הפלסטינים עצרו חשוד במעורבות ברצח ג'וליאנו מר

צה"ל והשב"כ פועלים לחקירת רצח השחקן ג'וליאנו מר אתמול בג'נין. נבדקים כמה כיווני חקירה, בהם היותו בן לאם יהודייה וגם רצח על רקע כבוד המשפחה. מר הניח אחריו בן, בת ואישה בהיריון עם תאומים

השחקן והבמאי היהודי-ערבי ג'וליאנו מר נרצח אתמול ביריות בלב מחנה הפליטים בג'נין. על פי דיווחים פלסטינים, חמישה חמושים פתחו בירי לעבר רכבו בזמן שיצא מהתיאטרון שניהל והוא נהרג במקום.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מר התעלם מאיומים שהיו על חייו בשנים האחרונות, בשל היותו בן לאם יהודייה. הקיצונים ראו בו סמל לנורמליזציה עם ישראל, דבר שאינו אהוד עליהם. זהו אחד מכיווני החקירה, אך נבדק גם רצח על רקע כבוד המשפחה כמו גם כיוונים נוספים.

צה"ל והשב"כ חוקרים את הרצח, כך גם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. כבר אמש עצרו הפלסטינים תושב מחנה הפליטים ג'נין בחשד למעורבות ברצח.

שחקנים קוראים לאבו מאזן להתערב בחקירה

מושל ג'נין קדורה מוסא, גינה בחריפות את הרצח וכינה אותו "אירוע מצער מאוד". בנוסף, הורה על הקמתה של ועדת חקירה לרצח. "בשלב זה אין לנו כל הערכות בדבר זהות הרוצחים", אמר מוסא והוסיף כי גופתו של מר הועברה לישראל. זכריה זביידי, שהיה חברו הקרוב, היה נסער מאוד מהרצח וסירב לדבר עם כלי התקשורת.

שכניו של מר אמרו לחדשות 2 באינטרנט: "אנחנו עדיין בהלם ולא מאמינים. אנחנו מכירים אותו מאז שהיה ילד וגדל כאן בשכונה. הוא היה איש שכולם אהבו, יהודים וערבים. הוא לא היה מסוכסך עם אף אחד".

שחקנים ומכרים יהודים וערבים שהכירו את מר קראו לאבו מאזן להתערב באופן אישי בחקירת הרצח, וחלק אף דרשו ממנו להקים ועדת חקירה. לדברי מקורבים לשחקן, הוא אינו התריע אף פעם על סכנת חיים, "אם היו מאיימים על חייו הוא היה עוזב את ג'נין", הם טוענים.

"הוא היה עוף מוזר ואחר"

לאורך השנים האחרונות הפעיל מר את "תיאטרון החופש" במחנה הפליטים בג'נין, לשם נהג לקחת צעירים בניהם גם פעילי גדודי אל-אקצה, ולשקם אותם. בתקופה האחרונה קיבל השחקן איומים ממספר גורמים איסלאמיים שהתנגדו לפעילותו. בקרב הפלסטינים אף היו שמועות כי מר פועל בשם השב"כ, כיוון שהיה חצי יהודי.

השחקנית גילה אלמגור ספדה למר במהלך התכנית "שש עם עודד בן-עמי": אלוהים אדירים, מה זה? זה כל כך מפתיע ומרגיז, אני לא מבינה את זה. אני מאוד מאוד אהבתי אותו והוא היה עוף מוזר ואחר, והיה כל כך עצמאי בדעותיו ובצורת המשחק שלו. הוא היה חיה יפת תואר".

שחקן ובמאי עטור פרסים

ג'וליאנו מר (53) הוא בנם האמצעי של פעילת זכויות אדם יהודיה ופעיל ערבי במפלגה הקומוניסטית הישראלית. הוא הותיר אחריו בן, בת ואישה בהיריון עם תאומים.

מר, ששירת בעברו בצנחנים, היה דמות פעילה ומשמעותית בקולנוע הישראלי. הוא שיחק בין היתר בסרטים: "המתופפת הקטנה", "זעם ותהילה", "בר 51", "חתונה בגליל", "זהר" ו"כיפור". מר אף היה מועמד לפרס אופיר בקטגוריית השחקן הטוב ביותר, על משחקו בסרט "טאהרה". בנוסף שיחק מר בהצגות שונות בהבימה, בית לסין ותיאטרון חיפה.

מר זכה בפרסים רבים ברחבי העולם, במיוחד על פעילות וסרטים שעסקו בסכסוך הישראלי - פלסטיני. העולם הפוליטי היה המקום בו גדל ושימש כמקור לאמנות שלו. מר אמר בעבר שהוא תומך בפיגועי ההתאבדות של החמאס והגדיר את זכריה זביידי כאחד מחבריו הטובים. לדבריו, הוא קיבל לא אחת איומים על חייו בגלל התבטאויות פוליטיות שנויות במחלוקת.

לפני יותר משנה עורר מר ביקורת רבה כשהשווה בין הסרט "אווטר" למצב הישראלים והפלסטינים. במהלך הקרנת הסרט בקניון איילון קרא מר: "הפלסטינים צריכים ללמוד מהסרט מה צריך לעשות ליהודים".