ראש השב"כ ה-12 נחשף: יורם כהן

סגנו לשעבר של יובל דיסקין, חובש כיפה מירושלים שהחל את שירותו בסיירת גולני ועמד בין היתר בראש האגף לסיכול טרור ערבי-אירני בשב"כ, הוא שמונה לאחד התפקידים הרגישים במדינה. הוא יחל לכהן ב-15 במאי

יורם כהן הוא ראש השב"כ ה-12 - כך חשף הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו. כהן שימש בעבר סגנו של מי שייכנס בקרוב לנעליו, יובל דיסקין, והחל את שירותו במערכת הביטחון בסיירת גולני. הוא חובש כיפה, מוכר כאדם בעל אופי ממלכתי ומתגורר בירושלים עם רעייתו וחמשת ילדיו.

בין היתר, נזקף לזכותו איתור מקום הימצאם של חוטפי החייל נחשון וקסמן בתחילת שנות ה-90. בין 1999-2001 פעל באגף לסיכול טרור ערבי-אירני בשב"כ, תחילה כסגנו של העומד בראשו ואחר כך כבכיר ביותר שם.

בנאום ההכרזה על מינויו, בכנס העולמי של קק"ל, אמר ראש הממשלה: "בחודשים האחרונים עסקתי לא מעט בשאלה מי יחליף את ראש השב"כ היוצא. הבחירה הייתה מתוך ארגון שהוא מצוין עם אנשים מצוינים. הבחירה הייתה מבין המצוינים שבמצוינים. אני שקלתי, והחלטתי למנות את יורם כהן לראש השב"כ הבא".

דבריו של נתניהו התקבלו במחיאות כפיים סוערות בקהל, שלאחריהן הוסיף כי "יורם היה בחוד החנית של העשייה בשב"כ, בייחוד בשנים האחרונות. הוא איש שטח שצמח ומכיר אותו והשטח גם מכיר אותו. אני משוכנע שהוא יודע מהם כל האתגרים שעומדים לפנינו ושהוא יביא את היכולות, המנהיגות והניסיון שלו כדי לענות לאתגרים האלה. הצלחתו היא הצלחתנו".

נתניהו גם ביקש להודות לראש השב"כ הנוכחי ואמר כי "בשנים האחרונות זכינו לשירות חשוב ויעיל של יובל דיסקין. התרומה שלו חשובה וחלקה עלומה, אבל התודה שלנו גלויה ואני בטוח שכשאני מודה לו, אני עושה את זה בשם כל אזרחי ישראל".

ממתינים לאישור טירקל, היועמ"ש ובג"ץ

לפי התכנון, אמור כהן להתחיל את כהונתו ב-15 במאי. בדרך הוא יצטרך לעבור את אישור ועדת טירקל למינויים בכירים והיועץ המשפטי לממשלה, וכן את מבחן בג"ץ - אם יוגשו עתירות נגד מינויו.

מינוי ביטחוני רגיש מהתקופה האחרונה הוא כניסתו של תמיר פרדו ללשכת ראש המוסד. פרדו, יוצא סיירת מטכ"ל, שימש לפני כן המשנה למאיר דגן. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי הוא "האיש הנכון להצעיד את הארגון בשנים הקרובות", בתום שמונה שנים שלאורכן עמד דגן בראשות המוסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק