ההסלמה בדרום: "דניאל עדיין נלחם על חייו"

דניאל ויפליך, הנער בן ה-16 שנפצע מפגיעת טיל נ"ט על האוטובוס שבו נסע, ממשיך להיות מוגדר במצב אנוש ולהילחם על חייו. בני משפחתו שנמצאים לצד מיטתו בבית החולים סורוקה ממשיכים להתפלל לשלומו. בתוך כך, על רקע הודעת חמאס כי ינצור את האש עבר הלילה בשקט על תושבי אזור הדרום

מוסיף להיות אנוש מצבו של דניאל ויפליך, הנער בן ה-16 שנפצע אתמול באורח אנוש כשטיל נ"ט שנורה מרצועת עזה פגע ישירות באוטובוס שבו נסע, כך מעדכנים הבוקר מבית החולים סורוקה. עדיין נשקפת סכנה לחייו של ויפליך ובני משפחתו שנמצאים לידו מתפללים לשלומו.

ככל הנראה, וילפיך לא יעבור עוד ניתוחים במהלך סוף השבוע.

למרות היום הקשה שעבר אתמול על תושבי הדרום, עבר הלילה בשקט, ככל הנראה על רקע הודעת חמאס כי ינצור את האש. למרות זאת, העבירו מרבית תושבי הדרום את הלילה בחדרי ביטחון.

הבוקר: אין לימודים בבתי הספר היסודיים

הלימודים בבתי הספר היסודיים במועצה האזורית שער הנגב לא ייפתחו הבוקר ולמעשה יושבתו עד לאחר חופשת הפסח, כך הוחלט אמש בהתייעצות דחופה במועצה. גני הילדים יפעלו כסדרם ובתיכונים ייערך יום לימודים מרוכז. בשדרות, באשקלון ובמועצה האזורית אשכול יתקיימו הלימודים כרגיל.

ביישובים בעוטף עזה שבהם מתקיימים לימודים מלווים ההורים את התלמידים ללימודים. בנוסף, קציני ביטחון מאבטחים את האוטובוסים ומלווים ברכבי ביטחון של הצבא שנוסעים לצידם.

בגלי צה"ל דווח הבוקר כי מקור ביטחוני אמר כי כל החלטה באשר להשבתת הלימודים ביישובי עוטף עזה תתקבל בהבנה. עם זאת, אמר אותו מקור ביטחוני כי לדעתו צריכים מוסדות החינוך במועצות השונות להישאר פתוחים.

ראש מועצת הנגב אלון שוסטר אמר הלילה כי ההחלטה להשבית את הלימודים נובעת מחציית הקו האדום, כך לדבריו, של ארגון חמאס. "נקווה שהילדים ישובו מחופשת הפסח עם כוחות מחודשים", אמר שוסטר והוסיף: "יש לשמור על חיים תקינים ככל האפשר".

הלילה: חמאס הכריז על הפסקת אש - ח"א תקף

למרות ההכרזה על הפסקת אש מצד החמאס, החליטו בצה"ל שלא לעבור בשתיקה על ירי הטילים לעבר ישובי הדרום ותקפו הלילה ברצועה. שלושה מטוסים של חיל האוויר תקפו מנהרות הברחה בדרום הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו פגיעות מדויקות במטרה. סמוך לשעה 7:00 בבוקר תקפו כלי טיס פעם נוספת "מבנה טרור" ברצועה.

בתום התייעצות דחופה שקיימו הערב ראשי החמאס בעזה יחד עם נציגי הפלגים, הוחלט להכריז על הפסקת אש החל מהשעה 23:00 הלילה. ההתייעצות נערכה גם עם גורמים ערביים ובינ"ל, אך כעת נראה שהיא עומדת בספק נוכח ההפצצה האווירית ברצועה.

מוקדם יותר, שעות לאחר ירי טיל הנ"ט על אוטובוס הילדים במועצה האזורית שער הנגב, נטל חמאס באופן רשמי את האחריות על הירי. הזרוע הצבאית של הארגון, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", נטלה את האחריות לאירוע והודיעה כי הפעולה נעשתה כתגובה לחיסול חוליית הארגון בעזה, במוצאי השבת שעברה.

עדי ראייה בעזה: משפחות שלמות נוטשות

"גדודי עז א-דין אל-קסאם נוטלים אחריות לפגיעה באוטובוס של הכיבוש", נמסר בהודעה של הזרוע הצבאית. "זוהי תגובה ראשונית לפשעי הכיבוש, שהאחרון שבהם היה חיסול הבכירים". מוקדם יותר השבוע כינסו ראשי הפלגים החמושים בעזה מסיבת עיתונאים בה הבטיחו לבחון את דרך התגובה לסיכולים האחרונים של ישראל ברצועת עזה.

לאחר לקיחת האחריות, גינתה ארה"ב בחריפות את ירי הנ"ט. "אנו מגנים את ההתקפה על אזרחים חפים משפע, כמו גם את הירי המתמשך מרצועת עזה. אנחנו מודאגים במיוחד מדיווחים על שימוש בטילים נגד טנקים", מסר דובר מחלקת המדינה.

במקביל, הוכרז הערב על מצב חירום הוכרז הערב ברחובות עזה, בעקבות פעולת צה"ל בתגובה לירי טיל הנ"ט ומטח הפצמ"רים על יישובי הדרום ועוטף עזה. כלי התקשורת של החמאס מדווחים כי שלושה בני אדם נהרגו עד כה בתקיפות צה"ל, ולפחות 30 נוספים נפצעו.

עדי ראייה ברחבי הרצועה מדווחים על נטישה המונית של משפחות שלמות את בתיהן - והימלטות לאזור הגבול. עד כה דיווחו כלי תקשורת של החמאס כי צה"ל תקף מעוזים של הארגון, מבני מגורים, את נמל התעופה על שמו של יאסר ערפאת ומנהרות בדרום הרצועה, בסמוך לגבול עם מצרים. עוד דווח כי באחת התקיפות נפגע אמבולנס פלסטיני.

עדכונים נוספים על ההסלמה בדרום בחדשות 2 בפייסבוק