היועמ"ש מסביר: "חשש שגורמים עבריינים ינסו להגיע לגביזון"

בניגוד לדיווחים מוקדמים יותר היום, מבהיר הערב היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין כי "לא נמצאו ראיות להתנהגות בלתי הולמת של גונדר אלי גביזון", וזאת בנושא החשדות שקיים מערכות יחסים אינטימיות עם כפופות לו. אך בנושא חדירת גורמים עבריינים שניסו להגיע לגביזון או לקרוביו, כתב היועמ"ש: "נותרו סימני שאלה"

בהודעה שפרסם הערב משרד המשפטים, מציין היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין כי לאחר בדיקת ועדת טירקל בנוגע למינויו של גונדר אלי גביזון למפקד השב"ס, הוא מבהיר כי בדק שני נושאים שהועברו לטיפולו: פרשיות היחסים האינטימיים עם קצינות בשירות בתי הסוהר ועניין חדירת גורמים עבריינים שניסו להגיע לגביזון או לקרוביו באופן לא חוקי. אתמול בוטל מינויו של גביזון לנציב שירות בתי הסוהר.

בנושא הפרשיות האינטימיות מציין ויינשטיין כי לא נמצאו ראיות להתנהגות בלתי הולמת של גביזון: "למעשה אין בפנינו כיום תשתית עובדתית לקבוע כי המועמד קיים מערכות יחסים אינטימיות עם קצינות או סוהרות בשב"ס שהיו כפופות לו", מבהיר ויינשטיין, בניגוד לדיווחים אחרים מוקדם יותר היום.

לעומת זאת, בנוגע לנושא הגורמים העבריינים, אשר על פי החשד פנו לגביזון על מנת שישנה או ישפר את תנאי כליאה של אסירים הכלואים תחת אחריותו, לכך מתייחס היועץ המשפטי לממשלה ומבהיר כי "נותרו סימני שאלה לא מבוטלים". למרות הכחשותיו של גביזון בשימוע שנערך לו בעניין ובבדיקת פוליגרף עצמאית יצא דובר אמת, מדגיש ויינשטיין כי בתשובות לשאלות פשוטות נמצאו סתירות רבות.

"התנהלות מטרידה"

כמו כן מזכיר ויינשטיין כי בבדיקת פוליגרף שנערכה לגביזון מטעם המשרד לביטחון פנים הוא נמצא משקר: "עלו שני ממצאים מטרידים, לפיהם אובחנו תגובות לפיהן המועמד לא אמר אמת בשאלה אם טיפל באסיר כלשהו בניגוד לסמכותו או לנוהלי שב"ס וכן לגבי השאלה אם קיבל טובות הנאה בתמורה לשינוי תנאים של אסיר כלשהו", נכתב בהודעת היועץ.

עוד מבקר ויינשטיין בהודעתו את העובדה כי גביזון בחר לערוך בדיקת פוליגרף עצמאית מבלי לעדכן את ראשי המשרד לביטחון פנים וכי, "התנהלות זו מטרידה לא מעט", כמו כן נכתב, "לאור תשובותיו של בודק הפוליגרף מטעם המשרד לביטחון הפנים, יש קושי לקבל את טענות המועמד ולהתעלם מן הממצאים שעלו בבדיקתו".

היועץ המשפטי לממשלה מדגיש כי למרות המכתבים האנונימיים שהתקבלו לא הם אלה שהיוו שיקול בהסרת מועמדתו של גביזון לתפקיד כי אם דווקא בהתנהלותו של גביזון: "הקושי נעוץ בהתנהלותו של המועמד ובתשובותיו לשאלות אשר נשאל בתהליך בדיקת מינויו על ידי השר, הועדה ואי גילוי בדיקת הפוליגרף שעשה בעצמו לפני הבדיקה מטעם המשרד".

לסיכום מבהיר היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין כי צפוי קושי משפטי בהצעה למנות את גונדר אלי גביזון לתפקיד נציב השב"ס ואם יתעקש השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ על המינוי, רצוי להחזיר את העניין לשולחנה של ועדת טירקל כדי שתאמר את דברה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק