חייל נפצע קל מפצמ"ר במערב הנגב; "כיפת ברזל" מנעה שיגור גראד לאשקלון

ההסלמה בדרום נמשכת גם הערב: זמן קצר אחרי שצה"ל חיסל בעזה בכיר במערך הרקטות של חמאס, התחדש הירי מהרצועה. מערכת ההגנה החדשה הצליחה לעצור באוויר כמה מטחי רקטות שנורו לעבר עיר החוף הדרומית

האש לדרום נמשכה גם הערב - וגבתה מחיר בקרב שני הצדדים: חייל צה"ל נפצע קל מפגיעת פצצת מרגמה בתחומי המועצה האזורית אשכול. חיל האוויר פגע בחוליית המחבלים שהייתה אחראית לירי רקטות גראד לעבר ישראל והרג בכיר בחמאס בעיירה בית להיה שבצפון הרצועה. מערכת "כיפת ברזל" יירטה מספר מטחים של רקטות גראד והגנה בהצלחה על תושבי אשקלון.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת כי הבכיר שנהרג הוא איש מערך הרקטות של "גדודי עז א-דין אל-קסאם", הזרוע הצבאית של הארגון. שמו הוא ראאד שחאדה, בן 27 במותו. אזרח נוסף נפצע ופונה לטיפול בבית חולים בג'בליה.

בעקבות הסיכול המוצלח של הירי, בירך שר הביטחון אהוד ברק את הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, ואת חיל האוויר והתעשיות הביטחוניות שאחראיות לפיתוח "כיפת ברזל", ובראשן רפא"ל.

את פעולת המערכת הערב כינה ברק "הישג יוצא דופן של מערכת ההגנה האווירית", אך הדגיש שוב כי "יש לזכור שאנו עדיין רחוקים מפתרון מלא. אני בטוח שהצטברות ההישגים של 'כיפת ברזל' תסיים את הוויכוח שנמשך כבר שנים על הצורך במערכת יירוט רב-שכבתית".

שנתיים אחרי הגינויים בעולם: האם צה"ל שיגר פצצות זרחן?

ב"מען" צוטט גם גורם פנימי בעזה שטען כי צה"ל ירה אתמול ארבע פצצות זרחן לאזור דיר אל-בלח שבמרכז הרצועה, מבלי לגרום לנפגעים או לנזק. בימי מבצע "עופרת יצוקה", לפני כשנתיים, ספגה ישראל ביקורת נוקבת על השימוש בנשק מסוג זה - שנאסר באמנות בינלאומיות שונות. בדובר צה"ל מסרו כי הפרטים נבדקים, וציינו כי התקבלו פניות בנושא.

לפני מטח הגראדים נורו כמה פצצות מרגמה לעבר מערב הנגב. הפלסטינים מדווחים גם כי צה"ל תקף מחרטה לייצור רקטות בשכונת זיתון בעזה, מבלי לגרום לנפגעים. נוסף על כך, הם טענו גם כי מטוסי קרב הפציצו מנהרה תת-קרקעית באזור רפיח, שחיברה בין הרצועה לבין סיני.

בסך הכל, טוענים הפלסטינים כי מאז החלה תגובת צה"ל לירי על אוטובוס התלמידים בצומת סעד, נהרגו ברצועה 10 בני אדם ועשרות אחרים נפצעו. בין ההרוגים גם קשישה ובתה.

עדכונים נוספים על ההסלמה בדרום בחדשות 2 בפייסבוק