חמאס נצר את האש החל מ-23:00 - חיל האוויר תקף ברצועה לאחר חצות

שעות לאחר ירי טיל ה"קורנט" על אוטובוס התלמידים בו נפצע בן 16 באורח אנוש, הודיעה הזרוע הצבאית של החמאס כי היא אחראית לירי. "זוהי תגובה לחיסול הבכירים במוצאי שבת", הודיעו בארגון. ארה"ב גינתה בחריפות את ירי הנ"ט. לאחר התייעצות הצהירו בחמאס על הפסקת אש, אבל צה"ל החליט "ללמד לקח" - ותקף בדרום הרצועה

למרות ההכרזה על הפסקת אש מצד החמאס, החליטו בצה"ל שלא לעבור בשתיקה על ירי הטילים לעבר ישובי הדרום ותקפו הלילה ברצועה. שלושה מטוסים של חיל האוויר תקפו מנהרות הברחה בדרום הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי זוהו פגיעות מדויקות במטרה.

בתום התייעצות דחופה שקיימו הערב ראשי החמאס בעזה יחד עם נציגי הפלגים, הוחלט להכריז על הפסקת אש החל מהשעה 23:00 הלילה. ההתייעצות נערכה גם עם גורמים ערביים ובינ"ל, אך כעת נראה שהיא עומדת בספק נוכח ההפצצה האווירית ברצועה.

מוקדם יותר, שעות לאחר ירי טיל הנ"ט על אוטובוס הילדים במועצה האזורית שער הנגב, נטל חמאס באופן רשמי את האחריות על הירי. הזרוע הצבאית של הארגון, "גדודי עז א-דין אל-קסאם", נטלה את האחריות לאירוע והודיעה כי הפעולה נעשתה כתגובה לחיסול חוליית הארגון בעזה, במוצאי השבת שעברה.

עדכונים נוספים על ההסלמה בדרום בחדשות 2 בפייסבוק 

"גדודי עז א-דין אל-קסאם נוטלים אחריות לפגיעה באוטובוס של הכיבוש", נמסר בהודעה של הזרוע הצבאית. "זוהי תגובה ראשונית לפשעי הכיבוש, שהאחרון שבהם היה חיסול הבכירים". מוקדם יותר השבוע כינסו ראשי הפלגים החמושים בעזה מסיבת עיתונאים בה הבטיחו לבחון את דרך התגובה לסיכולים האחרונים של ישראל ברצועת עזה.

לאחר לקיחת האחריות, גינתה ארה"ב בחריפות את ירי הנ"ט. "אנו מגנים את ההתקפה על אזרחים חפים משפע, כמו גם את הירי המתמשך מרצועת עזה. אנחנו מודאגים במיוחד מדיווחים על שימוש בטילים נגד טנקים", מסר דובר מחלקת המדינה.

במקביל, הוכרז הערב על מצב חירום הוכרז הערב ברחובות עזה, בעקבות פעולת צה"ל בתגובה לירי טיל הנ"ט ומטח הפצמ"רים על יישובי הדרום ועוטף עזה. כלי התקשורת של החמאס מדווחים כי שלושה בני אדם נהרגו עד כה בתקיפות צה"ל, ולפחות 30 נוספים נפצעו.

עדי ראייה ברחבי הרצועה מדווחים על נטישה המונית של משפחות שלמות את בתיהן - והימלטות לאזור הגבול. עד כה דיווחו כלי תקשורת של החמאס כי צה"ל תקף מעוזים של הארגון, מבני מגורים, את נמל התעופה על שמו של יאסר ערפאת ומנהרות בדרום הרצועה, בסמוך לגבול עם מצרים. עוד דווח כי באחת התקיפות נפגע אמבולנס פלסטיני.

"ישראל מנצלת את החרטה של גולדסטון"

מוקדם יותר דיווחו ערוצי הטלוויזיה של החמאס, וכך גם אתרי האינטרנט של הארגון כי ירי נ"מ שנפתח לעבר כלי הטייס של חיל האוויר הפועלים בשמי הרצועה - הצליח לפגוע באחד מכלי הטייס. בדובר צה"ל הכחישו הערב את הדיווחים בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט.

"כוחות משולבים של צה"ל מבצעים תקיפות נרחבות ברצועת עזה", דווח הערב מדובר צה"ל. "כמו כן, בוצע ירי למרחבים מהם נורו פצצות מרגמה לעבר שטח ישראל. צה"ל ימשיך לפעול ברצועת עזה בהתאם להערכת מצב".

הערב, מספר שעות לאחר פרוץ חילופי האש, כבר פנה חמאס לקהילה הבינלאומית להתערב במתרחש ולכפות על ישראל הפסקת אש. "חמאס קורא להתערבות מיידית על מנת להגן על העם הפלסטיני ברצועת עזה", הודיע הערב אחד מדוברי הארגון, פאווזי ברהום. "הכיבוש מנצל את החרטה של גולדסטון על הדוח שפרסם ואת התמיכה הכלכלית האמריקנית - על מנת להחריף את התוקפנות על עזה".