פרסום ראשון: נחשף תחקיר צה"ל על ההתרסקות ברומניה - "הטייסים לא נערכו למזג האוויר"

שמונה חודשים אחרי התרסקות המסוק ברומניה, אנו חושפים לראשונה את ממצאי התחקיר הצה"לי. הממצאים מטרידים: שבוע בלבד לפני האסון הקשה התריעו טייסים שהתאמנו באזור על תנאי מזג האוויר הקשים. התרעה שאם הייתה נלקחת ברצינות הראויה, אולי הייתה מונעת את מותם של שבעה אנשי צוות אוויר

במשך חודשים רבים פעלו יחד צוותי חקירה ישראלים ורומנים בניסיון להצביע על סיבות ההתרסקות של מסוק היסעור הצה"לי לפני כשמונה חודשים ברומניה. מפקד חיל האוויר ביקר באתר ההתרסקות מלווה בגנרל הרומני הממונה על חקירת האירוע ובימים אלו הושלם תחקיר צה"ל המלא, החופש ממצאים מטרידים.

בתחקיר נכתב: "אנשי צוות האוויר לא נערכו נכון אל מול מזג האוויר הקשה ולא ייחסו לו את המשמעות הנדרשת. למרות שצוותי המסוקים שהתאמנו באזור שבוע קודם, השאירו מסמך מפורט והוראות מסודרות בנוגע לתנאים הייחודים באימון".

עוד צוין כי "ההוראות לא הועברו לצוות המסוק, ולא ניתן לכך דגש בתדריך היציאה לטיסה". בנוסף עלה כי "כמה מאנשי צוות האוויר לא השלימו את ההסמכה על מערכת הניווט החדישה של המסוק ויצאו לטיסה ללא היכרות מספקת עם המערכת". בתחקיר הצה"לי הובהר כי "מפקד חיל האוויר החליט לנזוף בשני מפקדי טייסות היסעורים. לא ננקטו צעדים פיקודיים".

הטייסים לא העריכו את מהירות הנסיקה

הממצאים מסבירים כיצד המריאו שני מסוקי היסעור לטיסת ניווט באזור הררי, ונקלעו למזג סוער ועננות כבדה. אחד המסוקים הצליח לצאת מן העננים ללא פגע, והמסוק השני פגע במסוק. הטייסים לא העריכו נכון את מהירות הנסיקה באוויר הדליל בגובה בו טסו. כל אנשי הצוות בהם שישה טייסים ומכונאי מוטס ואיש צוות אוויר נהרגו.

במשך ימים פעלו צוותי חילוץ עד שאותרו הגופות והובאו לקבורה. מפקד חיל האוויר עידו נחושתן והנשיא פרס נפגשו עם אלמנת איש צוות האוויר הרומני שבינתיים כבר הספיקה ללדת. בישראל הוחלט להכיר בה כאלמנת חלל צה"ל ולהעניק לה סיוע כספי.

מדובר צה"ל נמסר כי הגורמים לתאונה הם ליקויים בתהליך ההכשרה ויציאה לאימון וטעויות אנוש של צוות המסוק. חיל האוויר עדכן את משפחות ההרוגים בממצאי התחקיר ומפקד החיל הנחה ליישם שורת לקחים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסון ברומניה - סיקור מיוחד

לפני כחודש הציעה ישראל לבטל את התרגיל

נמצאה הקופסה השחורה של המסוק שהתרסק

תחקיר ראשוני: טעות אנוש ומזג האוויר גרמו לאסון

תיעוד: כך נראו החיפושים אחרי הגופות

תמונות ראשונות מאזור האירוע

"אבנר סימס אתמול: ד"ש ונשיקות"

דב קשת על בנו יהל: הוא היה מלח הארץ האמיתי

6 משפחות התבשרו: "הבן נעדר"

חודשו חיפושי הנעדרים בהתרסקות

כך כנראה התרסק מסוק היסעור

שישה חיילים נעדרים בהתרסקות מסוק ברומניה

קווים לדמותו של מסוק היסעור