צה"ל תקף חוליות חמאס; מטח פצמ"רים בדרום

כוח צה"ל פגע הבוקר בשתי חוליות של פעילי חמאס בדרום רצועת עזה וסמוך לחאן יונס. לא ברור האם החוליות הכינו משגרים לקראת ירי רקטות, הפלסטינים מדווחים על שני הרוגים. לאחר התקיפה נורה מטח של עשרות פצמ"רים וקסאמים לעוטף עזה

הפסקת אש? צה"ל תקף הבוקר שתי חוליות חמאס ברצועת עזה. האחת ליד שדה התעופה הדנייה בדרום הרצועה, והשנייה צפון מזרחית לחאן יונס. בשני המקרים, הותקפו פעילים שעסקו בפעילות טרור. טרם ברור האם התכוונו לשגר רקטות או שמדובר בפעילות אחרת.

הפלסטינים מדווחים על שני הרוגים בפעולת צה"ל.

בתוך כך, נפגש הבוקר אלוף פיקוד הדרום טל רוסו עם ראשי רשויות בדרום ונתן להם סקירה ביטחונית על הנעשה.

לאחר התקיפה ברצועה, נורו לשטח ישראל 6 רקטות קסאם, כולן התפוצצו בשטחים פתוחים. לא דווח על נפגעים, אך אחת הרקטות פגעה ישירות בלול תרנגולות ומספר תרנגולות מתו. כוח צה"ל תקף את החוליה שביצעה את הירי, וככל הנראה ישנם הרוגים פלסטינים.

לאחר הרקטות נורו עוד כ-9 פצצות מרגמה לעבר המועצה האזורית אשכול.

דניאל בן ה-16 עדיין נלחם על חייו 

מצבו של דניאל ויפליך, הנער בן ה-16 שנפצע אתמול, מוסיף להיות אנוש. וילפיך נפגע בראשו כשטיל נ"ט שנורה מרצועת עזה פגע ישירות באוטובוס שבו נסע. עדיין נשקפת סכנה לחייו של ויפליך ובני משפחתו שנמצאים לידו מתפללים לשלומו.

הלימודים בבתי הספר היסודיים במועצה האזורית שער הנגב לא ייפתחו הבוקר ולמעשה יושבתו עד לאחר חופשת הפסח, כך הוחלט אמש בהתייעצות דחופה במועצה. גני הילדים יפעלו כסדרם ובתיכונים ייערך יום לימודים מרוכז. בשדרות, באשקלון ובמועצה האזורית אשכול יתקיימו הלימודים כרגיל.

ביישובים בעוטף עזה שבהם מתקיימים לימודים מלווים ההורים את התלמידים ללימודים. בנוסף, קציני ביטחון מאבטחים את האוטובוסים ומלווים ברכבי ביטחון של הצבא שנוסעים לצידם.

בגלי צה"ל דווח הבוקר כי מקור ביטחוני אמר כי כל החלטה באשר להשבתת הלימודים ביישובי עוטף עזה תתקבל בהבנה. עם זאת, אמר אותו מקור ביטחוני כי לדעתו צריכים מוסדות החינוך במועצות השונות להישאר פתוחים.

הלילה: חמאס הכריז על הפסקת אש

למרות ההכרזה על הפסקת אש מצד החמאס, החליטו בצה"ל שלא לעבור בשתיקה על ירי הטילים לעבר ישובי הדרום ותקפו הלילה ברצועה. שלושה מטוסים של חיל האוויר תקפו מנהרות הברחה בדרום הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו פגיעות מדויקות במטרה. סמוך לשעה 7:00 בבוקר תקפו כלי טיס פעם נוספת "מבנה טרור" ברצועה.

בתום התייעצות דחופה שקיימו הערב ראשי החמאס בעזה יחד עם נציגי הפלגים, הוחלט להכריז על הפסקת אש החל מהשעה 23:00 הלילה. ההתייעצות נערכה גם עם גורמים ערביים ובינ"ל, אך כעת נראה שהיא עומדת בספק נוכח ההפצצה האווירית ברצועה.

מוקדם יותר, שעות לאחר ירי טיל הנ"ט על אוטובוס הילדים במועצה האזורית שער הנגב, נטל חמאס באופן רשמי את האחריות על הירי. הזרוע הצבאית של הארגון, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", נטלה את האחריות לאירוע והודיעה כי הפעולה נעשתה כתגובה לחיסול חוליית הארגון בעזה, במוצאי השבת שעברה.

עדי ראייה בעזה: משפחות שלמות נוטשות

"גדודי עז א-דין אל-קסאם נוטלים אחריות לפגיעה באוטובוס של הכיבוש", נמסר בהודעה של הזרוע הצבאית. "זוהי תגובה ראשונית לפשעי הכיבוש, שהאחרון שבהם היה חיסול הבכירים". מוקדם יותר השבוע כינסו ראשי הפלגים החמושים בעזה מסיבת עיתונאים בה הבטיחו לבחון את דרך התגובה לסיכולים האחרונים של ישראל ברצועת עזה.

לאחר לקיחת האחריות, גינתה ארה"ב בחריפות את ירי הנ"ט. "אנו מגנים את ההתקפה על אזרחים חפים משפע, כמו גם את הירי המתמשך מרצועת עזה. אנחנו מודאגים במיוחד מדיווחים על שימוש בטילים נגד טנקים", מסר דובר מחלקת המדינה.

במקביל, הוכרז הערב על מצב חירום הוכרז הערב ברחובות עזה, בעקבות פעולת צה"ל בתגובה לירי טיל הנ"ט ומטח הפצמ"רים על יישובי הדרום ועוטף עזה. כלי התקשורת של החמאס מדווחים כי שלושה בני אדם נהרגו עד כה בתקיפות צה"ל, ולפחות 30 נוספים נפצעו.

עדי ראייה ברחבי הרצועה מדווחים על נטישה המונית של משפחות שלמות את בתיהן - והימלטות לאזור הגבול. עד כה דיווחו כלי תקשורת של החמאס כי צה"ל תקף מעוזים של הארגון, מבני מגורים, את נמל התעופה על שמו של יאסר ערפאת ומנהרות בדרום הרצועה, בסמוך לגבול עם מצרים. עוד דווח כי באחת התקיפות נפגע אמבולנס פלסטיני.

עדכונים נוספים על ההסלמה בדרום בחדשות 2 בפייסבוק