חמאס: סליחה על ירי הנ"ט על אוטובוס התלמידים

קולות של חרטה מעזה: החמאס טוען היום כי לא התכוון לפגוע עם טיל הנ"ט באוטובוס התלמידים, באירוע בו נפצע אנוש נער בן 13. "בד"כ הצבא נוסע בכביש הזה", אמר דובר הארגון. מוקדם יותר איים החמאס: "נירה רחוק יותר"

לאחר הטון המאיים והאזהרה להחריף את ירי הרקטות למטרות הנמצאות מעבר לטווח שנפגע עד כה בישראל, קולות של התנצלות בחמאס. הארגון טוען היום כי לא התכוון לפגוע באוטובוס הילדים באמצעות טיל הנ"ט שנורה ביום חמישי וגרם לפציעתו הקשה של נער בן 13.

"לא ידענו שבאוטובוס היו תלמידי בית ספר", אמר דובר הארגון סאמי אבו זהרי. "הדרך בה נסע האוטובוס משמשת בדרך כלל את הצבא הישראלי וכלי רכב צבאיים".

מוקדם יותר איים אותו אבו זוהרי להחריף את ירי הרקטות לעבר ישראל - לטווחים ארוכים יותר מאלו שירה עד היום הארגון. "הירי יימשך אם ישראל לא תפסיק את התקיפות על עזה", אמר דובר הארגון לסוכנות הידיעות "רויטרס".

עדכונים נוספים על ההסלמה בדרום בחדשות 2 בפייסבוק

אבו זהרי ודובר נוסף של הארגון, פאווזי ברהום, כינסו בשעות הצהריים מסיבת עיתונאים קצרה ובה התייחסו לאירועים האחרונים. "עד כה נהרגו 17 בני אדם ועשרות נפצעו", נאמר בהודעה שהוקראה במסיבת העיתונאים. "האויב הבין בצורה שגויה את המסר שהעברנו בעניין הפסקת האש. הוא חשב שהוא יוכל להמשיך ולתקוף - ואנחנו נשב בחיבוק ידיים".

"האויב פוגע באזרחים חפים מפשע", המשיכו דוברי החמאס. "בין השאר תקף האויב צוותי רפואה ואמבולנסים. הוא משתמש בפצצות מצרר. אלו הם פשעי מלחמה". לאחר מכן המשיך דובר החמאס: "האויב לא יכפה את רצונו על רצונו של העם הפלסטיני, העומד איתן. ישראל היא האחראית למצב הזה, משום שאינה נוקטת באיפוק".

השניים מתחו גם ביקורת על "השתיקה הבינלאומית", כפי שהגדירו אותה,"נוכח מעשי ישראל ברצועת עזה". חמאס קראה בהודעה המיוחדת לקהילה הבינלאומית ולליגה הערבית לפעול מיידית להפסקת "התוקפנות על רצועת עזה". הארגון תקף גם את המימון האמריקני לישראל, וטען כי באמצעות הכספים האמריקניים נפגעים אזרחים פלסטיניים חפים מפשע.

"אל-ג'עברי סובל משגעון גדלות"

הבוקר פרסם העיתון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי", כי ההחלטה להסלים את המצב בדרום התקבלה בצמרת הזרוע הצבאית של החמאס - וזאת בניגוד לעמדת הזרוע המדינית של הארגון. על פי הדיווח, המתבסס על דבריו של בכיר בזרוע הצבאית, ההחלטה התקבלה למרות הדרישה של הנהגת החמאס בעזה ובדמשק.

"ההחלטה התקבלה על ידי ראש הזרוע הצבאית בעזה, אחמד אל-ג'עברי", אמר הגורם בחמאס. "זאת, בעקבות חיסולו של חברו הטוב איסמאעיל אל-לובד בסוף השבוע שעבר על ידי ישראל. אל-לובד נחשב לפעיל משמעותי במערך הברחות הנשק מסיני לעזה".

זאת ועוד, הוסיף הפעיל כי אל-ג'עברי קיבל בצורה קשה את הידיעה על מות חברו הטוב אך עם זאת מעריך כי ישראל לא תצא לפעולה נרחבת ברצועת עזה בעקבות גל ההסלמה האחרון. אל-ג'עברי עצמו נחשב לאחת הדמויות החזקות ברצועת עזה ונחשב לאחראי הישיר למצבו של החייל החטוף גלעד שליט.

על פי דיווחים ערביים וזרים, סוכלה העסקה לשחרורו של החייל החטוף מספר פעמים בעבר, בגלל עקשנותו של אל-ג'עברי על תנאי העסקה. בעיתון הבוקר אמר הגורם בזרוע הצבאית כי ראש ממשלת החמאס אסמאעיל הנייה כינה את אל-ג'עברי כמי שסובל מ"שיגעון גדלות".