "כיפת ברזל" יירטה גראד לעבר אשקלון

עמוס גלעד: "ההתנצלות של החמאס על ירי הנ"ט - מגוחכת"

חמאס: סליחה על ירי הנ"ט על אוטובוס התלמידים

הלילה: גראד מצפון לאשדוד, צה"ל תקף ברצועה

כיפת ברזל: המרגיעה הלאומית החדשה של הדרום